Hrůzná minulost (2012)

Tak jsem se pustil do krapet neznámých vod a nakonec se z tohohle snímku vyklubala vcelku dobrá duchařina. Samozřejmě dle očekávání neoplývá originalitou ani kdovíjak děsivými scénami, ale pár velmi dobrých lekaček tu je a celkově ve snímku funguje slušné napětí a atmosféra. Zpočátku se sice děj trochu táhne a hlavní dějový zvrat je částečně předvídatelný, ale mimoto je The Pact napínavou a slušně zahranou duchařinou, mně mírně připomínající Zemeckisovo Pod Povrchem. Je to snímek těsně na pomezí tří a čtyř hvězd, takže nemám pochyb, že si své zastánce najde. Já byl relativně spokojen. PS. Doporučuji předem nekoukat na trailer, oni vám ti bubáci neutečou a nebudete si pak stěžovat, že jste všechny lekačky viděli předem.

Arachnofobie (1990)

Arachnofobie je naprosto parádní béčko z dílny Franka Marshalla a Stevena Spielberga a snad nejlepší pavoučí horor vůbec. Funguje to skvěle i jako komedie a hranice vtipu a hrůzy je naprosto vyvážená. No a co také hlavně můžu říct, bál jsem se a byl jsem výtečně napjatý. Napětí je v Arachnofobii opravdu silné a finální čtvrthodina je naprosto parádní. Pavouky opravdu v lásce nemám a po tomhle snímku se můj odpor k nim ještě zvětšil. Obsazení je parádní a charaktery jsou sympatické, jak to u takových snímků moc často nebývá. Krom nadmíru dobrého Jeffa Danielse zde můžeme vidět i Johna Goodmana v naprosto ujeté roli. Samozřejmě je zde i pár nedostatků. Postavy se občas chovají nelogicky, ale to k béčkovým filmům patří a zde to vůbec nenarušovalo běh zábavy. Byl zde navíc dobře zakomponován i onen prvek arachnofobie, a proto se nemusíte obávat, že název je pouze nahozený. Bavil jsem se moc dobře a chtělo by to víc takovýchto hororových komedií. Je škoda, že tenhle typ hororů už se dnes prakticky netočí.

When Worlds Collide (1951)

Slušné a dnes prakticky již klasické (aspoň v Americe, u nás naprosto zapadlé) science fiction ze začátku padesátých let minulého století, které nabídne snad jako jedno z prvních zkázu lidstva. Je škoda, že ta zajímavá a akční podívaná se dostaví skoro až po hodině tlachání, což je taky důvod, proč dávám tři hvězdy. Jinak je to samozřejmě dnes již moc předvídatelné, ale to jsem čekal. Všem je jasné, jak to skončí. Každopádně závěr stojí za to. Kdyby nebylo tohoto filmu, jistě bychom dnes neměli Armageddon a Drtivý dopad.

Nezvratný osud 5 (2011)

Uf. Po skoro odpadové čtyřce vrací pátý díl sérii aspoň trochu dobré reputace, které ale mohlo být podstatně víc, kdyby někdo na scénáři pořádně zamakal. Prakticky jen budu recyklovat to, co už zde jiní napsali. Pětka přišla se zajímavým nápadem, který ale naprosto zazdila, a proto se víc jak nad lepší průměr nevyhoupne. Aspoň, že scéna s mostem je super, jinak by to taky bylo za dvě hvězdy. Aspoň že se vrátil Tony Todd a i David Koechner byl vhodnou volbou. Některé hlášky či scény by mohli značit i slušnou hororovou komedii. No a teď přijde SPOILER, vyjadřující se k závěru filmu. U filmu Věc: Počátek to bylo namístě, protože by se tvůrci nemohli vyrovnat remakem původní verzi, ale proč zde pátý díl ústí na začátek jedničky, to mi vrtá hlavou. Celkem zbytečné.

