Captain America: Občanská válka (2016)

Třetí příběh Marvelovského prvního avengera a už sám název napovídá ,co se bude dít.Ano bojuje tu každý s každým a upřímně řečeno ,osobně se mi tahle linka ,kdy stojí Avengers defacto prosti sobě moc nelíbí a oboum scénáristům posílám políček ,ale přistoupil jsem na jejich hru a čekal ,co se z toho vyvine.Steve Rogerts přebírá vedení nově zformovaného týmu ,do kterého čím dál víc mluví politika a politici ,tedy něco úplně normálního a na své straně má část týmu a ta druhá čast se zformuje kolem Tonyho Starka a obě skupiny stojí proti sobě.Scénář nění špatně napsaný ,jen je tam na mě trochu moc politizování a občas malinko chaos v postavách a ději ,ale nic zásadního.Oba režiséři jsou v Marvelovkách už zběhlí a tak jedou po své režisérské linii a nic nenechávají náhodě ,nic neinovují ,ale ví,co chtějí divákovi říct a taky jak.Opět podotýkám ,že je dobré vidět aspoň většinu marvelovek ,pokud ne všechny ,jinak toho člověk moc nepochopí.Vizualizace filmu je dokonalá ,ostatně ,jak je u Marvelu zvykem ,stejně jako zvuk ,kamera a hudba Henryho Jackmana.Akční scény jsou skvělé a některé opravdu dechberoucí s pořádným nářezem.Což samozřejmě do komiksových superhrdinských filmů patří a bez toho to prostě nejde.Poprvé se k Avengerům přidává Spiderman a celý děj je o malinko vážnější a temnější ,tudíž je tu i méně humoru a hlášek ,ale na nějaké přece jen dojde.Herci jsou jako vždy skvělí a je vidět ,jak moc je to celé baví.Takže další komiksový zářez dopadl velmi dobře.Dávám 80% za trochu slabší scénář a zbytečné politizování a opět doporučuji vydržet až do konce titulků.

Captain America: Návrat prvního Avengera (2014)

První Avenger se nám vrací v událostech ,které časově spadají po prvních Avengerech.Ano ,komiksový svět se propojuje a nyní je opravdu nezbytné vidět všechny komiksové filmy pro úplné pochopení celého vesmíru ,takže ač nejsem velký příznivce komiksů ,dělám tak a dokoukávám ,co jsem neviděl a inu ,vesmír se vyplňuje ,zakulacuje a mnohem lěpe definuje a je plnější a jasnější.Captain America se tedy přesouvá z druhé světové válkjy do současnosti ,je členem týmu Avengers ,je mnohem vážnější a dospělejší a jeho nové dobrodružství je o mnoho akčnější a velkolepější.Scénář je v duchu současných komiksovek a rozhodně se nemá za co stydět ,stejně jako oba režiséři ,kteří jedou na plný plyn a šlape jim to.Trochu jsem nemohl překousnout-pozor malý spojlírek ,že stále a tajně už od druhé světové války existuje Hydra a dělá neplechu.To si toho nikdo za takových let nevšiml?Pak jsem se s tím smířil ,řka si ,že politici je verbež všeho schopná a bylo to vpohodě.Vše šlape na výbornou a to jak zvuk ,vizualizace ,tak herci ,hlavně Chris Evans a Scarlett Johansson ,které to stále a pořád pekelně sluší a zraje jako víno a hraje jako z partesu.Taky jsem si po delší době moc užil Roberta Redforda ,jehož politický záporák je opravdu skvělý.Trochu mi tu v závěru chyběl větší tah na branku ,trochu víc nápadů ,ale jinak jsem byl velmi spokojen ,takže dávám 85% a velmi se těším na další marvelovky.

