Human Lanterns (1982)

Na Human Lanterns jsem se hodně těšila, ale nakonec se mi líbily o něco méně, než jsem doufala - a ty čtyři hvězdičky, které dávám, jsou s odřenýma ušima. Exploatačně-horrorová linie je rozehraná moc pěkně a kung-fu je taky moc fajn - ale nějak to odmítá držet pohromadě jako jeden film. Kung-fu bitky, samy o sobě skvělé, mě poněkud rušily - a docela spolehlivě ředily atmosféru, hned jak stačila pořádně zhoustnout... (-- a ne že by horror s martial arts a s wuxia skloubit nešel, naopak) Lo Lieh v padoušské roli navíc IMHO docela selhává, kdykoli se snaží být groteskně pitvorný (což dělá poměrně často). Jako Venom fandu mě docela zamrzelo, že Sun Chien zůstal ve své roli tak trestuhopdně nevyužit. Aspoň že Lo Meng dostal možnost parádně zaválet. Vzato kolem a kolem jsou ale Human Lanterns prima film.

Star Trek X: Nemesis (2002)

Na TNG jsem vyrostla a Picardova posádka je v celém ST universu jediná, kterou mám opravdu ráda. Plných pět si Nemesis nezaslouží - už jen proto, že ze setkání Picarda s jeho temným já na hony daleko vane dráždivá vůně potenciálu, který šel vyždímat přeci jen lépe, důkladněji a na dřeň (což na druhou stranu neznamená, že by to byla vysloveně špatně sehraná partie - místy z ní velmi příjemně a citelně mrazí). Ale TNG je pro mě tím, čím je pro jiné TOSka, Picard je king mezi ST kapitány - a Data je nejspíš moje nejmilovanější ST postava vůbec. Pod čtyři jít prostě nemůžu...:-)

Všichni muži jsou bratři (1975)

Druhý Water Margin (aka All Men Are Brothers) se vyvedl lépe než ten první. V sequelu se podle všeho mnohem výrazněji jako režisér prosadil Chang Cheh - a i když jeho styl nemusí každému vyhovovat, tenhle film alespoň zcela jasně ví, čím chce být a čeho chce dosáhnout. Rozhodně se šikne znát první díl (ideálně ovšem asi literární předlohu :-)) - už jen kvůli tomu, že All Men Are Brothers tak nějak předpokládá, že divák už zná ty hrdiny, kteří hráli prim ve Water Margin. Mimojiné i díky tomu - ale především díky způsobu, jakým Chang Cheh s postavami pracuje - mi hrdinové z Liang Shan přirostli k srdci o poznání víc, než když jsem je sledovala poprvé. 8.5/10.

Mo jian xia qing (1981)

Adaptace druhé části Gu Longova románu "Sentimental Swordsman, Ruthless Sword" dává předloze na frak možná o něco víc, než Sentimental Swordsman (adaptace první části). Přiznám se ale, že odklony od předlohy mi nevadily - zvlášť když její atmosféru se podařilo do značné míry zachovat. Return of the Sentimental Swordsman drží pohromadě o něco lépe, než jeho předchůdce a aspoň podle mého názoru je to atmosféričtější, poetičtější film. Herci jsou vesměs velmi vhodně obsazeni (snad až na Fu Shenga, kterému Jing Wuming IMHO opravdu nesednul) - a odvádějí skvělé výkony. Pokud jste předlohu nečetli, možná v tom budete mít místy trochu bordel - ale i tak bude na co a na koho koukat. Například na opravdu parádní souboje (skvělá choreografie, skvělé provedení)... Pro milovníky old-school HK filmů a zejména pro milovníky wuxia je tohle zkrátka divácká povinnost. 9/10.

