Hobit: Neočekávaná cesta (2012)

Tak k nám konečně dorazil tolik očekávaný prequel LOTRa a jakpak to tedy dopadlo?Peter Jackson,který se nakonec chopil režie(což bylo asi moc dobře)a celý jeho tým byli jistě pod velkým tlakem.Pán prstenů se stačil za deset let stát absolutní klasikou a navázat na něj a pokračovat nebylo jednoduché.Peter Jackson,který má velké Tolkienovské srdce,se toho se svým štábem ovšem zhostil se ctí a filmařským srdcem na správném místě.Na začátku hned podotýkám,že ač se bude srovnávat "Hobit" s "Pánem prstenů",srovnávat tyto dvě díla úplně nelze,ač jsou spoulu úzce propojená.Hobita psal Tolkien jako pohádku pro děti a ač měl jistě celý příběh Pána prstenů připravený a v Hobitovi se začíná děj odvíjet,je Hobit přece jen klasická fantasy pohádka,která není zdaleka tak temná a ponurá jako Pán prstenů a vůbec tam není onen prvek sílícího zla a beznaděje.To bude mnohým jistě chybět a budou tvrdit,že se v Hobitovi nic neděje.To ovšem vůbec není pravda.Pro lidi s fantazií a pohádkovou duší je to nádherně stvořený a zabydlený svět,kde se odvíjí příběh tak velký a rozsáhlý,že úplně pochopit a pozřít se dá až po několikátem shlédnutí.Musím říct,že vrátit se do Středozemě ve stejný den,jako na začátku Solečenstva,je tak nepopsatelně nádherný pocit,který jsem nečekal a je to jako vrátit se do důvěrně známých míst,kde je člověku dobře a je tam šťastný.Jackson prostě umí vytvořit fascinující podívanou a měl k tomu potřebné prostředky.Vizuální stránka filmu nemá absolutně chybu a třeba na Glumovi,nebo na orlech je vidět,jak triky od Pána prstenů udělaly opět krok dopředu,což je opravdu neuvěřitelné,uvědomí-li si člověk,co za podívanou Pán prstenů je.Kdo četl knihu,překvapení se nedočká a jen se jako já těší na své oblíbené scény,které si ovšem maximálně užije.Jackson tady ukazuje jak má vypadat přepis knihy a zatímco mu v Pánovi prstenů vyčítali úpravy,tady mu jistě budou vyčítat otrocký přepis.Prostě šťouralové jsou a budou.Já tvrdím a budu tvrdit,že Hobit vypadá,jak vypadat má a Jackson tady opět ukazuje,jak Tolkienovi rozumí a jak s ním umí zacházet.A taky myslím,že správně byl film rozdělen na více dílů,neb látky je tu mnoho.Ano v první polovině filmu se tu toho moc neděje,ale je to jen zdání.Divák se seznamuje s postavami a maličkostmi nutnými pro další vyprávění.Pak se děj rozjede a nadšeně člověk sleduje každý režisérův nápad.Potkáme tu(a velmi rádi)důvěrně známé postavy(Gandalf,Galadriel,Elrond,Glum a třeba taky Frodo,Bilbo a Saruman)a důvěrně známá místa (Hobitín,Roklinka),které vidíme moc rádi a chceme,aby se nad nimi režisér rozplýval,protože se chceme rozplývat i my.Přesto,že jsme se nad tím už několikrát rozplývali.Kamera ,střih, zvuk jsou absolutně dokonalé složky filmu,stejně jako geniální hudba Howarda Shorea,který použil a rozpracoval i motivy z Pána prstenů.Herci jsou skvělí a trpasličí tým nemá chybu,takže po chvíli váhání a s úctou k předloze a taky s těšením se na díl další, dávám jasných 90%,jen díky tomu,že se tu přece jen mohlo malinko víc střihat,ale opravdu jen malinko.Petere díky a moc se těšíme na pokračování a jsem moc rád,že jsem se sem mohl vrátit a chvíli tu zase pobýt.

Kozí příběh se sýrem (2012)

Příběh kozy pokračuje a tentokrát se sýrem.Vizuální stránka se nám o trochu zlepšila(pořád to ale není nic moc),scénář je mnohem více pohádkový a má spád a i nějaké ty nápady,takže už se jasně dá mluvit o rodinném filmu,který je určen především pro děti a ty si ho opravdu užijí-zábavné postavy,pohádkoví hrdinové,chytlavá písnička a ...oblíbená koza.Pořád tu ale tvůrci mají moc vaty,která vyplňuje nedostatky ve scénáři a mezery v režii.Chce to víc nápadů a větší tah na branku,ale nedopadlo to zase tak špatně.Film je především určen dětem a ty budou jistě nadšené.Vše doplňuje opět skvělý dabing,takže po chvíli přemýšlení dávám zasloužených 55% a tvůrci nám v dalším díle jistě dozrají.P.S.Tomuhle filmu dát odpad,znamená naprostou absenci fantazie ,nenávidět pohádky nebo se osobně mstít-tedy žádnou objektivitu.