Avengers: Age of Ultron (2015)

Komiksoví superhrdinové se opět spojují ,aby chránili svět.Toť ve zkratce.Komiksový vesmír se mohutně rozrůstá a filmy s jednotlivými hrdiny se propojují více a více a pomnalu bude skoro nezbytné vidět všechny,abychom pochopili veškěré události minulé ,současné i budoucí.Jednotlivé filmy na sebe totiž navazují a tudíž respektují události filmů předešlých a neznalý divák se ptá proč a co je toto.Musí vše vidět a pak se ptát nebude.Takže popořádku.Pokračovánií Avengers spojuje hrdiny známé a samozřejmě přidává nové ,aby byli zajímavější a barevnější.Scénář pokračuje v duchu jedničky ,takže hlavně digitální ,vizuální a zvuková oslava ,ale nezapomíná se ani na jednotlivé hrdiny ,jejich životy a jejich problémy a občas to vše propojují humorné hlášky a situace ,bez kterých by to nebylo ono.Za sebe musím říct ,že jsem byl spokojený ,jak s výpravou ,vizualizací,tak se zvukem ,kamerou a herci.Trošku slabší byl opět scénář ,jako u prvního filmu a celkově druhé dobrodružství vyznívá o něco slabšeji ,než díl první.Chyběl mi tu nějaký větší nápad a moment překvapení,jakoby byl režisér se vším tak nějak spokojen a nesnažil se přidat vlastní invencí a jít o level výš ,ale jinak je to slušná ,dynamická a velmi nabušená jízda se spoustou akce ,hlášek a několika opravdu skvělých momentů a scén.Dávám 80% ,protože kromě scénáře vše šlape na výbornou a opět podotýkám ,že se vyplatí ,jako u všech komiksovek čekat do posledního titulku.Je to vskutku skvělá rodinná podívaná ,která zapadá do vytvářeného vesmíru na výbornou a budeme se na ní dívat zas a znovu.

Jurský svět: Zánik říše (2018)

Po 3 letech se vracíme k dinosaurům ,ale bohužel už ne do parku ,ale tak nějak různě.Základní nosná myšlenka filmu je ta ,že ostrov ,na kterém dinosauři po opuštění parku žijí ,zničí sopka a je potřeba je odvézt jinam ,kde by mohli v dál v klidu žít.Ano ,děj mírně kopíruje "Ztracený svět:Jurský park" ,kde se dělo něco podobného a dinosaury taky chytali a odváželi jinam.Tedy základní námět je pro mě nic moc a tak nějak bez nápadu.První část na ostrově je ale velmi slušná podíváná a vizuálně je to opravdu pastva pro oči.Divák se dozví ,kdo je kdo,vrací se nám staří známí Chris Pratt a Bryce Dallas Howard a taky tak nějak ,co se děje a kdo je tentokrát hlavní padouch.Nebudu se zabývat logickým tématem ,že se lidi pořád nepoučili a opakují ty samé chyby ,to se prostě děje ,hlavně ,když jde o moc a peníze.Soustředím se jen na film a to okolo.Takže ,když se z ostrova dostaneme a sopka vybuchne ,děj se velmi prudce zastaví a dost dlouho se vleče.Oba scénárističtí hoši trochu nevěděli asi kudy kam ,což je trochu vidět.Jakmile se tohle překlene a děj se rozjede ve starém panském sídle ,opět nabírámě rychlost a svižně se necháme unášet dějem ,nápady a celou vizualizací ,která je opravdu dokonalá.Kamera ,střih ,zvuk a výprava je opravdu dechberoucí.To si pan producent Spielberg pohlídal.Film samotný navazuje na předešlé snímky a dokonce se tu objeví i Jeff Goldblum ,jako náš milý matematik ,byť jen na minutu.Režisér Bayona je hororově laděn ,což je na filmu vidět a trochu mu nejde gradace děje a jeho udržení po celou dobu filmu ,což je tady i vina scénáře ,který ,buďme upřímní,napaditý moc není.Spielberg si měl oba scénáristy pohlídat a nedávat jim tak volnou ruku.Film se ale i přesto drží nad průměrem a zejména jeho vizualizace ho strka přeci jen o dost nad průměr.Je tu opět několi skvělých scén a taky těch vtipných a chvilku srovnávám a přemýšlím a dávám jurských 70% stejně jako u třetího Jurského parku.No jsem zvědav ,jak nám bude příběh pokračovat.A na závěr mám malinkou poznámku ke konci:takhle by se opravdu nemohl nikdo normální zachovat a to v žádném případě ,snad tedy kromě ekologických aktivistů všech stupňů.

