Velká šestka (2014)

Od té doby co Disney koupil Marvel, tak se k tomu to okamžiku schylovalo a já jsem rád, že to dopadlo, tak jak to dopadlo. Je fajn, že si tvůrci přizpůsobily okolí a prostor filmu, který díky tomu vypadá více kosmopolitněji a San Francisco v asijském stylu vypadá moc dobře. Taky se mi moc líbilo jak je všechno barevně udělané, hezky syté barvy, neony, prostě to vypadá jako krásná omalovánka. Dalším plusem je příběh, který na to jde zas trochu jinak, ale všechny důležité věci zůstávají při starém, jako parta různorodých postav, záporák, finální zvrat atd. Proč dělat věci jinak, když to funguje?? V určitém okamžiku jsem si říkal, že se film mohl pokusit o trochu jiný směr příběhu, ale pak přišla akce a já skoro slintal blahem, jelikož je perfektně udělaná, má skvělé tempo a napětí a baví. Sice, tak nějak pořád víte jakým směrem se to bude ubírat, ale baví to. A totéž platí i postavách, které jsou sympatické a titulním Baymaxovi, který je hodně fajn. Potěšili mě narážky na asijské filmy, komiksy a roboty. Velká šestka je hodně dobrý animák, který je sice trochu předvídatelný, ale nezklame a pobaví. PS: Kraťas před filmem se mi moc líbil a rozhodně ho chci vidět znovu. PPS: Po titulková scéna se povedla a skrývá jedno velmi příjemné cameo.

Birdman (2014)

Alejandro González Iñárritu se vrací a přináší snímek, na který se snad nezapomene. Jeho předchozí filmy byly skvělé(21 gramů, Babel) a totéž se nebojím říci o Birdmanovi, který dokáže uchvátit nejen po technické a audio-vizuální stránce. Iñárrita se oprostil od kosmopolitního Babelu a dramaticky mozaikového 21 gramů, aby nám představil jak vypadá divadlo. Je to osvěžující zážitek, který se často nevidí, ale o to více je pro mně cennější, jelikož je jiný a v jistém ohledu složitější. Hodně moc se mi líbilo, jak si režisér hraje s audio-vizuální stránkou filmu. Skvěle použitý soundtrack dokáže hodně, a o krásném skládání střihu a bezvadné kameře Emmanuela Lubezkiho nemluvě. Líbilo se mi jak je všechno divadle propojené(chvílemi jsem v tom viděl Annu Kareninu od Joe Wright) a velkou úlohu hraje otevírání a zavíraní dveří. Kamerové nájezdy, krásné oblety nad postavami, nebo sledování jak někam jdou. K tomu perfektně mířené narážky a detaily. Baví se o Jeremy Rennerovi a záběr na televizi a tam Downey Jr. , nebo přítomnost postaviček Iron Mana a Spider-mana či když je v záběru plakát na Muže z oceli a hlavní hrdina má psychedelickou vizi, že letí. A pak jsou tu narážky na Holywood, herce, umění, divadlo, kritiky či něco dělat jen proto, že mě to vydělá spoustu peněz, ale bude to blbost. Film má blízko k satiře a komedii, ale nikdy nezapomene, že je to drama, které když chce tak se umí trefit do černého. Michael Keaton je tady skvělý a já si jeho výkon užíval, jelikož do své postavy dává opravdu hodně a je radost ho sledovat. Edward Norton jede jako za starých časů, a baví jak nás, tak i sám sebe a jeho reakce a hlášky nemají chybu. Naomi Watts, Andrea Riseborough a Amy Ryan nejsou, tak výrazné, každá z nich má několik hodně dobrých momentů, scén a dialogů, ale tak nějak jsem měl pocit, že by si zasloužily trochu více prostoru. Zach Galifianakis mě překvapil svým velmi civilním výkonem. Emma Stone se mě tady hodně líbila, sice v některých scénách trošku přehrává, ale její výkon se mě dost líbil. Ve filmu je spoustu momentů, které jsou nádherné a skvěle vypointované, ale bez kontextu nedávají takový smysl. Mě se hodně líbila scéna v posteli, zkoušení šatů, rozhovor s kritičkou nebo parádní závěrečná pasáž se satirickým podtónem. Birdman je velmi kvalitní film, který se povedl a já jsem rád, že mi sedl.

