Cesta do hlubin země Prométhea (2010) (TV film)

Král Laibach! Popravdě nevím, jestli se tak i psal, ovšem v tentokrát výjimečně kongeniálním dabingu z DVD edice (byť mne celkem těší, že jim zůstal utajen vynález blankversu) jej tak vyslovovali a král Laibach, to má nějaký zvuk. Promethea je hluboké dílo, jež se nebojí ani filosofujících a vysloveně surrealistických pasáží a odvážně se vrhá i do temných vod dadaismu, ze kterých si občas odskakuje do kobky počvachtat si v blátě existencionalismu i nihilismu. Film hrdě spěje vpřed, aniž by se ohlížel na nepoučeného a neznalého diváka, což jej čini, pravda, poněkud divácky nepřístupným, leč kdo se nezalekne, bude po zásluze odměnen filmovým zážitkem, který nejspíš nemá obdoby. Herci jsou poněkud prkenní, avšak jelikož dle mého neskromného názoru neměli představovat skutečné, živé postavy, nýbrž archetypy, nevytýkám jim jejich až maniakální polenovitost. Ať již je to lovec s temnou minulostí, naivní a nablblý mladík s velkým posláním a jeho bratr Rambo, jeho spoluvězeň Žalud, kříženec Yody a Mortiise, sexy princezna + asi čtyři lesbické amazonky, zlý král Laibach, králi oddaný vojevůdce, jenž dokáže jít po pachových stopách, v rámci svého typu docela fungují. Speciální pozornost si zaslouží kostýmy a masky, nejspíš zapůjčené z chudší dřevárny, ale kdo by se staral o výpravu, když je mu takřka bez přestání předkládáno tolik zásadních myšlenek o víře, bytí, robotickém kameni u koz (kozy nebudou, ale zas mají amazonky minisukně) a kouzelném lightsaberu? Tolik mouder člověk nenabere ani od průměrného taxikáře!

Nukleární katastrofa (2007) (TV film)

Prorocký snímek, který geniálním způsobem předjímá jadernou katastrofu v elektrárně Fukušima. Jen mi bylo líto, že rodící Japonka nakonec nevyvrhla chobotničku nebo alespoň mutanta, ale chápu, peněz na triky příliš nebylo. Film se též dotýká bolestného tématu vykořisťování dělnické třídy, neboť dva naprosto & dokonale nekompentení vedoucí pracovníky musí zachraňovat ubohý, neustále se převlékající technik (přezdívaný veselou Trololo společností instalatér Helmuth), jenž kvůli jejich neschopnosti neustále nestíhá oběd, musí v továrně být přesčas a nadto je ještě ohrožován na životě i zdraví, když je nucen zasunout správnou základní desku (nebo co to bylo) bez potřebných ochranných pomůcek. Jejich použití zde je mi vůbec záhadou, do servrovny se jednotka Linda do ochranného obleku převlékala, avšak když lezla z místnosti označené reaktor (ten se btw. nacházel v kumbálu, na němž mohla klidně viset cedule 'Reaktor a smetáky' - ovšem co chtít po reaktoru, u kterého je nápis NIC 1000), byla již svlečena, žel ne dokonale. I vedro ve ventilační šachtě ji přimělo svléknout si pouze košili, takže se tu koz nedočkáme. Závěr pak jest hlubokou trollbou, neboť vypnutí šíleného počítače, ovládajícího celou elektrárnu by, alespoň myslím, nutně muselo vést k tomu, že se jednotka Linda nejen nedostane z ovládací místnosti, neb všechny dveře jsou ovládány právě počítačem, ale i nakonec vybuchne. Jak však píši, nebylo na triky, takže celou katastrofu si divák musí představovat sám u závěrečných titulků a na osoby bez fantasie není zase jednou myšleno, což ovšem při své arogantní povaze nepovažuji za až tak velkou chybu.

Brutal Relax (2010)

Konečně už vím, kam se vrtnul Morte poté, co skončilo jeho sférické putování po boku Bezejmenného.

Pěst Ježíšova (2012)

Kterak Ježíš nakopal zombíkům prdel. Chodemmimo, nemělo se to původně jmenovat Fish of Jesus?

Jana Eyrová (1996)

Charlottka dobrá, všechno ostatní špatně. Unylé až hanba a zdejší pan Rochester je nejhorší pan Rochester jakého jsem zatím viděla a to beru v potaz i ilustrace, které jsem si coby malé Sadako samo vyrobilo ke knize.