Ready Player One: Hra začíná (2018)

Steven Spielberg nájm servíruje svůj další film ,tentokráte podle knihy Ernesta Clinea .Příběh je vcelku prostý.Země roku 2045 ,kde je virtuálná realita běžnou součástí života a jistý počítačový expert umístil dovnitř virtuálního světa tajné ingredience a zemřel a všichni se snaží je najít.Už sám námět je vynikající a má úžasný nápad ,ale v rukách Stevena Spielberga se proměňuje v absolutní klenot.Je až neuvěřitelné ,co tenhle pán ve svých letech dokáže a je vidět ,že má opravdu nevyčerpatelnou studnici nápadů.Jeho mysl je lehká a svěží a čerstvá ,jakoby vůbec nestárla(díkybohu) a díky tomu můžeme sledovat jedno z nejúžasnějších akčních sci-fi posledních let.Ano.Je to jedna velká úžasná podívaná od začátku do konce.Spielberg nám tu servíruje tolik nápadů ,že bych si myslel ,že je ani nejde nacpat do jednoho filmu,Ale jde.Dokonalá vizuální stránka budoucnosti ,perfektní kamera ,střih a zvuk je u Spielberga samozřejmostí ,ale stále nás nepřestane překvapovat a udivovat ,jak je filmařsky dokonalý a čistý.Výborní herci ,včetně těch dětských (jak je u Spielberga opět zvykem) jen dokreslují úžasnou atmosféru celého filmu.A pro ty ,co hrají počítačové hry-jako jsem třeba já-je tu ještě jedna přidaná hodnota navíc a to je právě svět počítačových her a jejich vývoj.Je tu taky spousta a spousta odkazů na spousta filmů ,které ani nejde všechny vyjmenovat. Byl by to pěkně dlouhý sloupec Za všechny ale jmenuji určitě "Osvícení" ,kde zaplesá každý fanoušek Stevena Kinga a kde se odehrává čast virtuálníáho děje.A tohle vše nám Spielberg servíruje s neuvěřitelnou lehkostí ,citem pro děj ,napětí a obrovským filmařským srdcem.Je to rodinná dobrodružná podívaná bez absolutní chyby se vším ,co má taková podívaná mít.Možná budou mladší diváci tápat po odkazech na klasiku a Ti starší zase tochu ve virtuálním světě ,to je ale správně ,tím se oba světy vlastně propojují. Takže dávám jasných 100% a Stevene náš milý ,opět děkujeme a úplně vidím tu virtuální realitu třeba v takovém Resident Evilu.Víte o čem mluvím ,že?No ,to nás čekají pěkné věci.P.S.Opravdu bych prosil madam Spáčilovou ,aby už se věnovala něčemu jinému ,než psaní "rádoby" kritik.Je totiž vidět ,že je v nových filmech úplně mimo.Ano ,jasně ,má právo na osobní názor ,ale dát tomube filmu 65% ,protože nehraju počítačové hry a tudíž tomu nerozumím je vskutku velmi omezené ,jak lidsky ,tak odborně.Halelujá!!!!!!

