• Válečný

Pátý element (1997)

Dnes už možná kultovní scifárna s Brucem Willisem. Pestrobarevná, krásně výpadající, vtipná a se spoustou všemožných maníků. Tuto jízdu jsem si opravdu užil.

Rychlejší než smrt (1995)

Toto je jeden z mých oblíbených westernů. Chytlavé téma střeleckých soubojů a celá plejáda filmových hvězd v čele s Gene Hackmanem a Sharon Stone. K tomu vynikající hudba od Alana Silvestriho. A dohromady to dává filmeček, kde se člověk ani chvíli nenudí a celých sto minut si užije naplno.

Pláž (2000)

Tak tady bych chtěl žít. Tihle je opravdu ráj na Zemi. Tento film dělá dobrým především prostředí a příroda, která je skutečně kouzelná. Samotný příběh a Leonardo DiCaprio jsou až na druhým místě. A když se smíchá všechno dohromady, tak je to koukatelné. A ještě, když tam hraje můj oblíbený herec, není nad čím přemýšlet. Vše doplňuje výborná hudba.

Apollo 13 (1995)

Naprosto úchvatný, až geniální a dokumentární film, který popisuje jednu z největších krachů NASA. Zaplať pánbůh že všechno dobře dopadlo. Apollo 13 mělo velké plány, ale po výbuchu na modulu byli odkázáni strávit několik dní ve vesmíru, obletět Měsíc a vrátit se na Zemi. A to vše v nesnesitelných podmínkách. A Ron Howard z toho udělal napínavé drama, které se jen tak nevidí. Po celou dobu totiž fandíte hlavním hrdinům (výborní Tom Hanks, Bill Paxton a Kevin Bacon jako posádka Apolla 13, dále ještě nesmím zapomenout na Eda Harrise a Garyho Sinise). Závěrečné minuty pak vygradují takovým způsobem, že u mě je tento film rozhodně jeden z nejlepších, co se týče dramat. Nesmím také zapomenout na hudbu Jamese Hornera, která krásně seděla a na poslech je úchvatná. Pro mě 100%.

Zachraňte vojína Ryana (1998)

Po Bratrstvu neohrožených zatím nejlepší válečný film, jaký jsem viděl. To, co se odehrávalo prvních 30 minut, bylo neuvěřitelné. Čuměl jsem na to s otevřenou hubou a pořád si říkal, jak je toto možné natočit. Naprosto reálné vylodění na pláži Omaha z pohledu samotného vojáka. Vše tady lítá vzduchem, těla, zbraně, nohy, všude samá krev a písek. Opravdu nezapomenutelný zážitek. Ale o co tu jde především? Jak už název upomíná, jde o záchranu výsadkáře ze 101. výsadkové divize (ano, je to ta, o které je Bratrstvo) jménem James Ryan, který přišel o všechny tři bratry. A právě pro tento úkol je vybrána jednotka kapitána Millera. A že je to dlouhá cesta za záchranou, při které se musí vypořádat jak se ztrátami kamarádů, tak s Němci. Vše finišuje další neuvěřitelně natočenou bitvou za účasti tanků Tiger (i když na podvozku téčka) a Marder III a další techniky. Po technické stránce výjmečné dílo, o tom není pochyb - a kdo pochybuje, ať si v.... Ale každého napadne, jestli by skutečně taková jednotka byla vyslána za nepřátelskou linii pro záchranu jednoho, když všude kolem se krutě bojovalo. Ale to je klasický americký styl a vlastenectví, které tady bylo, je a bude. Mě to ale vůbec nevadí, protože je to vskutku výjmečný příběh plný emocí a (samozřejmě) válčení. Co se týče herců, nemám slov. Výborné výkony všech hlavních hrdinů, především ale Edwarda Burnse, Toma Sizemora, Jeremy Daviese a hlavně Toma Hankse, který se poté začal asi hodně angažovat v historii druhé světové, když nám servíruje pecky jako Bratrstvo nebo The Pacific. O režii ani nemluvje, Spielberg si toho Oscara za nejlepší režii opravdu zaslouží. Hudba Johna Williamse taktéž úchvatná. Je to tak, prostě 100%.

