Těžká váha (2005)

Výborně zahrané. Crowe předvádí jeden ze svých nejlepších výkonů. Poslední zápas byl takový nervák, že jsem sebou u některých ran cukal.

Finty Dicka a Jane (2005)

Hodně povedená komedie, která se sice nedá brát moc vážně, ale zaručeně pobaví. Carrey je jako bankrotující vicepresident skvělý a jako lupič ještě lepší. Překvapivě i Téa Leoni roli dobře zvládá a jako nateklá byla vážně k sežrání (samozřejmě si dělám srandu :).

X-Men (2000)

To už je to šest let? Ani se mi tomu nechce věřit, že je to tak dlouho co jsem si sedl k HBO a nechal se poprvé vtáhnout do světa mutantů. Singer upoutá diváka už na začátku vzpomínkovou scénou z Polska roku 1944, kde vidíme tehdy ještě chlapce, který se v židovském ghettu snaží dostat zpět ke svým rodičům. Úchvatný začátek. Postupné setkávání s ostatními mutanty a jejich představování ukazuje Singerův obrovský talent. Charaktery jsou skvěle napsané a diváka opravdu zajímá co se s nimi stane. Po herecké stránce se X-MENům nedá také nic vytknout. Hugh Jackman se objevil jako blesk z čistého nebe a jeho Wolverine byl zahraný perfektně. Mrazivě magnetický Ian McKellen se překvapivě zhostil role největšího hláškaře ve filmu a Famke Janssen se mi ze všech dílu tady zdá nejhezčí (Wolverina plně chápu ;). Dřív jsem dával za 4 ale po pečlivém uvažování jsem to změnil. Za tak propracovanou psychologii si to totiž nejvyšší skóre zaslouží.

Troja (2004)

S TROJOU je potíž. Na jedné straně jsou výborné herecké výkony a rozmáchlá výprava, na té druhé nevyrovnaná režie a toporné dialogy. Scénář je taky trochu vachrlatý, podle něj to vypadá, že Trojská válka trvala tak možná dva měsíce, místo původních deseti let. Cením si ale toho, že Benioff všechno napsal velice přirozené (rozuměj ne-fantasy) a „nebožské". Ještě zpátky k Petersenově režii. V bitvách a v některých scénách ukazuje, že umí navodit správnou atmosféru a ví jak správně formovat děj, ale v některých místech mu uniká cit pro konzistenci. Nohy mu taky podráží hudba, na které se podepsala uspěchanost a změna skladatele na poslední chvíli. Po herecké stránce je TRÓJA jak jsem již zmínil výborná. Hlavní hvězdu Brada Pitta překvapivě s přehledem zastiňuje Eric Bana (když Hektor umíral, měl jsem navlhlé obě oči ;). Sean Bean si sice moc prostoru pro Odyssea neukradl, ale i tak roli lstivého krále s přehledem zvládá. Musím taky uznat, že Orlando Bloom měl hodně nevděčnou roli. Hrát největšího hlupáka v největší Řecké válce není zase takový trumf jak by se mohlo na první pohled zdát. Popral se s tím však hodně slušně a musím se přiznat, že Paridovi jsem během filmu v duchu nadával nejvíc. Vzpomínám si na jednu jedinou věc, za kterou jsem ho na chvíli vzal na milost. Bylo to při scéně na pobřeží, kdy řekl: „Spalte toho koně." A oni ho neposlechli.

Casino Royale (2006)

Z CASINA ROYALE se, alespoň pro mě vyklubalo největší překvapení letošní sezóny (těch 24 dní už ho asi těžko něco trumfne :-). Martin Campbell totiž nakopl takový restart jaký se mu v rámci Bondovské série nepodařil ani ve ZLATÉM OKU. Bond je totiž lepší než kdy dřív. Velkou zásluhu na tom má výborný Daniel Craig a já jsem jenom rád, že se pochyby o jeho obsazení, do role agenta 007 nenaplnily, protože právě on je obrovským tahounem celého filmu. Akční pasáže jsou naprosto geniální (uchvátila mě celá akce na Miamském / Ruzyňském letišti) a je jich tam přesně tak akorát. Milostná linie je kouzelná a opravdu povedená, konečně nám dává možnost poprvé pořádně proniknout do povahy Jamese Bonda. O suché hlášky a vtípky taky není nouze. Téměř každá druhá hláška popírá Bondovská klišé a je opravdu skělé sledovat postupný vývoj Bondova charakteru... Jsem jenom zvědavý jak tuhle pecku bude příští rok trumfovat třetí Bourne.