Kozí příběh - Pověsti staré Prahy (2008)

První 3D český animovaný film,který vznikal pěknou řádku let a na jeho stylizaci a vizuální stránce je to bohužel znát:Je opravdu průměrná a místy až podprůměrná.Z hlediska vývoje a vzniku filmu jí ponechám stranou a nebudu jí hodnotit.Hlavní je příběh a s tím se tvůrci opravdu moc nezaobírali.Děj je vlastně tak na jeden večerníček a ještě chaotický a zbytek je podivná nastavovaná omáčka s mnoha postavami,které jsou k ničemu a mají působit vtipně nebo doplnit chybějící kulisy.Je to velká škoda,protože Praha je tu opravdu nádherná a to kouzlo staré Prahy na mě opravdu dýchlo.Bohužel to bylo to jediné....taky samotný žánr je nejasný,neb pro děti film není a tudíž ani nálepka rodinný se použít nedá.Tvůrci podle mě dělali dort jako pejsek s kočičkou a snažili se tam dát vše,ale jak se říká"méně je někdy více".Možná měli dobrý nápad,ale a celý film to nedalo a tak míchali a míchali a míchali.....až vzniklo tohle.Kromě Prahy je jediné pozitivum skvělý dabing,tak přivírám obě oči a dávám 40%.Uvidíme,jak dopadné pokračování,neb látky je tu mnoho,jen jí správně uchopit.

Quantum of Solace (2008)

Daniel Craig v roli agenta 007 podruhé a to s přímou návazností na "Casino Royale".Režii přebírá Marc Forster a nutno říct,že se moc nevytáhl."Casino Royale"u mě nijak nezabodovalo,neb mu chyběl onen bondovský duch,ale tenhle Bond je ještě nudnější a méně bondovský.Chybí mu ta správná akce(ta co tu je,je nepřehledná a chaotická),vychytávky,vtípky a nadhled.Prostě vše,co dělá Bonda Bondem.Tohle je jen slušně průměrný akční film,který se zařadí po boku stovky dalších a za pár dní si ho člověk jen stěží vybaví.Chyba je už ve scénáři,který je bez nějakého zvláštníh nápadu a připadne mi jako nastavovaná kaše minulého filmu,aneb "co se nám do minulého filmu nevešlo".Marc Forster režíruje rutinně ,bez nějakého zvláštního nápadu a snad ani netuší,že má před kamerou agenta jejího veličenstva.Herci se snaží a Olga Kurylenko film skvěle zdobí,stejně jako Gemma Artenton.Naproti tomu hlavní padouch je velmi slabý a velmi suchý.Trochu zachraňuje kamera,hudba a dobře zvolené lokace,což je u bondovek vlastně normální.Tak ani napodruhé se to nepovedlo,tak jsem zvědav,jak to půjde Danielovi potřetí.Tady chvíli váhám a pak dávám 55%,což je malé,než větší množství,ale na víc u mě tenhle Bond prostě nemá.

Casino Royale (2006)

Pierce Brosnan předává žezlo a Jamesem Bondem se stává Daniel Craig.Film se vrací symbolicky na začátek kariéry slavného agenta a má tak nějak restartovat a stvořit novou a moderní vlnu Bondovek.Hned na začátku říkám,že u mě se tak nestalo a to z několika důvodů.Daniel Craig mi žel bohu v roli agenta 007 moc nesedí.Ne že by neměl k tomu potřebné předpoklady,ale tak nějak mu chybí bondovský duch a šmrnc.Scénář je celkem slušný a nápaditý a režisér Martin Cambell se také snaží,ale nějak mi připadá,že režíruje slušný špionážní thriller a nikoliv bondovku.Chybí mi tu bondovský duch,bondovské vychytávky a bondovské vtípky.Taky postavy na mě působí ploše(přestože se herci velmi snaží a jsou výborní) a to včetně hlavního záporáka.Je tu na Bonda příliš ručních soubojů a málo bondovské akce a nápadů.Hodně zachraňuje několik dobrých scén,skvělá kamera a hudba.Nový Bond se u mě moc nepovedl,připadne mi jako jakýkoliv jiný film žánru a přestože není vůbec špatný,prostě bondovka vyžaduje zvláštní styl a přístup a ten mi tu chybí.Tak sbad příště se to povede líp.Tady dávám 65% a doufejme,že se agent 007 do Česka vrátí.

