Trip to Asia - Die Suche nach dem Einklang (2008)

70% - Berlínská filharmonie zde ukazuje, jak je život muzikanta ve velkém zvukovém tělese náročný, a zároveň jak je tentýž život krásný a vzrušující... Myslím, že pro lidi mimo hudební branži se může jednat o skvělý dokument s prvky reality show (díky lidem ve zkušebním období, o jejichž setrvání se teprve má rozhodnout). Pro mě a jistě i pro mnoho kolegů, kteří se v podobné scéně pohybují se jedná o omílání téhož. Přál bych si více hudby, a méně pathosu, nebo alespoň více point v mluveném slovu. Předchozí snímek Grubeho "Rhythm is it!" považuji za zdařilejší po všech stránkách. Ale i zde si užijeme excelentní Berlínskou filharmonii s lidskou tváří a s několika dojemnými momenty.

Tobruk (2008)

60% - Od začátku do konce jsem měl u tohoto filmu problém s identifikací toho, co chce Marhoul vlastně říct. Moc se mi totiž líbilo filmařské řemeslo. Zvuk super, hudba s velkou dávkou tolerance také ušla, a vizuálno bylo výborné... Scénář ale budil dojem spíše etudy. Etuda pro mnoho druhů záběrů, etuda pro různé efekty, herecké etudy s nepřesvědčivými dialogy to hercům nezjednodušovaly... Samoúčelná filmařina. Škoda...

Harry Potter a Princ dvojí krve (2009)

30% Hlavním cílem šesté knihy je poznat Voldemorta. Jeho osobnost, jeho chování, jeho způsob uvažování... Dumbledore se v ní opět ukáže jako zručný psychoanalytik, jež je hlavním pilířem boje proti Deatheaterům a spol. Tento způsob zfilmování zdá se mi poněkud...velmi nešťastný. Žádná forma, minimum logických návazností, infantilní herectví všech zúčastněných se brzy okouká a co je nejhorší... Konec nechá diváka stejně chladným jako úvodní bezdůvodné zničení mostu. Zlepšila se hudba i kamera, zhoršila se však rovnováha postav a celková zábavnost. Yates opět nedotáhl jedinou dějovou linii do přesvědčivého konce a žádná z jeho postav nemá "vlastní život", díky čemuž všichni působí jako figurka ve hře, bez které se můžeme kdykoli obejít. A to včetně hlavního představitele. Je mi líto, ale mix "pozdní Rowlingové" a Davida Yatese mě strašně nudí...

Doba ledová 3: Úsvit dinosaurů (2009)

80% - Jdu-li do kina na 3D spektákl a dostanu toto, je ze mě vděčný divák. Milá podívaná pro celou rodinu s pořádnou porcí akce, několika zajímavými novými postavami a výtečnou souhrou grafiky, zvuku a hudby.

Star Trek: Film (1979)

60% - Kde se něco děje? Kde je nějaká zábava? Celý film jsem měl pocit, že ona krásná hudba Jerryho Goldsmithe je to jediné, co tento film křečovitě sune kupředu. Příliš často opakované koukání se na modýlky vesmírných lodí by se bez ní stalo dokonce nesnesitelné. Postavy mě vůbec nepřesvědčily o své opravdovosti, a myšlenka, o které tu všichni píší, se mi zdála pouze prvoplánová a vesmírný porod jsem chápal spíš jako z nouze ctnost (Kubrickova vesmírná soulož za hudby J. Strausse je jinačí kafe...). Při srovnání se Scottovým Vetřelcem (hudba též Goldsmith) z téhož roku vyjde Star Trek po všech stránkách jako chudý příbuzný. Jedná se však o započetí kultovní řady filmů, a to se počítá!

Star Trek (2009)

90% - Nebyl jsem nikdy moc zapálený do Star Treku, ale tento film mě hodně navnadil. Splnil všechna má očekávání a nečekaně přidal výborný mix humoru a akce. Úžasně dynamický film bez slepých míst.... Star Trek pro mě vede ligu akčních trháků posledních let.

Achilles a želva (2008)

90% - Film Achilles a želva není jen o malířství... Je i o umění, o životě, o věčném hledání... Jak jsem rád, že už není jen o Kitanovi (a je tudíž srozumitelný i pro ty, co Takeshiho dílo ještě neznají)! Umělecká trilogie tedy byla výtečně završena a já se těším na nové počiny pana režiséra, herce, malíře, a filosofa, u kterého si nejsem úplně jistý, jestli sám sebe vnímá jako Achilla, želvu, nebo profesora fyziky.

Far Cry (2008)

45% - Již jsem nechvalně proslulý Bollův styl poznal v jiných jeho filmech, a tak jsem čekal karikaturu filmového řemesla a scénáristické přesvědčivosti. Dočkal jsem se jen částečně. Far Cry je totiž docela zábavný a díky zvláštní nadsázce, která se nese celým filmem jej nelze posuzovat podle obecných měřítek. Potěší pár vtipných hlášek, akční finále, a hlavně dobrý poměr tempo/minutáž.

Max Payne (2008)

40% - Jako film průměr, jako zpracování hry průser. Výborná vizuální a hudební stránka, chvalitebná akce, podprůměrný hlavní hrdina, mizerný scénář se zástupem nepřesvědčivých postav. Pro pařany Maxe Payna zajímavost, pro nepařany patrně nesmyslná patlanina. Já si Maxe vždy rád zahraju, a měl jsem dojem, že toto hobby s tvůrci filmu nesdílím.

International (2009)

70% - Po stránce koukatelnosti je International velmi atraktivním filmem. Od prvních do posledních minut je divák udržován v napětí, jež v ideálním případě přeroste v lehkou paranoiu. Pro mě toto ale ideální případ nebyl a ono napětí u mě neprošlo žádným vývojem. Přes očividnou kvalitu režisérovu (vizuální i hudební) mi vyprávěný příběh připadal, že klouže jen po povrchu své vlastní myšlenky. Vykreslení postav, ani motivace jejich jednání nejde příliš do hloubky, a tak když dojde k nějakému důležitému bodu, člověk má pocit, že se tak událo bez konkrétní logické příčiny. Příliš mnoho věcí mi zkrátka jako divákovi zůstalo nevysvětleno. International je velkou hrou s tématem mezinárodní konspirace, konající se na mnoha místech (patrně proto ten název...), a obsahující mnoho nepřesvědčivých momentů a postav. No jo... Akce má ale skutečný říz, film má rozumnou minutáž a Owenův psí kukuč obohatí každou podívanou. Kéž bych taky někdy zažil Guggenheim tak krásně prázdný... :o)