Nezvratný osud 4 (2009)

Neuvěřitelné pitomé pokračování nezvratné série, které dělá všem předchozím dílům pěknou ostudu. Nevim teda, kam se poděla většina rozpočtu, ale ty příšerné digitální efekty, co tady jsou, by se nehodily ani do pětiminutové animace dělané osmiletým děckem. O hercích a charakteru postav se snad ani rozprávět nebudu, nebo se moc naštvu. Jsou hrozní(é). Tohle je naprosto stupidní díl a tu jednu hvězdu dám jen za gumpovského Mikelti Williamsona, který představuje jedinou dobrou věc na tomhle jinak odpadovém filmu.

Kočičí lidé (1942)

Snímek jsem dlouho odkládal, protože se mi nedařilo sehnat titulky a bál jsem se, že tak úplně nepochytím, o co v Cat People jde. Nakonec jsem to riskl a výsledek byl víc než slušný. Ani jsem nečekal, že se mi to bude tak líbit. Vedle Vlčího muže s Lonem Chaneym Jr. je tohle pro mě nejlepší hororový snímek 40. let minulého století, i když jich moc není. Alespoň ne těch, které by stáli za zmínku. Kočičí lidé jsou určitě správnou volbou pro milovníky starých černobílých thrillerů, ale běžného hororového diváka asi nepotěší. Každopádně já byl potěšen velmi.

C.H.U.D. (1984)

Kdyby se do filmu pustili o něco lepší tvůrci, mohl z toho vniknou velmi dobrý podzemní snímek. Takhle je to jen řadové béčko ze zajímavého prostředí městských kanálů. Hlavních úloh se zhostili John Heard a Daniel Stern, které jen tak zas v hlavních rolích neuvidíte, a proto je tenhle film docela zajímavý. Jo a taky deset vteřin Johna Goodmana. Jinak mi C.H.U.D. místy trochu připomínal i Vetřelce. Jak by ne, když hrdinové prolézají úzkými kanály s mutanty v patách. Samozřejmě jsem se bavil, ale jak říkám, mohlo to být o hodně lepší.

Amistad (1997)

Původně jsem čekal, že se film bude zaobírat vzpourou na otrocké lodi, ale když se nakonec děj přesunul do soudní síně, vybavil jsem si o rok starší film Čas zabíjet, který je tomuto tak strašně podobný a je také podle mého názoru lepší. Matthew McConaughey opět v roli právníka, tentokrát s velmi neslušivými licousy. V Schindlerově seznamu splnil Steven Spielberg svou povinnost vůči židům, ale z Amistadu už není ta pravá režisérská vášeň vůbec cítit a dá se říct, že film se snaží být spíš co nejvíc teatrální než nějakým směrem kritický. Pokud je na tomto snímku něco opravdu obdivuhodného, tak je to role Anthonyho Hopkinse, který se jí zhostil dokonale. Jinak ale nevidím na Amistadu moc dalších úžasností. Koukat se na to samozřejmě dá velmi dobře, je to přece Spielberg, ale mně to nenabídlo nic, co bych už neviděl ve výše zmíněném Čase zabíjet.

The Raven (1935)

Po dlouhé době jsem se pustil opět do snímku ze starých dobrých třicátých let minulého století a nezklamal mě. Tento Havran je možná úplně první horor, který zpracovává náměty z básně Edgara Allana Poea, a to velmi zajímavým způsobem. Bela Lugosi a Boris Karloff v hlavních rolích opět válí. Zejména Lugosi je zde ďábelštější než jindy, což snímku zvedá kvalitu. Ve finále se mi to líbilo ještě víc než předchozí film tohoto slavného dua. Myslím, že The Raven má i v dnešní době stále ještě co nabídnout a uspokojí nejen nadšence starých dobrých černobílých hororů s legendami Karloffova a Lugosiho formátu.

Jednorozený (1990) odpad!

Tenhle film mi absolutně nic nedal, nic jsem z něj nevyčetl. Omlouvám se všem jeho přívržencům za své hodnocení, ale sám žasnu jedině nad tím, že jsem Begotten dokázal dokoukat až do konce. Zbytečně obětovaných osmdesát minut času.