Skyfall (2012)

Dvácátá třetí bondovka a potřetí je Jamesem Daniel Craig.Upřímně řečeno mě předešlé dva filmy nijak zvlášť nenadchly(i když zase nutno podotknout,že tak špatné nebyly),tak jsem třetí očekával s mírnými obavami,ale vidouc,kolik se tam sešlo skvělých tvůrců,tak se mé obavy rozptýlily.A hned úvodní scéna dala mému tušení za pravdu a věděl jsem,že se dívám na nového Bonda a na skvělého Bonda,na jehož návrat jsme několik let čekali.Především je nutno pochválit scénář,který je opravdu bondovsky precizní a vše má přesně své místo-lokace,nápady(i když moc udělátek nečekejte),akce a všechny postavy a to i včetně těch vedlejších.Všechny jsou totiž výborně napsané,bondovsky plné a skvěle zahrané.Čímž se dostávám k další věci, a to jsou herci.Všichni jsou naprosto skvělí a je to první bondovka,kde mi seděl i Daniel Craig.Hlavně je tu ovšem řádný a opravdu šíleně-psychoušký padouch,jemuž perfektně vdechl život Javier Bardem a evidentně si to řádně užíval.Jeho motivace je totiž hodně osobní,takže opravdu divák neví co a kdy se stane a to je ten správně namíchaný bondovský koktejl,kde špionážní život,střídá akce,k tomu jsou perfektní a svižné dialogy a taky občas nějaký ten vtípek,který sem prostě patří.Nový Bond je jiný a přesto vlastně klasický.Symbolicky vstane z mrtvých(snad toho moc nevyzrázím),aby stvořil Bonda nového,patřičně špionážně tajného,temného a takového,jakého má naprostá většina fanoušků ráda.Stojím si za tím,že tímhle filmem se Bond od kořenů nevzdaluje,ale vrací se právě k ním.Je tu hodně akce a vlastně málo a několik scén je opravdu lahůdkových.A takové metro,ač se může zdát samoúčelné je naprosto skvělá scéna a přesně zapadá do kontextu vyšinutého psychpata a jeho chování.Stejně tak zavěrečný souboj na skotské samotě.Je skvělý a nemám k němu jedinou námitku.Takže ano,Jamesovi jsem tentokrát fandil moc.A moc jsem si ho užil.Sam Mendes ho režíroval skvěle,precizně,bondovsky a správně temně.Stejně geniální je i kamera,díky které divák občas tají dech.A hudba Thomase Newmana tomu dodává správný bondovský šmrnc a spád.Takže "Skyfall"se řadí mezi mé nejoblíbenější bondovky,dávám jasných 100% a Danieli,už se těšíme na další jízdu.

Looper: Nájemný zabiják (2012)

Čas je pro nás čtvrtý rozměr a jeho ovládání je zatím(díkybohu)nemožné.Tohle je jeden z filmů,který ukazuje,jak by to mohlo taky vypadat,kdyby to šlo.Hlavní hrdinou je nájemný zabiják,který cestuje časem ,aby odstraňoval nepohodlné osoby pro organizovanou tlupu zločinců.Zajímavé,ne?Scénář je svižný,nápaditý,i když místy mu malinko dochází dech a zastaví se.Naštěstí se zase rozběhne a do konce dojde se ctí a filmovým smyslen pro cit a napětí.Režisér Rian Johnson se s látkou dokázal vyrovnat velmi dobře a se ctí a to i navzdory velmi omezenému rozpočtu.Ano,vedle běžných filmů tohohle žánru,vypadá tenhle jako chudý příbuzný.Ale je vidět,že i bez velkých rozpočtů se dají točit skvělé filmy.Nejsou zde žádné velkolepé efekty a bombastická akce,ale vše vynahrazuje příběh samotný a atmosféra,která je během celého filmu skvělá.Ano,každý z nás si musí uvědomit,že jeho činy se nesou časem a na každé další věci v životě mají vliv a pokud ten jeden střípek bychom mohli změnit,změníme vlastně vše.A to pomalu začíná tušit i hlavní hrdina.Je tu spoustu skvělých nápadů a dokonce i hlášek.Občas se mírně zatřese logika,ale není to kupodivu nic zásadního.Herci jsou vynikající,zejména trio Willis-Blunt-Daniels.Moc mi ovšem nesedl Gordon-Levitt,který na mě působil úměle a jako,když ho to moc nebaví.Jednoduše jsem mu to nevěřil a to byl pro mě největší zápor celého filmu.Naštěstí se vše ostatní zdařilo,takže jsem byl spokojen a v klidu dávám ,lehce do smyčky, 75% a čas je prostě nekonečný kruh možností.