Shuang xia (1971)

Deadly duo je celkem prima kousek, který má víceméně všechno, co čekáte od "iron triangle" filmu (tj. snímku Changa Cheh, v němž hrají prim D. Chiang a Ti Lung): plno fajnové akce, hodně krve, spoustu hrdinského patosu a pořádnou dávku roztomile dvojznačného jiskření mezi oběma centrálními protagonisty (scéna, kde David Chiang laškovně šimrá jakýmsi bejlím spícího Ti Lunga pod nosem, se obzvlášť urputně vzpírá pokusům o "nevinnou a nezávadnou" interpretaci). Bohužel, tenhle film tak nějak postrádá duši a ksicht. Působí dojmem poctivé rutiny, která poslušně naplňuje divácká očekávání, ale nesnaží se je překračovat, ani rozvíjet. Navíc se domnívám, že Deadly duo mělo být buď o něco delší a dát dost prostoru oběma hlavním hrdinům i ostatním postavám, anebo mělo být jednoznačněji zacílené na titulní dvojici. Takhle má člověk pocit, že dostal ode všeho kousek a ničeho dost. "Worse than the sum of its parts". (BTW - při scéně s přecházením mostu si i člověk uvyklý ledasjakým kung-fu/wuxia absurdnostem říká, jestli v jianghu měli něco jako Darwin Awards.) 7/10.

You xia er (1970)

Film o sympatickém, drzém a lehkovážném mládenci s patologickým sklonem páchat dobré skutky. Dobré skutky jsou samozřejmě vždy po zásluze trestány a sklon dopouštět se jich se hrdinům ve filmech Changa Cheh v naprosté většině případů krutě vymstí. Hůř než dobrodincům se u Changa Cheh vede snad jen důvěřivcům. Titulní hrdina You Xia Er je tak trochu obojí - a "Wandering Swordsman" je poměrně typickým filmem Changa Cheh. Hlavní hrdina se v jistý klíčový moment zachová i na důvěřivce poněkud nepravděpodobně idiotsky (v zásadě jen proto, aby se příběh hnul požadovaným směrem), což trochu shazuje výsledný dojem - ale závěr to bohatě vynahradí...:-) 8.5/10

Tien ya ming yue dao (1976)

Tak trochu šílený, ale velmi zábavný macabre fest natočený s citem pro atmosféru.

Létající gilotina (1975)

Tenhle film má místy až horrorové přesahy - za což může nejen samotná "létající gilotina" a její hojné využití (kombinace zákeřného útoku na dálku s efektní dekapitací má prostě grády), ale i způsob, jakým se v tomhle filmu vyvíjí vztahy - a atmosféra paranoie a permanentní nejistoty, kterou Ho Meng Hua namíchal pěkně nahusto. Smrt může přiletět odkudkoli a věřit se nedá nikomu. Velmi působivá SHAWscope klasika.

Vodní hranice (1972)

Epický film, na který je radost se dívat - ovšem na ty cca dvě hodinky je toho v něm trochu moc. Moc a moc potenciálně zajímavých postav, moc a moc hvězdných jmen - a celé to místy odmítá držet pohromadě. I přes jistou roztěkanost a povrchnost je to ale velmi příjemný kousek. Žádný fanda Shaw Brothers a old-school HK filmů by si "Water Margin" neměl nechat ujít. Už jen kvůli tomu úžasnému obsazení - a to si pište, že lidi jako Yueh Hua, Ti Lung, Wong Chung, Cheng Lei nebo Wu Ma (abych vyjmenovala aspoň některé) nepotřebují zas tolik "on-screen" času na to, aby zanechali dojem. Nicméně - znát předlohu, asi si to užiju mnohem víc. 7/10.

Msta (1970)

David Chiang v Changově volném remaku Point Blank prolévá i cedí krev a na svojí nekompromisní cestě za pomstou za sebou nechává hromady mrtvol a fůru v půlce zlomených, nedokouřených cigaret. Absolut Chang Cheh se vším, co k tomu patří - a slušnou porcí dusné, bezvýchodné atmosféry navíc. Berte to podle libosti jako doporučení nebo varování. Ode mě 10/10. (Podrobněji a s obrázky tady.)