Indiana Jones a Poslední křížová výprava (1989)

Když jsem u DOBYVATELŮ ZTRACENÉ ARCHY psal, že se jedná o nejlepší dobrodružný snímek, byl jsem trochu na vážkách protože oním příslovečným druhým nejlepším je POSLEDNÍ KŘÍŽOVÁ VÝPRAVA. Kdybych to měl specifikovat v procentuálně tak by to bylo zhruba takhle: DOBYVATELÉ 100% a KŘÍŽOVÁ VÝPRAVA 99,9%. O fous jak se říká. Nejspíš chybí moment překvapení, snad i trochu temnota, která provázela Archu úmluvy. To co však KŘÍŽOVÁ VÝPRAVA ztrácí v temnotě dohání důvtipem, legrací a Seanem Connerym (Lucas prý byl původně proti, že by otce Indiany Jonese měl hrát bývalý James Bond, ale Spielberg trval na tom, že právě v tom bude ten vtip :-). Geniálně rozvedéné téma otce a syna skvěle doplňuje příběh odvíjející se kolem legendy o Kristově kalichu. Pokud chcete pobavit celou rodinu, je poslední část trilogie dokonalou volbou. Mimochodem, věc proč čtvrtý Indy ještě nevznikl je podle mě v tom, že Lucas nějak podvědomě ví, že už by to v dnešní době nemohlo fungovat. Navíc jaký lepší konec si pro legendární trilogii můžete představit než odjezd hlavních hrdinů do zapadajícího slunce.

Indiana Jones a Chrám zkázy (1984)

Ze všech Indiana Jonesů mám CHRÁM ZKÁZY rád nejméně. Těžko říct jestli je to změna prostředí, absence nacistů nebo horší příběh. Pořád jde ale v konkurenci dobrodružných snímků o těžký nadstandart. Vynikající vtipné scény (večeře v paláci) jsou střídány úchvatnými akčními sekvencemi, kterým dominuje honička v důlních vozících. Když tak nad tím přemýšlím jsou to spíš 4,5 než 4*, ale myslím, že Indy mi to protentokrát odpustí :-).

Dobyvatelé ztracené archy (1981)

DOBYVATELÉ ZTRACENÉ ARCHY byly jsou a asi zůstanou nejlepším dobrodružným filmem. Není divu, když za jeho zrodem stáli dva nejnápaditější a nejnadanější filmaři své éry, Steven Spielberg a George Lucas. Vytvořili postavu Indiany Jonese, trochu netradičního archeologa, který vzešel během krátké doby do historie. Poprvé se sním setkáváme v roce 1936, kdy je pověřen vládou Spojených států najít bájnou Archu úmluvy, po které pase okultními vědami posedlý Adolf Hitler. První část Jonesovské Trilogie je bez debat nejlepší. Mystická síla Archy doplněná úchvatnou Williamsovou hudbou i po tolika letech dokáže evokovat strach z neznáma. Konec ve skladišti má pak nepopsatelnou atmosféru při níž se vám ježí chloupky na zádech.

Komando (1985)

Guilty pleasure. Čistokrevné béčko, které se stalo klasikou žánru akčních filmů. Namakaný korba Arnold trousí hlášku jednu za druhou, vybíjí jednoho záporáka za druhým a ještě se u toho tváří jako by to všechno bylo "jen tak mimochodem". Do toho geniální Hornerova hudba. Prostě paráda. Nejlegračnější a nejkrvavější Arnoldův film a zároveň moje srdcovka. :-) "Vezmeme si Cookovo auto. Už ho nebude potřebovat."

Apokalypsa (1979)

Coppola svým zobrazením války ve Vietnamu dokázal ukázat všechny vlivy, které pomalu měnili obyčejné muže v šílené blázny. Temná aura vystavěná kolem plukovníka Waltera E. Kurtze je pohlcující a Coppolův styl v postupném odkrývání jeho osobnosti je dokonalý. Stejně tak je dokonalý i Marlon Brando, který svým herectvím strouhá lidskou podstatu až na samotnou dřeň. Martin Sheen jako kapitán Willard skvěle zachytil proměnu člověka poznamenaného válkou. Jeho dilema a neschopnost žít jako dříve. Dechberoucí zážitek. Mistrovské dílo.