Resident Evil: Odveta (2012)

Pátý residentovský film(to se nám ten příběh hezky rozrostl),který začíná tam,kde čtvrtý skončil a to doslova.Opět se setkáváme s Alicí v podání Milly Jovovich,která pokračuje v záchraně světa před smrtícím bio-virem.Film trpí stejnými nešvary,jako díl minulý(který ale sérii slušně nakopl),ovšem jeho vizuální kabát je opět téměř dokonalý.To téměř říkám kvůli tomu,že Anderson si zbytečné opakovačky prostě neodpustí a opět tak jedině dokázal to,že i mě začly lézt na nervy.Nejsou totiž smyslové,jsou jen na efekt a zcela zbytečné.Nic neukazují ani neprozrazují,jen chtějí diváka ohromit.To by musel Anderson o pěkných pár let se svým filmem zpátky.Pak možná.Scénář je opět velmi plochý a vše vlastně vypadá jako videohra-jdeme tam a tam,uděláme to a to a jdeme na další level.Navíc se tu naprosto beze smyslu objevijí postavy z dílů minulých(i ty,které už jednou zahynuli) bez nějaké logiky a příběhu.Vše zachraňuje prostředí,skvělé lokace a atmosféra,která jako by ze hry vypadla.Moskvu jsem si opravdu užil.Haldy zombíků a dalších skvělých monster potěší hororové diváky,i ty akční a zejména fanouška videoher.Akce je tu opravdu přehršel a některá přesně kopíruje videohru,i když míchá jejich několik dílů dohromady a děj má logické chyby a neznalci videoher budou asi s chápáním děje úplně na štíru.Je tu několik opravdu lahůdkových scén a nejvíce jsem si užil asi úvodní scénu pozpátku(což je vůbec nejlepší scéna filmu),dva katy a honičku s motorkama.Moje residentovské srdce při nich zaplesalo.Anderson zvládá akci(opět jasná inspirace"Matrixem" a tentokrát jsem cítil na sto honů i Cameronův vetřelčí majstrštyk),střihá moc a moc a taky moc a zbytečně zpomaluje.Co ale nezvládá je příběh samotný,i když pařani rádi konečně uvidí svoje oblíbené postavy,i když ne přesně tak,jak jsem si je představoval já.Místy to totiž působí jako parodie na sebe sama.Příběh je příliš jednoduchý,jeho návaznost na díl předchozí a pokračování příběhu je utopené,skoro,jako by se příběh odsunul stranou a zastavil.A také nemá opět s hrou nic společného(přebírá jen prostředí,kostýmy a výpravu jako takovou),i když se moc snaží a je vlastně poměrně chaotický.Přesně tohle jsem ale čekal a i díky skvělému 3D jsem si to užil.Zůstává ovšem za dílem minulým a stále nepřekonaný je u mě třetí"Zánik".Díky několika skvělým scénám,hudbě kameře a residentovské atmosféřeře(a taky díky spoustě skvělých monster a MIlle)dávám slušných 60%.Některé scény jakoby z videohry prostě vypadly a moc jsem si je užil,ale pořád čekám,že někdo natočí stoprocentního residenta,neb právě vychází šestý díl videohry,ale Paula W.S.Andersona prosím za všechny pařany s residentovským srdcem,aby se mu raději vyhnul.

Avengers (2012)

