• Krátkometrážní

Robin Hood (2010)

Snaha o netradiční adaptaci příběhu vyznívá mnohem hůře než originál, neboť i při snaze o výrazné změny mě film nedokázal ničím překvapit. Cate Blanchett navíc trochu vypadá jakoby si tam odskočila od jiného filmu, nějak celou dobu moc vyčnívala. Russel Crowe sice hraje dobře, ale z jeho postavy se postupem děje stává spíše fraška než kultovní osobnost. Jediné věci, které mě na filmu výrazně potěšily byly zábery z vody a krásné panoramatické pohledy do krajiny. *** Ve zkratce: Robin z Loxley (Pardubické letní kino 2010)

Galimatyáš (2009)

Ujetost plná krásných originálních ingrediencí a velké vynalézavosti. Bohužel se ty silné ingredience navzájem natolik narušují, že výsledek je plný rozporuplných chutí a nedrží příliš pohromadě. Hlavní hrdina mi hodně připomínal Heatha Ledgera v Kletbě bratří Grimmů. *** Ve zkratce: Máma Kuchta a spol. (Letní kino 2010)

Astro Boy (2009)

Trochu netradiční dospělejší animák, u kterého se děti (a nejen děti) navíc zasmějí. Pro starší diváky to není přehnaně infantilní, takže je to víceméně film pro všechny. Nesedla mi digitální výtvarná podoba, která s dospělejším příběhem nejde úplně ruku v ruce. *** Ve zkratce: Jak zvědavé geniální dítě k modré síle přijde.

Káva a cigarety (1986)

Kafé, cigarety a žvanění zde působí trochu rušivě, ale jinak je to naprosto geniální. Hlavně ta pointa, to nemá chybu. *** Ve zkratce: I am very free.

Cedulky (2008)

Pěkný film, který má jak napětí, tak krásně vygradovaný závěr. Možná trošku přehnané, ale fajn. *** Ve zkratce: Jedno velký srdce napsaný na kancelářský papír černým fixem.

Hranice ovládání (2009)

Jsem především rád, že jsem se nenechal odradit zdrcujícími kritikami některých zdejších uživatelů. Ano, film má pomalé tempo, má uspávací účinky a hodně netradiční dialogy. Když však nebudete jen pasivně přihlížet dění a budete se snažit filmu přijít na chuť, tak se vám odmění nevšedním a možná i nezapomenutelným zážitkem, který určitě stojí za to. Hlášky mi sice nedaly dohromady zcela geniální skládačku, ale doufám, že když se na to podívám znovu, tak už vše bude dávat smysl. A ten konec je kapitola sama pro sebe, to si nemůžete nechat ujít. Každopádně neodcházejte před titulky, tím přijdete o značnou podstatu tohoto nevšedního díla. *** Ve zkratce: Pulp Fiction je trapárna, tohle je opravdový kult. Quantum Respect and broken flowers. A nemluvíte náhodou španělsky? No limits no control. (Letní kino 2010)

Hotel Rwanda (2004)

Je to dobrý film, který dokáže krásně přiblížit nepopsatelnou krutost a bezmocnost lidí ve Rwandě. Bohužel na druhé straně to na mě působilo příliš jako příběh z červené knihovny, který realističnosti událostí ubíral na důvěryhodnosti, což si nemyslím, že je úplně nejlépe. Není to ani dokument, ani film, takže jsem z toho trochu rozpačitý, což se odráží v hodnocení. *** Ve zkratce: Nejlepší je být managerem pětihvězdičkového hotelu. Ale ten hotel nesmí být ve Rwandě.

Čokoláda (2000)

Zajímavé vizuální detaily nedokáží zastínit prostotu celého příběhu, který je plný vody s malou troškou onoho zázračného kakaa. Chtělo by to přimíchat více poetiky a psychologie postav. Nejvíce se mi líbily ty červené hábity a večerní příběh o kočovné dívce. A pak čokoláda, ačkoliv jsem na ni během filmu nějak ani neměl chuť. Závěr je trochu přeslazený, ale ono už z toho jinak asi vybruslit nešlo. *** Ve zkratce: Čokoláda.

O kapitalismu s láskou (2009)

Sice nevěřím, že je tento dokument zcela objektivní a že není podobně "kapitalistický" jako jeho obsah. Nicméně i tak je potřeba složit velkou poklonu všem účastníkům a tvůrcům, že něco takového dokáží vytvořit a vpustit do běžné distribuce. Film obsahuje spoustu věcí, nad kterými by bylo vhodné se zamyslet, ač to asi není tak černobílé, jak je to zde prezentováno. *** Závěr: Rád bych vám ve vaší vzpouře pomohl, pane Moore, ale víte, já se strašně bojím, že bych do té vaší Améériky musel letět letadlem, jehož pilot bere tolik jako prodavač v jistém fastfoodu. *** Ve zkratce: Lidé jsou oběti systému. (Letní kino 2010)