Čarovný les (2014)

Je to jako sledovat Once Upon a Time s muzikálovými čísly nataženou na dvě hodiny, ale v nudnějším podáním. Rob Marshall má vizuál v malíku, jsou tam vidět peníze, a taky to nevypadá celé papundeklově. Mile mě potěšilo, že film je mozaikově vyprávěn, a že středobodem celého dění je les a ne konkrétní postavy. Problém nastane, jakmile postavy začnou zpívat a nic jiného skoro nedělají. Into the Woods se nedá brát jako pohádka, jelikož na to je ve finále až moc cynická, ale hlavně proto, že využívá pohádkové postavy, aby si vyzpívali všechny šrámy na duši. Písničky jsou to pěkné, ale při stopáži dvě hodiny začnou pak nudit zvláště pak, když se postavy chovají jako oslové. Všechny zajímavé postavy jsou ve filmu nevyužitý a mě to hodně mrzí, jelikož jsem těšil jak Pine bude stopovat Kendrick, která hraje Popelku. Jediný, kdo dokáže držet krok je Emily Blunt a James Corden, kteří se snaží, ale konec doslova zničí celé jejich snažení. Depp je fajn, Streep je Streep, Pine a Kendrick nevyužitý a jestli si zapamatujete zbytek, tak jste dobrý. Into the Woods mohl být hodně dobrý muzikál, který by pobavil jak děti, tak i dospělí, ale ve výsledku je to zbytečně natahovaný snímek, ze kterého si po pár dnech nebudete nic pamatovat a nespraví to ani hudba od autora Sweeney Todda.

American Horror Story - Freak Show (2014) (série)

Na čtvrtou řadu jsem se dost těšil, jelikož to byla příjemná změna a navíc tady byl velký potenciál. A ze začátku to taky fungovalo. Spoustu epizod nemělo chybu a například celá linka s klaunem byla velmi dobře vypointovaná. Ale s každým dalším dílem vyběhly další pod zápletky a linky, a začnou seriálu podrážet nohy. Hodně je to vidět na postavách, které se na chvilku objeví a pak zmizí. Murphy sehnal luxusní obsazení, které hraje výborně, ale na spoustě postavám nám nebude záležet nebo se moc dlouho nezdrží. Přesto si troufám tvrdit, že vyloženě slabý výkon zde nepodal nikdo. Matadoři z ostatních sérii jedou svůj standart, z nováčku nejvíce překvapil Finn Wittrock, který je naprosto skvěle zahraný, John Carroll Lynch jehož klaun je nejzajímavější postava celého seriálu nebo Michael Chiklis. trošku zamrzí, že Neila Patricka Harrise moc nevyužily a totéž platí i o Wesovi Bentley. Čtvrtá řada je pořád dobrá podívaná, u které zamrzí že má navíc, ale bojí se to ukazat. PS: Potěšilo mě, že Murphy dost často používá Bowieho písně.

Nezlomný (2014)

Ještě, než jsem film viděl, tak jsem na něj slyšel dost kritiky, a sám jsem byl zvědavý jestli je to oprávněně nebo ne. Nezlomný je zajímavá látka, která po své zpracování doslova musela křičet, a i když to bude chvílemi působit neuvěřitelně, tak to má reálný podklad. Angelina Jolie jako režisérka k filmu přistupuje s velkým respektem a snaží se, aby se film každému zalíbil. Jasně ukazuje, kdo byl hodný a kdo byl zlý. Jako režisérka vykresluje hlavního hrdinu bez chyby, a že ustojí všechny rány osudu. V jejím podání je hlavní hrdina bezchybný a dokáže všechno. Vím, že Louis je něco jako "národní hrdina", ale taky mohl mít nějaké ostřejší hrany. Hodně mě vadilo nebo spíše mrzelo, že filmu chybí napětí, gradace, moment překvapení, prostě něco co by ukázalo, že film není jen pouhá omalovánka, a že má hloubku a není všechno jen na oko. Stačí si vzpomenout třeba na scénu, kdy každý zajatec dá ránu pěsti hlavnímu hrdinovi do obličeje, těch zajatců je tam přes stovky a hlavní hrdina má dvě tři modřiny. Nebo scéna s havarií, kdy se mu zasekne noha a on se topí, a za chvilku se mu uvolní a všechno je v pohodě. Jsou to maličkosti, ale mě mrzí, jelikož by se mohlo jít do hloubky. Jack O'Connell odehraje celý film s jedním výrazem a jeho herecký projev mě moc nebavil. Domhnall Gleeson je zkušenější herce a je to vidět. Mile mě překvapil Finn Wittrock(nejnovější řada American Horror Story - Freak Show), který jako jeden z mála postav není černobílý. Po vizuální stránce, střih, kamera, hudba, efekty tomu není co vytknout, jelikož to vypadá nádherně, problém je že je to celé bez emocí a nápadu. Nezlomný není špatný film, jen jsem si po celou dobu říkal, co by s tímto materiálem udělal někdo šikovnější.