Tak nám ,divákům ,studio Marvel konečně naservírovalo dlouho očekávaný film,kde se setkají komiksoví hrdinové pěkně pohromadě a budou spolu bok po boku zachraňovat svět.Tváří v tvář se tu setkává Iron Man,Hulk,Captain Amerika,Thor(jehož předešlý příběh je pro film klíčový)a Černá vdova.Nutno říct,že všichni čekali velkolepý film a to se do puntíku vyplnilo.Hlavní hrdinům to moc sluší,příjemně se spolu popichují a pocit velkoleposti jsem měl během filmu několikrát.Vizuální stránka filmu je dokonalá,stejně jako zvuk a hudba(Alan Silvestri prostě umí!!!).Možná malinko chtělo ubrat na počtu střihů,ale u akčních flmů tohohle formátu je to nemožné přání.Akce je tu dostatek a akční divák se bude tetelit blahem,protože si moc neoddychne.Závěrečná scéna je opravud fenomenální a strhující a je to lahůdka pro oči a uši.Devastace New Yorku nemá absolutně chybu.Všichni herci jsou skvělí a osobně jsem si nejvíc užil Roberta Downey Jr.,Marka Ruffala,neuvěřitelně sexy Scarlett Johansson(ten její kostým byl opravdu k sežrání)a Samuela L.Jacksona.Příběh je vcelku slušný,i když myslím,že scénář je největší slabinou filmu,protože hlavní hrdiny sice dal do jednoho filmu ,ale nijak zvlášť se s nimi nezaobírá,ani se nesnaží jim vtěsnat něco nového.No možná si scénarista myslel,že to diváci nechtějí a možná měl pravdu.Tvůrci chtěli diváka především ohromit vizualizací a akcí a to se jim určitě povedlo.Každopádně myslím,že na příběhu trochu zapracovat chtělo,i na úkor akce,které je tu opravdu dostatek.Režisér Joss Whedon zvládá film řemeslně zručně,akce je v jeho rukách opravdu velkolepá a divácky přitažlivá.Možná mohl více přitačit na pilu v oblasti citové a chování jednotlivých postav,tam určité rezervy vidím.S hodnocením jsem skutečně dlouho váhal a nakonec jsem se rozhodl pro skvělých 90%,protože k úplné dokonalisti filmu malinko chybí,i když je film opravdu výborný a žánrově jeden z nejlepších.A doufám,že pokračování půjde ve stopách svého staršího bratříčka a dosáhne u mě na laťku nejvyšší.

Ve stínu (2012)

Padesátá léta v bývalém Československu byla opravdu temná a filmoví tvůrci to vědí a sahají po ní vždy,když chtějí drama,temno a beznaděj.A je to tak i v tomto skvělém thrilleru,který se odehrává v této temné době na pozadí měnové reformy.Scénář je velmi slušný,dramatický i dobově politický.Co se týče oné kriminální roviny,neb je to celé pojato jako kriminální thriller,tam je to už trochu slabší.V zásadě jde o boj čestného kriminalisty té doby a Stb.Myslím,že ani není potřeba nic dodávat a každému je jasné,co se dělo a jak to asi vypadalo.A to je onen kámen úrazu v oné kriminální rovině,neb každý ,jen průměrně detektivní divák ,odhalí pachatele velmi záhy a pak se už jen veze a čeká až ho odhalí hlavní hrdina ve filmu.To pro mě byla malinko škoda.Ale jinak vše ostatní funguje perfektně a musím před filmaři smeknout.Reálie padesátých let jsou naprosto dokonalé a precizní,stejně jako Ondříčkova režie,která je citlivá i dramatická a dovede vystihnout důležitý okamžik i se chvíli lehce rozhlížet a nechat diváka nadechnout.Žánrový mix zvládá,i když možná by bylo lepší onu politickou rovinu trochu schovat(ale vlastně to v té době nebylo možné).Mám jen výtku ke zbytečnému tématu měnové reformy,která nemá ve filmu žádný význam a jen se o ní zbytečně mluví.Ale možná chtěl režisér lépe zachytit onu dobu.Herci jsou vynikající a zejména duo Trojan-Koch je opravdová lahůdka,ale moc jsem si užil i Jiřího Štěpničku,Marka Taclíka,Davida Švehlíka a Soňu Norisovou.Co se týče atmosféry oné doby tak film funguje opravdu perfektně a to jak v rovině dramatické,tak i rovině citové.Vykreslení jednotlivých postav a jejich chování je také dobře zvládnuto a onen marný boj poctivých lidí té doby je opravdu mnohovrstevný a několikrát jsem měl chuť skočit na plátno a udělat estébackou čistku s Harryho hůlkou v ruce.Ano,doba to byla zlá,temná a beznadějná a přesně tohle je z filmu cítit a znát.Trochu selhává v oné kriminální rovině a také místy trochu kulhá logika,ale myslím,že i tak jde o jeden z nejlepších českých filmů poslední doby.Kdyby se trochu více zapracovalo na příběhu a oné kriminální části,byla by to bezchybná podívaná.Také bych trochu vytkl dvojici Muchow-Novinski,že ač je hudba vcelku slušná,je místy příliš návodná a divák pak tuší,co se bude na plátně dít.Místy mi také moc nezapadala do děje.Když to vše shrnu a podívám se na výsledný celek,dávám vůbec ne stínových 80%,zejména za výpravu herce a realismus té doby a trochu si odfouknu,že ta doba je už pryč.P.S.Myslím,že promítání tohohle filmu by mělo být na školách povinné už jen z důvodu znalosti historie a také z důvodu prevence,aby zase jednou někoho nenapadlo ,že to tak špatná doba nebyla.