The Stars (Are Out Tonight) (2013) (hudební videoklip)

Gender bending? Ja, ja, jawohl! Chutba (na Bowieho) žel sice příjemný, leč nikterak kulervoucí průměr.

Laa-thaa-phii (2006)

Relativně slušná kamera, ale jinak...atmosféra neexistuje, lekačky nefungují, práce s načasování otřesná (tohle všechno je, mám dojem, společné více thajským horrorům), duchové vzbuzují ze všeho nejvíc útrpný úsměv, nadto je jich tu od začátku poněkud mnoho a potenciál motání se v temných chodbách zůstává trestuhodně nevyužit. Vzhledem ke zdejším nadšeným ohlasům zklamání nemalé.

Dračí doupě 3 - Kniha děsivé temnoty (2012) (TV film)

Jako kdyby si parta LARPujícícíh dračákistů natočila homevideo. Ultralevná taškařice s nesnesitelným hlavním hrdinou, jehož incestní fixace na pološíleného otce zkombinovaná s nadržeností směšné magyčky způsobila zánik alespoň zčásti (Vermin Lord!) sympatické skupiny všehoschopných dobrodruhů a (opět) zabránila silám zla, temnot & fetišistických oděvů v uchvácení moci. Not very legendary.

Hobit: Neočekávaná cesta (2012)

Vzhledem k faktu, jak moc se mi nelíbil už Jacksonův Pán prstenů, přistupovala jsem k Hobitovi s obavami a předsudky, byť stále soudím, že mělo-li by se nějaké Tolkienovo dílo filmovat, je k tomu právě Hobit zdaleka nejvhodnější. Žel je Peter Jackson ještě větší megaloman než býval v dobách LOTRa, tak jsem namísto příjemné pohádky dostala další pokus o velké epické vyprávění ještě většího příběhu…a opět mne nepotěšil. Celý film působí, jako by ho někdo složil z několika jiných, navzájem příliš nesouvisejících filmů, digitální potvory vypadají hrozně, zejména Azog je vyloženě otřesný – a nemyslím tím, že by triky byly špatné po technické stránce, jen mi přišly jakési…blbé, nezajímavé a někdy skoro až oku vyloženě nepříjemné (a na 3D to svádět nemohu, neb jsem to ve 3D nevidělo). Herci to moc nezachraňují, vychvalovaný Thorin, který mi ze všeho nejvíc evokoval Sandokana v dobách největší slávy, neumí snad víc než jeden výraz (co se hereckých výkonů týče, mohou si s výše zmíněným Azogem podat přední končetiny), ostatní pajzlové až na růžolící buzničky Filiho a Kiliho poněkud splývají a zbytek osazenstva se v té náloži orgií tak trochu ztrácí. Saruman byl jako vždy excelentní, ale strávil na plátně cca pět minut a Gandalf s Bilbem sice táhli káru s plným nasazením, leč proti režisérově záměru, který předpokládám zněl nějak VÍC! VŠEHO! OBŘI! EPIC! DLOUHÉ ZÁBĚRY! JEŠTĚ DELŠÍ ZÁBĚRY! TOČTE KAMEROU DO ZBLBNUTÍ! PATOS! neměli mnoho šancí. Pravda, Radagast i v tom všem docela ční a ať už jeho oživování ježka nebo jízda s mnohospřežím králíků či zajíců je mocně až montypythonovsky WTF, avšak nevím, jestli zrovna tohle slouží filmu ke cti. Á propos, Radagast. Celou dobu jsem si říkala, že je Hobit takový strašný slepenec, až by mě tam nepřekvapil ani Doctor Who s budkou či Darth Vader na lyžích – a posléze jsem zjistila, že podivně povědomý představitel Radagasta hrál též sedmou inkarnaci Doctora. Jen ten Darth Vader nepřijel, což byla nakonec snad i škoda, neboť téměř jediné, co mne zde bavilo, byly různé trololo a WTF momenty . Upřímně řečeno, děsím se dílů dva a tři, hlavně ten druhý bude pravděpodobně brutopekelně vycpávkový a rozvleklý k nesnesení. Což mi připomíná, že Hobita-knihu jsem četla kratší dobu, než trval Hobit-film.

Superman se vrací (2006) odpad!

Nějak jsem si to zapomněla ohodnotit, viděno tak dva roky zpátky. Nevím jak, ale tomuto Supermanovi se podařilo být horším, než byli jeho čtyři předchůdci, což je, když si tak vybavím třetí a čtvrtý díl, jasná poukázka na odpad. PS SPOILER: Lois přece nemůže mít Supermanovo dítě!