Znovu 17 (2009)

Cekem dobrý. NÁVRAT DO BUDOUCNOSTI naruby, s dírou místo DeLoreinu. Taky se mi zdá, že Efron musí být v příbuzenském vztahu se M. J. Foxem, ta podoba je až neuvěřitelná, nebo to bylo jen tou podobnou zápletkou? Perry taky potěší. Jinak dobré scény vyvažují ty špatné, ale spíš jsem se bavil než ne takže palec nahoru. Čekal jsem větší blbinu.

Columbo - Předveď dokonalou vraždu (1978) (epizoda)

Další výtečný Columbo, který ke svému obvykle vysokému standardu přidává i zajímavé prostředí televizních studií.

2010: Druhá vesmírná odysea (1984)

Velice podařená adaptace Clarkovy knihy. Zároveň se však oba filmy (2001 a 2010) porovnávají hodně těžce, protože jsou oba natočené úplně jiným stylem (za to, že jsem dal oběma stejné hodnocení by mě asi někteří lidi nejradši ukamenovali). Tajnůstkář Kubrick tenkrát přenesl spíš mystiku, zatímco rutinér Hyams vsadil na akci a dobře udělal (s gigantem jako byl Kubrick prostě nemůžete soupeřit tak jdete jinudy). Děje se toho opravdu hodně a vypadá to dokonce celkem k světu. Ale úprava scénáře, která se do období studené války hodila v dnešní době nepůsobí jako úplně nejšťastnější volba. Clarke holt uměl myslet pokrokověji. Jo a ještě něco, Roy Scheider je rozhodně lepší Floyd než William Sylvester. Kurica.

Četa (1986)

Možná ne tak hypnotizující jako APOKALYPSA, ale pořád velice dobré. Stone si vzal do parády jeden z nejprovařenějších problémů Vietnamu a vystavěl kolem něho příběh nováčka (vynikající Charlie Sheen), který pln idealismu přichází do tohohle pekla. To na čem ČETA stojí jsou úchvatné záběry, prvotřídní akce a herecké výkony všech zůčastněných. Za zmínku kromě Cheena rozhodně stojí špičkový Willem Dafoe a lehce zvrácný Tom Berenger. Dokonce se tady v jedné ze svých prvních rolí mihne Johnny Depp, tak ho neprošvihněte.

Vanishing Point (1971)

Honička začíná. Rozpálenou silnicí se řítí bílý Dodge Challenger 1970 a my se cestou do Kalifornie dozvídáme příběh o řidiči, který tohohle bílého tygra vede skrze rozpálenou poušť. Doba ve které film vznikl má úžasnou hudbu, nádherné dívky a svět, který teprve začínal být svazován pravidly a nařízeními. VANISHING POINT je hodně osobitě vyprávěný a zároveň hodně originální. Sarafian má navíc úžasný cit pro volbu záběrů a téměř každý pohled na silnici s jedoucím běloušem bere dech. Během filmu jsem si začal pohrávat s myšlenkou, že si bílý Challenger ročník 70 seženu a (při dnešních cenách benzínu) přestavím na vodík. Pak pojedu kam mě kola povezou.

G. I. Joe (2009)

Panáčci bojujou. Je to hloupé, přitažené za vlasy, nelogické a též strašně zábavné. Sommers možná akci neumí tak jako Bay, ale pořád budete valit oči. U Star Wars bitvy pod mořem, u honičky v Dejvicích (pardón v Paříži), u soubojů se samurajskými meči, u totálně mimózních hlášek, které český dabing překřtil hodně poveděně. Quaid je borec, Tatum trdlo a Arnold Vosloo sympaťák. Uslintnutí nad Rachel Nichols a Siennou Miller je už od prvních trailerů nepřekvapivé. A příjde i Fantomas. Neberte G.I. JOE vážně, tohle je drahá reklama na hračky. COŽE?!

Podraz (1973)

Stará škola. Newman i Redford excelují ve filmu plném podrazů, zvratů a vtipu.

Doba ledová 3: Úsvit dinosaurů (2009)

Pohodová rodinná zábava tentokrát s dinosaury, která si drží svou kvalitu. A díky Powellovi se opět dočkáme kvalitního hudebního podkresu. Třetí rozměr je sice prima, ale jakožto jedinec, který již na očích skla nosí nebyl nápad komponování 3D brýlí do filmů zase tak vítaný. Nos to odnášel celkem dost (dvoje brýle jsou na něj už příliš velká zabíračka), ale alespoň jsem poučen a příprava na promítání AVATARA probíhá podle plánu. Bod číslo 1: dát si kontaktní čočky, brýle nechat doma.

Monstra vs. Vetřelci (2009)

Zábavná pohádka protkaná odkazy na staré sci-fi filmy let padesátých. Příběh je pak směsí nejrůznějších ztřeštěných nápadů (za vše mluví hrdinný president a jeho klávesy, červená tlačítka a geniální Bob) a o tom jak se ze zasněné dívky stává žena. Vetřelčí invaze je tu v podstatě jen katalizátorem událostí. To co mě mrzí je, že jsem byl v kině ochuzen o originální znění (Bauer a dr. House v jednom filmu!) a i když byl dabing celkem povedený tak se těším jak si film na DVD vychutnám v originálním znění. E.T. GO HOME!

Harry Potter a Princ dvojí krve (2009)

Většinu času jsem si šestého Pottera užíval (i přes prdění chlapíka co seděl přede mnou, fakt nekecám!), tedy než jsme dospěli ke konci a já byl doslova zhnusen tím co scénárista z konce filmu (od místa kdy se Harry a B vrátí na hrad) udělal. Takhle zmrvené finále jsem snad v téhle sérii ještě neviděl. Jistě Yates z toho křeše maximum i tak to ale znamená že se postavy oproti knize chovají nelogicky a všechno působí tak nějak pomale. Finále z knihy bylo jako napjatá struna. Překvapivé, logické a možná i nejlepší co Rowlingová napsala. Kde je velká bitva, kde je osudovost? Škoda mluvit. Ze začátkem je to úplně jiná písnička. Příběh se rozjíždí výtečným tempem a nebýt trochu přehnaných milostných pletek (které tu byli stejně jen proto aby temnotu šestého dílu vyvážili) byl bych spokojen. Velkou radost jsem měl z Křiklana Jima Broadbenta, který mi opravdu sedl a naplnil má očekávání. Jinak je to klasika, snad jen Tom Felton a Rickman byli pozoruhodnější než minule. Nakonec jsou z toho zase 4 i když tentokrát dost slabé. P.S: Doma máme úplně ty samé skleničky co z nich Harry, Hermy a Ron u Tří košťat upíjí Máslový ležák.