Rubljovka - Straße zur Glückseligkeit (2007)

90% - Společensky kritický dokument s politickým podtextem Rubjovka mě velmi mile překvapil. Prominentní ulice jako symbol měnících se časů, rušná silnice jako symbol uspěchané doby, a posledním symbolem je spíše statická hudba Michaela Langemanna. Ta kontrastuje všeobecné hektice svou temností, jež posluchače nenechá v pohodlí. Lidé jsou v tomto dokumentu autentičtí, otevření, a téměř špátovsky krásní. K velkému zážitku a nostalgii přispěje návštěva domů Dimitrije Šostakoviče a Mstislava Rostropoviče. Krásný dokument, na kterém jsem měl tu čest se hudebně podílet, a musim říct, že SKORO není slyšet, že jsme s klavíristou a skladatelem noc před natáčením vypili dvě lahve kvalitní ruské vodky při Tarkovského Solyaris :o)

Barbar Conan (1982)

60% - Dvouhodinková sekačka, v níž většinu času sledujeme jedny hrdlořezy, jak porcujují jiné hrdlořezy. Celé je to natočeno poněkud beze smyslu pro formu a bez schopnosti oslovit divákovy city (konkurenční film Pán šelem se vytáhl aspoň se zvířátky). Celková obhroublost hlavních postav a nevýraznost záporáků připravuje film o jakékoli napínavé finále. Závěr podtrhuje dojem, že tento barbarský film vlastně nemá co říct. Ale... je tady ona legendární Poledourisova hudba. Už od začátku na sebe strhne pozornost a v podstatě je to ONA, kdo nám příběh vypráví. Film na ni velmi dobře reaguje. Např. zakomponované téma Dies Irae při vyplenění vesnice, nebo plně harmonizované Conanovo téma při prvním detailu Arnieho tváře, to slibovalo velký zážitek atraktivního propojení hudby s obrazem. Bohužel, film se trochu vleče, a autorům jejich píle nevydržela až do konce. V druhé půli si obraz se zvukem již tolik nerozumí... Nebýt hudby, tak bych se tohoto filmu asi štítil. Takhle to považuji za zajímavý jev, kterak film bez fantazie hudba může povznést na docela koukatelnou záležitost!

Kulový blesk (1978)

95% - Kulový blesk mě strašně překvapil svou osobitostí. Osobitostí nejen úžasných herců, ale především osobitostí atmosféry, kterou jsem sice díky svému věku nezažil, ale ve fragmentech mého mládí kdesi stále žije. Sklep s uhlím, půda na věšení ;o) No... Abych se vrátil na zem, tak vyzdvihnu báječnou hudební kombinaci Lukášovy a Mozartovy hudby, která filmu dodává pathos a ironii zárověň. Dále geniální maličkosti v záběrech, a celkově "samozřejmě optimistický" ráz celku. Kulový blesk má holt koule...

Rambo: Do pekla a zpět (2008)

60% - Brutální, drastický, dynamický videoklip na slavná originální rambovská hudební témata Jerryho Goldsmithe (Tylerova hudba je jen křoví). Takový jsem měl u filmu pocit od začátku do konce. Jednoduchý děj, předvídatelné události, žádné velké hraní si s postavami. Zkrátka "Tihle jsou zlí, tihle jsou hodní, támhle stojí chlap s lukem a rambonožem, a už se to řeže." Svou minutáží a celkovým pojetím mi tenhle akčňák přišel jako rychlá dávka adrenalinu, která nemá žádné jiné ambice, než ukázat pár...teda mnoho headshotů, a trochu zapřemýšlet o tom, že by se to vlastně nemělo, ale občas si člověk nevybere, že... Koukatelná blbost!

Arizona Dream (1993)

90% - Kusturicovy pohyblivé obrázky podbarvené Bregovičovým jukeboxem... Překrásný filmový zážitek: Závažný, ale zároveň pozitivní. Výživný, ale zároveň lehký do žaludku. Jestli je něco, co mě na tomto filmu rušilo, tak skutečnost, že se děj odehrává v Americe. Patrně proto, že kromě filmových ukázek je ve filmu zastupována především neamerická kultura, což se ale jako zápor rozhodně brát nedá. Arizona Dream je film, co vám bude rýpat do podvědomí, a když už vám to nebude příjemné, v tichosti se rozloučí, a odletí.

Terminátor 2: Den zúčtování (1991)

80% - Den zúčtování má jednu obrovskou devizu: Atmosféru. Apokalyptické vize Sáry a výtečná akce v kombinaci s výrazově bohatou hudbou Brada Fiedela dávají dohromady velmi přesvědčivý celek. Herecky si divák docela smlsne. Linda Hamilton má charisma, které utáhne celý film, Arnie se umí krásně usmívat, a malý Furlong má super účes hodný budoucích vojenských vůdců. Výtečný záporák Robert Patrick i přes své dechberoucí trikové obohacení bohužel jedná dost zkratovitě, což člověku napovídá o scénáristických záměrech. Pak divák poselství filmu spíše pochopí jako zdvižený prostředník, nikoli ukazovák. Výborný akčňák, který je sice trochu na hlavu, ale občas si přece člověk musí říct: "Zákony kauzality jsou pěkné hovadiny", no ne?