Predátor: Evoluce (2018)

Tak nám od posledních "Predátorů" uběhlo osm let a Shane Black nám jako režisér a spoluscénárista servíruje pokračování ,které je tak trochu pokračováním a vlastně není a chtělo by se říct ,že nastartuje novou sérii s vesmírnými lovci.První "Predátor" je jasná a neředěná klasika 80-tých let a bezesporu jeden z nejlepších akčních filmů.O tom není pochyb.Pokračování bylo více ,přesněji řečeno dvě přímé a dvě trapné odnože "Alien vs Predátor" ,natočené na motivy počítačových her.Ty přímé kvalit jedničky zdaleka nedosáhly ,ale šlo o slušné filmy a ty odnože by si zasloužily soudní tribunál (viz moje komentáře ke všem filmům).Shane Black se rozhodl vesmírné lovce vzkřísit s tím ,že se trochu vylepšili a tak nějak se loví i mezi sebou.No myšlenka je to slušná a zaslouží (zatím) obdiv ,výsledek je bohužel tak nějak průměrný (díkybohu ,mohlo to dopadnout hůř).Je tu totiž namícháno a slepeno vše ,co oba hoši mysleli ,že bude cool ,ale není.Takže tu máme skupinu zkrachovalců ,jednu doktorku a geniální dítě.A Ti se jim samozřejmě postaví.Je tu spousta akce ,samozřejmě a několik scén je opravdu skvěle natočených a filmařsky bravurně zvládnutých.je tu spousta hlášek ,několik je jich vtipných a většina zbytečných.Bohužel.Linka paní doktorky a malého chlapce mi moc nesedí a divák jim moc nevěří.A navíc ani herci nejsou nijak zvlášť dobří.Hrají ,hrají ,ale jako by je to ani moc nebavilo.Vše zachraňuje skvělá kamera,střih a hlavně excelentní zvuk ,který opravdu stojí za slyšení a výborná hudba ,kde Henry Jackman kombinuje původní motivy z prvního filmu a výsledek je opravdu skvělý.Bohužel jsme se žádné evoluce nedočkali (trochu mě přišel tenhle přídomek českého distributora zbytečný) a jsem zvědav ,jestli se nám po tomhle filmu vesmírný lovec na plátno ještě vrátí ,nebo bude lovit někde jinde.Osobně jsem moc nečekal ,takže jsem byl vcelku spokojen a film jsem si jakžtakž užil.Po chvíli přemýšlení a srovnávání dávám bezevolučních 60 % a jdu se mrknout ,co to zase pípá v mé pracovně.

Mission: Impossible - Fallout (2018)

Jestli se tento komentář rozhodnu přijmout ,bude znít asi nějak takhle : Ethan Hunt nám zraje jako víno a jeho šestá nemožná mise je ukázkou toho nejlepšího ,co lze v akčním žánru na plátně vidět.Ale pěkně popořádku.Režisér Christopher McQuarrie si sám napsal i scénář a pod produkčním vedením Toma Cruise drží opratě pevně v rukách a přesně ví ,co chce a kam směřuje.Scénář je precizní ,detailní a jasně směřující a je psán s velkou úctou k dílu samotnému i k divákovi.Každá scéna je perfektně naplánovaná a precizní a od začátku do konce je to jedna velká jízda.Tom Cruise nám hezky uzrál a v jeho letech tohle odehrát ,opravdu hluboce smekám a dokonce hraje s citem a bez jeho oblíbených křečích z mládí.Ostatní herci mu jako vždy perfektně sekundují a je opravdu radost se na ně dívat.Kamera je dechberoucí a absolutně skvělá a akční scény jsou vymazleny do posledního detailu a jsou přesnou ukázkou toho ,že se lze obejít i bez digitálních pomocníků a natáčet "po staru".Ovšem výsledek je nový a lepší ,než kdykoliv předtím.Skutečně tu akce na plátně nabírá nový význam a každá akční scéna působí naprosto precizně ,velkolepě a fantasticky.A několikrát se mi až tajil dech ,jak je vše dokonalé.Ano ,jsem velmi nadšen a musím říct ,že v tuto chvíli je to Bond ,James Bond ,kdo je ten vzadu.Ano ,šestá mise Ethana Hunta je skutečně akční ,dobrodružný thriller se vším všudy a ukazuje ,jak má tenhle žánr vypadat a tak moc se chtěl podobat mistrovi ,až jej sám překonal.Tak uvidíme ,co James v novém filmu č.25 na to.Jinak trochu mimo musím říct ,že jsem se opět přesvědčil ,jak je svět tajných agentů a všechmožných dvojitách či trojitých chycenců na nic a plný naprostého bahna a odpadu ,kde nikdo neví ,za koho kope a kdo je kdo a přemýšlím ,jestli by bez tohohle všeho nebylo lidstvu lépe.Jo ,to by ale zase nevznikl tenhle skvělý film.To je ale politika a ta sem nepatří.Takže sečteno ,podtrženo je tahle šestá Ethanova mise naprosto famózní a skvělá a budeme se na ní dívat zas a znovu ,takže dávám jasných 100% a už se těším na další.A právě mi tu zazvonil podivný chlapík a nese mi velmi zvláštní ,asi tajnou obálku.Hmmm.