Smrtonosná zbraň 4 (1998)

Obdivuji Richarda Donnera, že i na počtvrté na stejné téma, dokáže přijít s něčím novým, hlavně co se týče akčních scén. Úvodní scéna, honička po čínské čtvrti, honička na dálnici a následný průlet barákem, finální souboj. Donner ukazuje, že akce je jeho silná stránka, že chce aby bavila taky nás. Gibson a Glover si jedou svoje a zdárně jim sekunduje Rock, Li a Pesci. Na počtvrté a stále zábavné, což je hodně krásný skóre.

Ospalá díra (1999)

Parádní hororová podívaná od Burtona. Burton ukázal, že má k hororům moc dobrý vztah a tady to předvádí v nejčistější podobě. Tajemná detektivka o chytání bezhlavého jezdce je krásně zrežírovaná, využívá poctivou atmosféru, umí tnout do živého, má skvělé herce i maličký rolí a nechybí jí tah na bránu. Johnny Depp je tady hodně dobrý a jeho postava je dost zajímavá, abych si jí oblíbily a fandili mu. Christina Ricci mě přišla trochu nevýraznější, ale skvěle se doplňují s Deppem. Naopak Miranda Richardson a Michael Gambon jsou velmi výrazný. I tak si nejvíce pamatuji démonického Christophera Walkena a jeho výraz ve tváři. Ospalá díra je velmi dobrá podívaná s dobrými herci a parádní atmosférou.

Karlík a továrna na čokoládu (2005)

Viděl jsem Karlíka a továrnu na čokoládu několikrát a pokaždé jsem se pobavil. Tohle je ten typ filmu, kde je výběr režiséra rozhodující a Tim Burton si tenhle film neskutečně vychutnává s Johnny Deppem. Je tu tajemná atmosféra továrny, spoustu barviček, různorodé postavy, morální ponaučení, láska, hravost, muzikálová čísla, veverky a řeka čokolády. Burton popustil uzdu své fantazie a servíruje nám kouzelnou pohádku, která sice má potřebu neustále ukazovat jak moc je hravá, ale nikdy nezapomene na hlavní myšlenku toho co chce říci. Depp je tady fantastický, jelikož bravurně ztvárňuje excentrické výstředníka , který okouzlující a zároveň dětinský. Depp to všechno prodává s grácií sobě vlastní. Freddie Highmore je tady perfektní, protože hraje upřímně a jako divák se sním dokáži sžít a fandit mu. Dost potěší Helena Bonham Carter, Noah Taylor, Deep Roy nebo v maličké roli Christopher Lee. Krásná pohádka, která umí dojmout, rozesmát a pobaví jak dítě, tak i dospělého.

Ukradené Vánoce (1993)

Když, jsem Noční můru před Vánoci viděl poprvé , tak mě moc nebrala, ale další zhlédnutí mě bavily mnohem více. Super atmosféra, chytlavé písničky jejíž melodie si bude broukat ještě dlouho a v neposlední řadě, tak originální a netypické postavy, který se musely chtě nechtě stát kultovními. Tohle člověk musí vidět, aby pochopil co je tom, tak hezkého. Navíc film dokáže krásně prodat romantický příběh mezi dvěma postavy. Přesto nejvíce, ze všeho mě mrzí, že se zapomíná na Henryho Selicka a upřednostňuje se slavnější Tim Burton.

Mrtvá nevěsta Tima Burtona (2005)

Tim Burton ve své nejlepší formě. Krásná pohádka, která sází na perfektní atmosféru viktoriánské Anglie a skvělá propracovaná hudební čísla. Morbidní humor, netradiční postavy, skvělá hudba to všechno dělají z Mrtvé nevěsty pohádku, kterou si více užijí dospělí, než děti.