Temný rytíř (2008)

60% - Temný rytíř... Batman... Hm, ano. Tento film je určitě o třídu lepší, než Batman Begins, a mile mě překvapil některými svými kvalitami. Nad tímto pozoruhodným akčňákem s filosofickými ambicemi jsem se však dost trápil, co se týče vyváženosti postav a jejich přesvědčivosti. Když ponechám stranou pro mě esteticky rušivé prvky (např. Batmanův hlas, nezajímavá hudba, střih, logika, nadlidská fyzická odolnost všech zúčastněných, atd...), pak mi na filmu asi nejvíce vadila právě skutečnost, že jediná postava, která skutečně fungovala, byl Ledgerův Joker. Touha po hlubším zamyšlení nad bojem se zlem je zde sabotována momenty, které divákovi chtě nechtě připomenou, že se kouká na béčkový žánr typu Saw, nebo na docela obyčejný akčňák. Co se týče úvah na téma hrdinství, pak vlastně tento film "cimrmanovsky" zastává názor, který zároveň vyvrací. Dark Knight má spád, atmosféru, a myšlenku. Nemá ale hlavu a patu. Výborná lehce úchylná oddechovka!

Hitman (2007)

20% - Naprosto zbytečný film na motivy výtečné hry od Eidos, kterou autoři této podívané evidentně vůbec nepochopili. V sérii her Hitman není totiž cílem zabíjet co největší kvanta lidí, není to hra "střílej na vše, co se hýbe". V ideálním případě nevystřelíte vůbec. Vtip je v tom se někam nenápadně dostat, zlikvidovat cíl(e) (pokud možno, aby to vypadalo jako nehoda), a stejně nenápadně zmizet ještě dřív, než někdo najde tělo. Zážitek ze hry přináší jak adrenalinový strach z prozrazení, tak vynikající hudba Jespera Kydda. Jakýpak zážitak mám ale mít z filmu, který si vypůjčil postavu Mr. 47 k nelogickým masakrům vedoucím od nikud nikam? Náš neosobní, chladný Hitman zde vede infantilní dialogy, a je v centru všeho hlučného dění, tedy naprosto proti hlavní devize hry. Olyphantova očividná touha ztvárnit onoho neviditelného a tichého zabijáka vedla ke stvoření postavy retardovaného masového vraha s kolouším kukučem... To je asi tak hlavní zápor. Nutno zmínit stupidní hudbu, která uchu snad ani na chvilku nedá pokoj, a svou lacinou povahou dokonale podbarvuje nefunkčí filmařinu, pro kterou je škoda slov. Jedna hvězda za stesk po kvalitách hry.

Memento (2000)

90% - No jo... Nolan dostal skvělej nápad, přesvědčivě ho zpracoval, a charismatičtí herci si už jen tak surfujou na vlně skvělého scénáře. Skutečně, tento film je po všech stránkách mimořádně zajímavý. Jeho forma zpětného vyprávění scén umožňuje divákovi prožít si to, co prožívá hlavní hrdina. Divák zde nemá vzpomínky na minulost, a skládá složité puzzle z toho, co teprve bude. Já ho sice napoprvé asi nesložil správně, ale tím lépe, že se k tomuto hlavolamu budu vracet.

Indiana Jones a Království křišťálové lebky (2008)

65% - Fajn zábava, zvášť pokud k tomu máte XL popcorn. Nejedná se sice o žádnou inteligentní akční podívanou, ale tento skvěle natočený, pestrobarevný mix Stevensko-Lucasovských klišé je při trocha toleranci milý film. Výborný Harrison Ford (nezestárl) mi připadal nějak více jako navrátilý Han Solo, než Indy. Možná za to může zvýšená dávka infantility, a podobná Williamsova hudba, na kterou jsem byl spíše zvyklý z Hvězdných válek. Williams i Spielberg si zde vůbec udělali takovou sebereflexi. Sami sebe vykrádali, a bylo zábavné to sledovat. Výsledek sice nemá takový říz, jako staré originály, ale pěkně udělané akční scény vše vynahradí. Jedná se v podstatě o nekonečnou honičku -nestarejte se, kdo koho a proč honí, jen koukejte, jak to lítá. Že filmu chybí napětí je patrně způsobeno tím, že nikdo nevěří, že by se Indymu mohlo fakt něco stát, a taky proto, že hlavní záporná postava je tak uboze napsána, že jsem se divil, že tak pitomou roli Cate Blanchett vůbec vzala. Ona dívčina s mečíkem vzbuzuje místo strachu spíše soucit a touhu po usmíření. Tento film je symbol hesla "show must go on". A jako příjemná show s ET mimozemšťanem a prošedivělým profesorem s bičem je Poslední Indiana Jones hoden divákova zájmu.