Už je tady zas (2015)

"Ronaldo z Hitlerjugend, kde je cesta"? - s touhle hláškou začala skoro dvouhodinová skoro geniální satira, která si z problému současného Německa (přistěhovalci, radikální islám apod.) nebrala servítky. Totální dezorientace "probuzeného" Hitlera v moderním Berlíně dodávala filmu to pravé ořechové. Na druhé straně, snímku chyběly vtipné scénky či nějaká dobrá pointa v momentě, kdy z kamery na chvíli zmizel náš hlavní "dobyvatel". V momentě kdy se znovu objevil, a s ním i jeho plány na totální remilitarizaci Německa, skvělý humor se vrátil. Proto jsem se někdy cítil jako "na houpačce". Fakt, že situace je téměř totožná jako před sedmdesáti lety mě moc neuklidňuje, naopak utvrzuje v dojmech, že se brzy objeví další Vůdce.

V písku - Příslib svobody (2015)

Málo známá část historie související s druhou světovou válkou, Velmi silné téma, velmi dobře zpracované.

Zatracený (2015)

Je to jako prašť a uhoď. Když se nějaká fáze povede, ihned dostane přes prsty a celý děj je jako na kolotoči. Pořád se něco děje, ale ve své podstatě se vše blíží k nevyhnutelnému. Za postavu Kiefa, která je dost temná a skvěle zahraná házím jednu hvězdu navíc. Zbytek je jen plankton.

Americký sniper (2014)

Myšlenka hvězdně pruhovaná, ale zvizualizovaná těžkou rukou. Odstřelovač hrdinná helmička nakonec odstřelí odstřelovače s hadrem na hlavě. A že v enemy at the gates byla ta sniper válka dalko povedenější a uvěřenější. A helmičku pak odstřelí nějakej válkou posunutej Amík; válka posunuje dějiny, natož pak Amíky. Film podle dr. Pravdy. Ok, polykáme prášek. Ale akční scény hrozný. A ty jediné tu mají jakýs takýs nemehlovský půvab, jinak je to fastforwardovaná blbá agitačka s rodinnýma historkama z nadsvětí. Dokoukatelné to nicméně je. Ale.....

Captain America: Návrat prvního Avengera (2014)

Začátek je slibný, silná zápletka, co slibuje nejedno překvapení a vyšší potickou hru o "čistou rasu", kdy pokračuje sen nacistů.Jenže pak začne klasická marvelovská velkolepost, kdy vzduchem krom Kapitáná lítají i tuny železa a všeho možného i nemožného materiálu a film jde dolu. Jde dolu tak moc, že už ta akce ani nebaví. Vše, se jako vždycky povede a můžeme se těšit na další díl. Továrna na peníze pokračuje. 70%

Co jsme komu udělali? (2014)

Vzhledem k tématu až moc krotká a miloučká komedie, co očekávatelným happy endem pěkně zahřeje u srdíčka. Humor je takový jednodušší, občas překročí hranici trapnosti, kdy se baštějí předkožky a lidi padají ze schodů. ale koukat se na to dá, protože mohli použít spoustu rasistických vtipů, který by za normálních okolností neprošly. Po dlouhé době jsem se ale dost bavil.

Dead Snow: Rudý vs. Mrtvý (2014)

Humorné, krvavé, nenuceně vtipné. Konečně snímek, který se netopí ve stínu svého mladšího bráchy, ale smetává ho ve všech směrech. Hvězda navíc za King Tigera.

Divergence (2014)

Podívaná pro teenagery, která silně připomíná Hunger Games, ale i třeba Harryho Pottera. Ti mlaďoši jsou pěkní, maj svaly, různě spolu zápasí a do toho se občas zjeví Kate Winslet ve stylu Cruelly. No, snést se to dalo, naštěstí provedení mělo lehce vzestupnou tendenci, ale chuť vypnout přehrávač jsem měl po 5ti minutýách.

Equalizer (2014)

Žádná zběsilá jízda, spíš zabýčený pochod vpřed. A to k tomu sedí. Denzel super, Fuquovi to šlape dobře a Marton Csokas si u mě po šaškování v Amazing Spider-Manovi napravil reputaci. Jen to má trochu podivný scénář a Washington působí jako příliš mocný hrdina, který každého sejme pod dvacet sekund, nemá nikdy s ničím problémy a žádná překážka nestojí v cestě příliš dlouho. Pozitivní dojmy přetrvávají.

EXODUS: Bohové a králové (2014)

Nikoho nepřekvapí, když Ridley přijde s působivým vizuálem. Bohužel mě tak nějak nepřekvapí, když ho v posledních letech nepodpoří kvalitním příběhem. Mojžíšova cesta je víceméně známá a je podle mě dost škoda, že všechny biblické rány a přechod moře Ridley tak nějak undeifikoval (znebožštil) a přesunul do roviny "to se fakt mohlo stát". Škoda že Ridley nevymlátil víc ze vztahu Mojžíše a Ramsese, že se nevyvaroval dějovým lapsům (viz Mojžíš najednou jedním střihem se octne ve stájích Ramsese), že nevyužil potenciál všech postav (hlavně Sigourney řekne snad dvě věty) nebo že to více nezkrátil. Ještě to není exodus Scotta, ale ještě dva takové filmy a budeme svědky zániku krále.