Kuai huo lin (1972)

Delightful Forest nelze než doporučit všem, kdo mají rádi Ti Lunga, Changa Cheh a jeho drsné variace na wuxia - a old-school Shaw Bros vůbec. Wu Sung v Ti Lungově podání je opravdu "larger than life" a zvlášť když se nasere, je skutečným *potěšením* ho sledovat. A že má oprávněné důvody se hněvat. Zejména ve finále je vzteky rozžhavený doběla a jediným možným důsledkem je lahůdkový masakr, při němž i diváci pro samé šplíchance krve chtě nechtě budou vidět rudě. A že už jsem byla svědkem Wu Sungovy pouti napříč eposy Water Margin a zejména pak All Men Are Brothers, Delightful Forest mě vzal za srdce tím spíš. ...Delightful. 9/10.

Opium and the Kung Fu Master (1984)

Naprosto výborný fu-flick - bez záseků, bez zádrhelů a bez chybiček. Chen Kuan Taie je radost nenávidět, Ti Lungovi je radost fandit, Robert Mak Tak-Law taky naprosto dokonale válí a Philip Ko Fei a Lee Hoi San jsou ve svých veskrze záporných rolích jako vždy předpisoví. Souboje jsou úžasné, zápletka zdařilá a celý film spěje k finále svižným, ale nikoli zbytečně uspěchaným tempem. Navíc je to občas opravdu parádní doják. Krása.

Kong que wang chao (1979)

Příjemná "gulongovka" z dílny Chor Yuena - tentokrát pro změnu nikoli s Ti Lungem, ale s Davidem Chiangem v hlavní roli. Pokoukání je to zábavné - ale Chor Yuen ve vrcholné formě vypadá přeci jen poněkud jinak. (Začínám se ovšem vážně zamýšlet nad tím, jestli je to skutečně náhoda, že zatím se mi nejvíc líbily ty filmy, jež adaptovaly Gu Longovy předlohy, které jsem už četla - sílí ve mně ošklivé podezření, že Chor Yuenovy adaptace ztrácejí dech, pokud je "nepodrží pohromadě" divákova obeznámenost s předlohou. Doufám, že se pletu.) Tak nebo onak, obsazení je kvalitní, dekorace půvabné, souboje nejsou nejhorší, příběh je zajímavý a má přesně ten "brakově-gotický" šmrnc, který mám na Gu Longovi tak ráda - a pokud fandíte wuxia, "Murder Plot" byste mohli ocenit. 6/10.

Železná vlajka (1980)

Chang Cheh tu zrecykloval svou klasiku The Duel... A nezrecykloval ji špatně, i když Flag of Iron se má vůči Duelu stejně, jako celá Venom éra vůči Changovým filmům z počátku 70. let. Je silně derivativní a - slabší. Přesto Flag of Iron nenudí - a je to prima Venom flick s až absurdně (ale krásně) akrobatickým finále...

Pan ni (1973)

Po zhlédnutí originál verze bez titulků dávám zatím čtyři - a už teď se ohromně těším, až se podívám na otitulkovanou verzi. "The Generation Gap" pojednává o dvou mladých, milých, možná trochu zbrklých lidech, kteří se vzbouří proti rodičovské autoritě, aby mohli být spolu. Nic nového pod sluncem, ale v tomhle filmu to docela pěkně klaplo. Nejspíš proto, že David Chiang je jako mladý rebel (zda s příčinou, nebo bez příčiny, to ať posoudí každý sám) zcela po svém (dobrá, možná i tak trochu po deanovsku) neodolatelný, mladičká Agnes Chan je strašně roztomilá - a jejich vztah má na plátně kouzelný punc nevinnosti a opravdovosti, díky němuž je velmi snadné se s jejich postavami tak nějak vnitřně ztotožnit. Výrazné plus tkví i v tom, že film se jednoznačně nestaví ani na stranu dětí, ani na stranu rodičů. V "The Generation Gap" se velmi krátce mihne ještě mladičký Fu Sheng a ve vedlejší roli Chiangova staršího bratra se blýskne - kdo jiný, než Ti Lung.

Pražský student (1926)

Rozjezd je relativně pomalý, ale druhá polovina je skvělá a finále nemá chybu. A Veidt je úžasný.

Return of the Condor Heroes (2006) (seriál)

Poměrně dost věrná adaptace Jin Yongovy klasiky o zakázané lásce, která nabídne opravdu solidní audiovizuální a soubojové orgie, početný zástup zajímavých (a vesměs dobře zahraných) postav a spoustu sladkobolné romantiky. Moje největší výhrady směřují k ústřední dvojici protagonistů. "Ledová kráska" Xiao Long Nü je prostě nudná čůza a její milý, "byronsky rozervaný" Yang Guo, je až děsivě typická ukázka toho, jak vypadá Marty Stu. Wuxia je, pravda, žánr do značné míry postavený na figurách, které by ve většině "mary sure / marty stu" testů trhly dost vysoké skóre, ale Yang Guo je důkazem, že i ve wuxia se to dá ošklivě přehnat. Tihle dva se prostě Jin Yongovi IMHO nepovedli, s tím nikdo nic nenadělá. Centrální dvojici navíc podráží nohy dvě věci: protivná tendence režiséra natahovat jejich romantické scénky na neúnosnou míru a hnát sladkobolnost řečených scén do ošklivých extrémů - a fakt že Huang Xiao Ming coby "mladý Yang Guo" dost nesympaticky přehrává (byť později se to výrazně zlepší)... Mnohem zajímavější než hlavní dvojice hrdinů jsou vedlejší postavy a protivníci - a zejména pak Ba Yin coby hlavní záporák "golden wheel monk" s přehledem opanuje scénu, kdykoli na ni vstoupí (a já osobně vnímám ROCH 06 jako *jeho* seriál). Právě spoluhráči a antagonisté (ve spolupráci s fajnovou akcí a působivou audiovizuální stylizací) mě přinutili si ROCH docela zamilovat - Xiao Long Nü a Yang Guovi navzdory. Zhang Jizhongovi a jeho štábu se prostě musí nechat, že umí natočit strhující podívanou - a i když v ROCH nejednou předvedli poněkud nedostatečný cit pro míru (a tragicky nezvládli CGI), podívaná je to pořád úchvatná. 7/10. Pokud jste vysazení na romanťárny, klidně si bodík nebo dva přihoďte.

Herkules (1995) (seriál)

Byla to pitomost, ale bavila mě. S postupem času se to navíc přestávalo brát vážně - a tvůrci občas přicházeli s geniálně švihlými nápady. Ares jako bůh lásky v paralelním universu... Apollon brázdící vzduch na cool prkně... Hurst jako prsatá učitelka tance... a výtvarná soutěž s hláškou "nekopíruj, Xeroxi"... A málem bych zapomněla na cool Vlada Ţepeşe tuším v poslední epizodě... Krása...:-))) K dokonalosti tomu chybí jediné - mělo to být náležitě švihlé už od začátku.

Smrtící spona (1984)

I mistr Fulci se někdy utne - tady tak nějak chybí atmosféra i napětí a té krve je bohužel taky málo. Nejvíc mě na Smrtící sponě baví asi to, jak je z ní cítit Flashdance...:-)

Duel gigantů (1976)

Roztomile bizarní kousek s naprosto fantastickým záporákem a božím soundtrackem (samozřejmě vykradeným). Jako kuriozitka je to víc než fajn, ale radši zůstanu pěkně v teplíčku, doma - u Shaw Brothers.