Bratrstvo neohrožených (2001) (seriál)

Nejlepší seriál, ba i mezi filmy, co se týče druhé světové války. Je to 10 vrchovatě nabušených dílů z produkce HBO se vším všudy, co válka přináší. Popisuje příběh roty E ze 101. vzdušné výsadkové divize od samých počátků ve výcvikovém táboře, přes invazi v Normandii, největší výsadek v dějinách v Holansku v rámci operace Market Garden, kruté peklo v zimních měsících při německé ofenzivě v Ardenách až po osvobození Rakouska a Berchtesgadenu. Je to příběh plný skvěle natočených bitev, které jsou syrové a na pohled úžasné. Dále je to o statečnosti obyčejných vojáků a o tom, čím vším prošli, aby osvobodili svět od tyranie. Za vše mluví díl, jak rota osvobodila koncentrační tábor. To mi vyrazilo dech a vrhlo i slzy do očí. Herci to zvládli na jedničku s hvězdičkou (hlavně Demian Lewis, Neal McDonough a David Schwimmer). A když to ještě produkují takoví velikáni jako Tom Hanks a Steven Spielberg, není nad čím přemýšlet. Jednoznačně 100% a zároveň pochybuji, jestli někdy bude tento skvost překonán. Možná alespoň stejně kvalitní by mohl být druhý počin z druhé světové, znovu z produkce H+S, a to je The Pacific.

Con Air (1997)

Výborný akční snímek, jeden z nejlepších, který Nick Cage natočil. Parádní scény (vrakovišté letadel, Las Vegas) a dobré herecké výkony, především Malkovich, Cage a hlavně Buscemi, kterému role parádně sedla. I když konec byl skrze americký, musím dát 80%.

Top Gun (1986)

Tak tento filmeček jsem sledoval jako kluk snad každý týden, pořád dokola. A ještě dnes mám pro něj slabost. Právě tady mi Tom Cruise přirostl k srdci. Top Gun je sice vlasteneckej jako poleno, ale co, krásně ukazuje život na letecké základně amerických stíhačů. A to já můžu. Manévry v kokpitech F-14 Tomcat byly k pokukání, nesmí chybět ani romantická zápletka a hlavně, tento film odstartoval filmovou kariéru Toma Cruise. Co se týče hudby, soundtrack je nabušený stejně jako film. Ať mi bude kolik chce, stejně bude Top Gun mojí srdcovkou.

Šifra mistra Leonarda (2006)

Bohužel knížku jsem nečetl, tak nemůžu porovnat, ale film se mi zamlouvá. První příběh se symbologem Robertem Langdonem (knižně ale už druhé setkání), který se svojí parťačkou Sophii Neveuovou, se snaží přijít na jedno z největších tajemství lidstva, a to najít Svatý Grál. Je to příběh, který pobouřil církev, protože hlavním tématem je minulost Ježíše Krista, který měl údajný poměr s Máří Magdalenou a už proto rozhodně stojí za to vidět Šifru. Příběh jako takový má náboj a svoje kouzlo, i když se odehrává v poklidnějším tempu. Postupné odhalování indícií, které vedou k dalším a nakonec nalezení toho, po čem všichni touží, je styl, který já můžu. Navíc Tom Hanks s delšími vlasy je výtečný, společně s Paulem Bettanym alias záporák Silas, ze kterého šel skutečně strach. Vše pak korunuje neskutečně nádherná hudba v podání Hanse Zimmera.

Rambo: Do pekla a zpět (2008)

Čtvrté setkání s vietnamským veteránem Johnem Rambem, tentokráte v občanské válce zmítané Barmě. Sly se vrátil ve velkém stylu a tento jeho comeback se nadmíru povedl. Díky kratší stopáži jsem si užil tuto akční řežbu od začátku do konce a než jsem se stačil uvelebit v křesle, byl konec. Sly si asi potrpí na spousty krve, protože ta je zde naprosto všude. Barmští vojáci lítají vzduchem i s jejich rukama a nohama a hlavama a vším možným a Rambo s nimi nemá ani na chvilku slitování. Je to nejakčnější a nejkrvavější díl série a podle mě rozhodně nejlepší. Dobrý nápad byl s minovými závody, opravdu originální. Bohužel to asi nebude pro slabší povahy. Masakr vesnice je totiž natočen tak drasticky, až je z toho člověku do breku.