Rogue One: Star Wars Story (2016)

Je jasné ,že nebudeme svědky jen přímých pokračování Star Wars ,ale i doplňujích filmů ,neboli spin-offů (to je ale nehezké slovo).No a máme tady spin-off první s názvem Rogue One ,který časově spadá kousek před Epizodu IV a ta na něj přímo navazuje.Jistě všechny diváky zajímá,jak se tehdy podařilo ukrást plány Hvězdy smrti.No a tady máme odpověď v plné kráse a síle.A jak se zadařilo?Myslím ,že skvěle ,s patřičnou úctou k celému příběhu a světu Star Wars.Předně musím říct ,že tu vše opravdu funguje a scénář je vymyšlený a vypiplaný do posledního detailu.Samozřejmě je to jasná honba studia za penízkami a už slyším spoustu škarohlídů ,že tohle není Star Wars.Já jim jen říkám ,že nemůžeme být svědky jen přímých pokračování ,ale že nás taky zajímá spoustu věcí a nevyřešených situací z minula a pokud je to natočeno s patřičkou úctou a profesionalitou ,říkám proč ne,jasné?Samozřejmě pár výtek mám ,to by asi ani nešlo.Onu zabudovanou slabinu Hvězdy smrti celkem ještě beru ,i když trochu emocí to vzbuzuje ,ale digitální Tarkin a Leia ,která je tam pouhých několik vteřin ,jsou prostě digitální a i když se tvůrci znažili ,seč to šlo ,je to prostě znát.Chápu ,že Tarkin tam být musel ,ale předání záznamů Leie bych vyřešil jinak.Příběh je také trochu nevyvážený a po super rozjezdu se tempo zpomalí a chvílemi je poměrně nevyrovnané ,jakoby tvůrci nevěděli ,kam a jak se ubírat.Naštěstí to nezklouzlo nijak závratně doů a spousta věcí zachraňují nápady ,hodně známých postav (a robotů) a samozřejmě Darth Vader a jeho světelný měč.JInak kamera perfektní ,vizuální stránka až na ony dva herce bez chyby ,hudba s použítím několika Williamsových motivů taky skvělá a režisér Gareth Edwards naštěstí přesně věděl co chce a co točí.Díkybohu.Takže dávám galaktických 80% a teda fakt nevím ,co tu mám v šuplíku za podivné plány a odkud se vzaly.

Jumanji: Vítejte v džungli! (2017)

