Temný případ (2014) (seriál)

Tohle je něco spešl, má to atmosféru, která diváka nutí ke sledování a i když to vyloženě není nervydrásající jízda, nutí vás to "otočit další stránku" a hltat TEMNÝ PŘÍPAD dál. Pizzolatto píše parádně a rozvrstvení do dvou časových linií a jejich postupné propojování je mistrovská práce. Alespoň zatím. Herecké duo je kapitola sama pro sebe, Harrelsonův Marty zatím standartní poliš v tom nejlepším slova smyslu, ale McConaugheyho Rust je parádně šiblej parchant. Nemůžu se dočkat dalšího dílu a to už se mi pěkně dlouho u ničeho nestalo. První řada: Dokonalá práce s postavami a ta nejlepší péče jak ze scénáristického, režisérského i hereckého hlediska. Světlo proti temnotě, příběh který patří k nejstarším, ale Pizzolatto ho dokázal podat svěže a po svém. Halucinační scény jen podtrhují mysteriózní, přesto hodně realistickou atmosféru. Rust je McConaugheyho životní rolí a Woody Harrelson rozhodně nezaostává. Tahle dvojka mi bude chybět. Žádný díl vysloveně nevyčnívá, všechny hoří silným stálým plamenem. Druha řada: Táta Colin přebírá housle a Nic Pizzolatto ukazuje, že má nápady. Tenhle případ není ani tak temný, spíš krutě realistický. Chybující postavy, pomalu se rozplétající nitky a vícero linií. První štace byla hodně na ruku... mainstream, tohle už ne. Tohle je už je vyložená fajnšmekrovina s vrstevnatějšími postavami. Prošpikovaná filozofickými úvahami o životě. Frank Vince Vaughna dokazuje kvality herce, který se půl života pitvořil v komediích a chytl za pačesy pořádný charakter. Stejná živá voda jako loni pro McConaugheyho. Výborná hudba. Chce to více shlédnutí. Propracovaný majstrštyk, už se těším s čím přijde Pizzolatto příště.Třetí řada: Další případ rozvětvený do tří časových rovin. Pizzolato už ví že experimentovat je potřeba jen trochu a skládá příběh spíše o partnerství než o mrtvolách. Dvě ztracené děti, lži a peníze v hlavní roli. Aliho Hayes je skvěle zahraný a ještě lépe napsaný. Drsňák, který nechtěl nic a to nic ho dovedlo ne k posedlosti, ale k životu, který pomalu ale jistě zapomíná. Prolnutí časových rovin patří k nejsilnějším momentům seriálu (Vietkong v pokojíčku!). Vrací se i kvalitní konverzace v autě a partnerské hádky, které tebou do živého. Na můj vkus je to zbytečně moc tlačené do černa, ale to holt dneska frčí. Konec je znovu realistický, ale protentokrát docela příjemně. Temný případ stále platí za kvalitu, na kterou se vyplatí počkat.

Uzavřený kruh (2013)

Britská justice se jako hrdý maják ční... bla bla. Svým ostrovním vzhledem poměrně zajímavý soudní thriller. Konspirační věci můžu a některé z odhalení byli příjemně překvapivé. Bana a Hall do rolí sedí, i když nic extra nepředvádí zůstávají převážně pozitivní pocity.

Obsluhoval jsem anglického krále (2006)

Laciná nahota, monology i dialogy šustící papírem nespasí. Je to nudné až prázdné. Rádoby kontroverzní, ale spíš nechutné. Faktem je, že výprava je poměrně slušná a kameraman točit umí, u našich filmů je třeba cenit si aspoň toho.

La leyenda del espantapájaros (2005)

Pecka. Mám rád dobré pohádky. Legenda o strašákovi má boží atmosféru a temný vypravěčův hlas jí dodává šmrnc. Hudba parádní, animace neobvyklá, mohla být promakanější, ale postačí.

Don Jon (2013)

Osobitá zpověď jedné generace. Don Joe svým režijním debutem oslovuje masy, sedící každou noc s balíčkem kapesníků u počítače. Ze Scarlett dělá festovní mrchu a nás ukazuje v tom správném (dobře pořád trochu pokřiveném) světle. Fajn prvotina, jen tak dál.

O pokladech (2012) (TV film)

Taková lepší moderní pohádka. Ano, nad mnoha rozhodnutími většiny postav zůstává rozum stát, ale byl jsem upřímně zvědavý jak se to vyvrbí. Nenávist k Budařovu hraní se ale prohlubuje s každým dalším "filmem/seriálem."

Za borovicovým hájem (2012)

Silné drama složené z tří propojených životů. Realistický syrový příběh a přesnou režii podtrhují výborní herci. Snímek malinko ztrácí, když se z před čočky objektivu odstraní Ryan Gosling, ale i tak má co říct. Ta čtvrtá je za skvělé krosové honičky v první třetině.

Lotrando a Zubejda (1996)

Stará škola. Pořád si vzpomínám jak jsme na základce v kině (v první řadě) napínali krky. Svěrák vždycky uměl vyprávět. Jedna z pohádek, kterou můžu dodnes.

Vánoční poselství prezidenta republiky Miloše Zemana (2013) (pořad)

Když tě nikdo nepochválí, musíš to udělat sám! Já já já... příště trochu stručněji, nechat mluvit jen ty činy a spíš jen přát všechno nejlepší. Bilancovat jeden z nejpitomnějších politických roků vůbec, mohla být větší sranda.

Nymfomanka, část I. (2013)

Neúplné... přesto velice slibné. Humorné i temné příběhy že života jsou někdy až zarážející stejně jako některá srovnání. Von Trier jen tak mimochodem vysvětlí tajemství správného muškaření. Možná je to rázným producentským střihem, ale NYMF()MANKA (zatím) nepůsobí jako přehnaně erotický film, ale studie ženské sexuality, která je navíc podaná svěžím a zábavným způsobem. Diváci v kině se smáli na správných místech (situace, která je vtipná pokud se neděje vám) a několikrát naskočili leknutím, ale u nymfo-scén nebyl nikdo pohořšený, na druhou stranu asi ani zklamaný. Herecky nelze vytknout vůbec nic. Špičková sestava, které překvapivě vládne spíš mladičká Stacy Martin (která mimochodem vypadá jako jedna má spolužačka z výšky) než Charlotte Gainsbourg, ale u druhé části to bude spíše naopak. Z vedlejších hrdinů na sebe strhává pozornost Uma Thurman s bezchybnou kreací dokonalé manželky a Christian Slater v roli hodného tatínka. Zatím vynikající a ještě to vypadá, že nezajímavější nás teprve čeká. Zwei Bilder nur ein Rahmen... Ein Körper doch zwei Namen... Zwei Dochte eine Kerze... Zwei Seelen in einem Herzen...