• Krátkometrážní

Na půdě aneb Kdo má dneska narozeniny? (2009)

Na tento film jsem se těšil, že přijde konečně nějaký pořádný impuls do vrávorající české animace, na krásnou oslavu starých hraček a dechberoucí atmosféru živého ekosystému v podobě nevyužívané půdy s kdovíjakým harampádím. Výsledek je však více než tristní. Animace je sice technicky na velmi dobré úrovni, ba co víc nabízí spoustu vychytávek v podobě kombinace různých animačních technik, ale po všech ostatních stránkách je to hodně slabé. Začnu-li u scénáře, tak ze začátku to vypadá pěkně tajemně, ale pak se z toho vyklube prvolánová akční béčková hovadina, která místo vynášení hraček do nebes z nich dělá oživlé trouby a místo pohádkově laděné atmosféry s trochou nostalgie je na zlatém podnose servírovaná diktátorská depresivní podívaná v čele s opatlaným Lábusem, jehož postava naprosto podtrhuje nesoulad mezi hranou a animovanou částí. Proč byly do příběhu zasezeny další živé postavy pak nechápu vůbec, neboť mají minimum prostoru a akorát diváka, zejména pak asi dětského, matou. Minimalistická hudba ze začátku vypadala slibně, ale po celou dobu mi přišlo, že není s filmem na jedné vlně a akorát tak dotvářela tísnivou atmosféru celého příběhu. Ve stejném duchu se pak nese tmavá, nepříliš barevná a nikterak výjimečná výtvarná stránka. Další věcí, která mi přišla dosti divná, byla jména postav, neboť dětem to asi moc neřekne a já jsem to také moc nechápal, neboť při nejmenším je to nevkusné a neoriginální. Jediná Pomněnka z toho vyšla docela dobře. Z dabingu lze ocenit snad jen myš, jinak to bylo takové hodně odfláknuté. Abych našel na filmu aspoň nějaké další pozitivum, tak některé dobré nápady, které náhodou nebyly překombinovány, za zhlédnutí určitě stojí, ať jde o letadlo nebo pěknou scénu s kočičákem a deštníkem. *** Ve zkratce: Staré hračky patří do starého železa, to je asi to, co chtěli tvůrci sdělit...

Poslední smích (1995)

Něco mězi intelektuální a opileckou sešlostí s podivným dějem a krásným zakončením za asistence perfektního Rona Perlmana. *** Ve zkratce: A zamícháme se skleničkami...

Volver (2006)

Už první scéna filmu napoví, že tento film nebude tak úplně normální. Naštěstí to film potvrzuje i poté a podivnou cestou dokráčí se vztyčenou hlavou až ke grandiozně podivnému závěru. Vynikající Penélope Cruz, další herecké výkony se drží těsně v jejím závěsu, zejména dcera Raimundy je silnou protihráčkou, ač mi místy připadala na dceru rysově docela odlišná. Konzistenci filmu drží velmi dobře netradiční scénář, který cestou podivných záhad vyvrcholí lehce dojemným usmířením a vzájemným pochopením hlavních postav. Trochu navíc působí některé vedlejší scény, které na výslednou pointu mají poněkud nepovšimnutelný vliv a určitě mohly být využity lépe. *** Ve zkratce: V šuplíku jsem našla nůž. (Pardubické letní kino 2010)

Doodlebug (1997)

Ta pointa je celkem očekávatelná a to před ní také nenabizí nějaký extra zážitek. *** Ve zkratce: WTF?

Svolení (2004)

Dobrý nápad, pěkný dialog. *** Ve zkratce: Není nad to vědět do čeho jdete... :)

Gulp (2001)

Dobrá ujetina, která je poháněna totální naivitou a nezdolnou snahou o záchranu rybičky. Slečna sypající sůl do větru je opravdu skvělá, celá scéna s ní je navíc naprosto perfektně natočena. Škoda, že takových scén nebylo víc. Ikdyž ten konec byl taky docela dobrej. *** Ve zkratce: Sůl nad zlato II: Záchrana rybičky.

Věříme v Boha (2000)

Zajímavý námět, docela slušně vygradované, ale nemůžu se zbavit dojmu, že je to jedna velká zmrzlina naservírovaná divákovi přímo pod nos s pěkným, ale hodně vynuceným happy endem. A docela by mě zajímalo, proč dostal tolik plusových bodů za zabití andulky. *** Ve zkratce: Kolik asi dostanu bodů za tento kritický komentář?

Lítám v tom (2009)

Ač to není úplně mainstreamová komedie, nepřináší příliš svěžího větru. Vtipy jsou poměrně povrchní a nějak zvlášť mě to nepobavilo. Jediný výrazný přínos vidím ve faktu, že když už se schylovalo k očekávanému happy endu, přišel trochu nečekaný zvrat, ale byl natolik neoriginální, že to filmu až tak moc nepomohlo. Clooney působí sice docela věrohodně, ale je po celou dobu poměrně málo výrazný a jeho kolegyně Anna Kendrick ho v nejednom záběru zastínila. Celý film na mě působil jako laciná masová zábava, která sice má svou úroveň, ale od Reitmana jsem čekal trochu více tvůrčí invence. *** Ve zkratce: Film o tom, že vyhazování lidí z práce je ta nejúžasnější profese na světě. (Letní kino Pernštejn 2010)

Piráti na vlnách (2009)

Po nijak výjimečném začátku se děj v rytmu rockového rádia začíná rozjíždět, ale teprve v poslední čtvrtině to rozpálí na plný pecky. Rock je zde protkán s jistým bohémským životním stylem a trochou drsné romantiky. Občas je to i netradičně vtipné. Závěr je pak jedna velká oslavná píseň, která působí až trochu parodicky, stejně jako spousta výstupů z rádia do éteru. *** Ve zkratce: Rock na lodi. (Pardubické letní kino 2010)

Křehké vztahy (1979)

Film, který kromě znázornění komplikovaných vztahů a ukázky nadřazenosti v režimní době nemá co říct. Natočené slušně, působící poměrně nenápadně a místy nudně. Na Spalovače mrtvol to nemá ani náhodou, ale zase úplně tragické to nebylo. *** Ve zkratce: Tadeáš, Bára, Baruška, medvěd a exkurze do masokombinátu.