Takže se do světa Jumanji vracíme po 22 letech a jak se návrat vydařil?No myslím ,že opravdu na výbornou.Předně nový film nijak nekopíruje originál a nejde ani o remake ,vlastně na původní film volně navazuje.Školáci tentokrát nenajdou stolní hru ,ale starou videoherní konzoli a začnou se dít věci.Tentokrát se ve světě Jumanji ocitnou přímo a je to jedna velká dobrodružná akční jízda ,plná skvělých scén ,místy až dechberucích ,která je proložená skvělými komediálními prvky a spoustou vtipných hlášek.Je vidět ,že už scénář není odfláknutý a všichni 4 pánové se snažili ,aby výsledek nebyl jen vizuální nakládačka.No a není.Knihou se inspirovali velmi volně ,což původní film také.Režie je skutečně vynikající a přesně vede diváka kam má.Samozřejmě hodně toho stojí na hercích a ti odvádějí tu nejlepší práci.A všichni do jednoho.Osobně jsem si nejvíc užil Jacka Blacka a Karen Gillian a samozřejmě Dwayne Johnsona.Celý film jsem se až neskutečně bavil a byl napnutý až do konce ,jak tohle dopadne.A přesně takhle to má býtJe tu také pěkná a upřímná pocta původnímu filmu a Robinu Williamsovi.Trošku mám výtku ,že je zde poměrně dost věcí postavených na znalosti videoher a kdo je nehraje ,nebo vůbec neví o co jde (vím ,moc jich nebude) ,tak se lehce ztrat ,nebo nebude rozumět..A molje druhá výtka směřuje na záporáka.Není dostatečně silný a tenhle film úplně neudýchal.Prostě jsem čekal od něho víc.Takže celkem a kolem vzato dávám 85% a jsem velmi zvědavý a natěšený na pokračování ,to je bez debat.Sakrblé ,co to s tím Playstationem zase je.

Teambuilding (2018) odpad!

Je nejmenovaný den večer a já se rozhodl podívat na novou českou komedii.Předně říkám ,že komedie mám rád a jelikož je jich jako šafránu ( snad se jich filmaři bojí , nebo je neumějí točit ) o to víc se na každou těším.Ano ,tady jsem měl vcelku obavy po zhlédnutí traileru ,ale i tak jsem se těšil.Žel bohu obavy se ukázaly jako oprávněné ,ale bylo to ještě daleko horší než jsem si myslel.Režisér Ján Novák nám na premiéře prozradil ,že vycházel ze svých zápisků ,kterí si kdysi zapsal ,když byl někde na hotelu a tam, probíhal tembuilding nejmenované banky.A zápisky použil pro tento film.A to je první a velký kámen úrazu-ano přesně ,jen zápisky ,film totiž nedisponuje ani nějakým náznakem scénáře a příběhem a ani se o to nesnaží.To je velmi ,velmi špatně.Prostě někdo vypustíl skupinu herců do hor s tím ,že tu bude samo o sobě vtipné a stačit.No není a vůbec.Asi dvakrát jsem se pousmál a to spíš samotným hercům ,než že by tam bylo něco vtipného.Herci tu nemají co hrát a plácají se sem a tam a něco říkají a působí to hrozně a nadmíru neohrabaně.Tenhle výlet placený bankou a takovéhle zaměstnance by nemohla mít ani ta nejzoufalejší banka ,prototože by zkrachovala dřív ,než by otevřela první pobočku.Všechno je tady špatně-žádný výběr exteriérů ,žádný nápad ,nemastna neslaná zvuková i hudební složka ,prostě všechno.Jediný ,kdo se snaží to záchránit je kameraman Miroslav Souček ,jehož záběry hor jsou opravdu krásné ,ale to je taky tím ,že naše hory jsou samy o sobě prostě krásné ,no ne?Z tohohle filmu jsem fakt smutný ,typický případ toho ,jak neumětel něco dělá a myslí si,jak je to super a zábavné.Ján Novák o režii zřejmě mnoho neví a na place se asi dobře bavil a proto se nebaví diváci a bavit se u jeho filmů nebudou ,dokud nepochopí ,že filmy se musí točit hlavou a srdcem a musí mít duši.Tenhle nemá ani jedno a ať přemýšlím jak chci a ať se snažím jak chci ,nemohu přivřít oči a dát nic jiného než krásých čistých 0%.Je to opravdu smutný případ filmařiny ,kterému se každý musí vyhnou obloukem.Ha sta la vista:):):)

Časové pásmo bylo změněno