Bastardi 3 (2012)

Tomáš Magnusek nedal na rady mé ani jiných a střihl si třetí film o"nepřízpůsobivých školácích".Technicky je tu vidět posun k lepšímu(a asi jde o nejkvalitnější film trilogie),i když kamera není víc než sotva průměrná a zvuk je opravdu velmi špatný a nekvalitní.Zřejmě se mixovalo v koupelně,nikoliv ve studiu.A točit dvoukanálové stereo v době,kdy se i dokumenty točí na šestikanál je opravdu skoro k smíchu.Hercům je špatně rozumět a ta neustálá ozvěna mě taky moc radost nedělala.Scénář je v duchu předešlých svou filmů,je stále plný společenských témat(velmi často i klišé),hlavně rasismu a školství.Ale to samé rozebírat potřetí už opravdu moc nefunguje a ani nezaujme.Tomáš Magnusek si tu poprvé střihl i režii a i když je vidět,jak se snaží,pořád vše zůstává daleko za průměrěm jako výukové video pro školy.Příběh je tak rozmělněný,že je skoro o ničem,stále a hodně se mluví jen sprostě a hlavně co nejvíc,takže po nějakých 30 minutách už to opravdu leze na nervy.Nijak zvlášť zdařilá není pro mě ani hudba, i když se sem celkem hodí,ale je zbytečně příliš hlasitá,což je důsledek celkově nevyváženého zvukového mixu.Za odvahu řešit tohle téma stále a pořád a stále a pořád se nebát,dávám 20% a doufám,že tímhle je tohle téma zcela vyčerpané.

Norman a duchové (2012)

Další z řady animálů,tentokrát dobrodružný-fantasy horor o malém chlapci,který si povídá s duchy mrtvých(kde já už to jenom viděl....?).Vizuální stránka filmu působí velmi zajímavě,trochu zvláštně a neotřele.Scénář je napsaný příjemně a snaží se zavděčit rodinnému publiku,jak hláškami,tak klasickým použitím občasných klišé o hodnotách.První polovina filmu je klasická duchařina s velmi příjemnými nápady a atmosférou.Divák je seznámen s prostředím a charaktery zajímavě,vtipně a vůbec se nenudí.Druhá půlka,zejména od momentu,kdy se objeví zombíci,je už klasická,hororově laděná podívaná,kde trochu docházejí nápady a děj je celkem předvídatelný.V celém filmu je dost odkazů na hororové klasiky(včetně těch hudebních),to si užijí více dospělí znalci a spoustu nápaditých a vtipných hlášek,což si zase užijí více děti.I když pro ty nejmenší film určitě není,atmosféra je místy opravdu dost hustá a hororová.Dvojice režisérů Fell-Butler se velmi snažila,aby film vypadal originálně a nápaditě a celkem s jim to zdařilo,včetně výtvarné stránky.Taky tu nechybí morální poselství a poučení,které spousta divákům poleze na nervy,já ale tvrdím,že do takovýhle filmů prostě patří.Trochu mě vadila nevyrovnanost,co se týče žánru,časté přebíhání mezi žánry a nevyvážená druhá polovina filmu,kde bylo nápadů opravdu poskromnu.A taky poměrně a zbytečně natahovaný konec.Film se snaží zapadnout do stejné kategorie,jako "Koralina",ale jejich kvalit nedosahuje.I když se hodně snaží.Za výtvarnou stránku,hudbu a atmosféru,hlavně v první polovině filmu dávám,vůbec ne,paranormálních 70% a jdu se mrknout,co je to za podivné zvuky na půdě.

Druhá šance (2012)

Jak může také vypadat manželské soužití po 31 letech?Přesně na tohle odpovídá tenhle film.Velmi jemný a citlivě natočený příběh je především sólo pro tři herce-Meryl Streep,Tommy Lee Jonese a Steve Carella.Všichno tři jsou absolutně skvělí a celý film na nich stojí.Scénář je napsán velmi příjemně,vkusně,vtipně a se zřejmou znalostí tématu.Je komorní a při tom dramatický,je vtipný a také romantický.Drží se jasného příběhu a přesto,že se velká část filmu odehrává v manželské poradně,ani na chvíli se divák nenudí a příběh si užívá.Pro někoho se místy možná příliš zvolní tempo a nic moc se neděje,ale v celém filmu se střídají pasáže dramatické s těmi intimními.Pro mě to byla velmi vyvážená podívaná a více si jí samotřejmě užijí diváci,zapadající do cílové skupiny manželů.Osobně bych ve filmu viděl rád více postav a některé bylo až škoda více nevyužít(Elisabeth Shue,Mimi Rogers).Což je moje jediná malá výtka.Jinak je film perfektně vyvážený,působí upřímně a naprosto přirozeně.Situace ze života jsou tu servírovány divákovi citlivě,s vkusem a režisér si nechal opravdu záležet na tom,aby výsledek byl dokonalý.Hodně mu k tomu pomohli herci,scénář a hudba.Je to ta správná romantická komedie s dramatickými prvky,která je sice více určena těm starším,ale potěší i mladší ročníky a milovníky skvělého herectví.Dávám jasně nadějných 85% a takhle má vypadat chemie mezi dvěma hlavními hrdiny.Mnohé filmy se o to snaží,ale za tímhle naprostá většina z nich zůstává daleko vzadu.

Do Říma s láskou (2012)

Woody Allen si dal při své cetě Evropou tentokrát dostaveníčko v Řimě a natočil svojí typickou skládačku o lidech,kteří v něm žijí a o jejich osudech,s kterými si trochu po svém pohrál.Film je další typickou Allenovkou se vším všudy a Woody Allen se tady vrací také jako herec(a opět je neurotický).Scénář je opět klasický,prolíná se tu mnoho osudů,je příjemný a barevný a přesto jsem nebyl nijak nadšený.To proto,že se tu chvílemi toho děje příliš a při tom jsou to vlastně obyčejné dějové linky,na které si člověk za chvíli nevzpomene(asi nejsou natolik zajímavé,aby na ně člověk chodil do kina).Vlastně si pár hodin po shlédnutí ani neumím představit,jak bych to někomu vyprávěl a o čem to bylo.Je to vlastně trochu neuspořádané a málo zajímavé,především vinou scénáře.Hodně film zachraňuje samotný Řím,takže se tu objeví snad každý malebný kout.Herci jsou také slušní a zapadají sem a dokonce i samotný Allen je snesitelný.Hudba je příjemná a pohodová a kamera se snaží diváka zaujmout nádhernými exteriéry(chvílemi možná až příliš okatě,aby zachránila průměrnost vyprávění).Takže ano,opět je to Allenobská klasika,kde se člověk pobaví a podívá do života druhých.Tentokrát ovšem trochu přeplácaná a nesourodá.Předešlá zastavení(Barcelona,Paříž)byla o třídu lepší a nápaditější.Za herce,Řím a pár dobrých nápadů dávám 60% a myslím,že by měl Woody chvíli odpočívat,aby načerpal svěžejší nápady.

Minority Report (2002)

Skvělá povídka Phillipa K.Dicka(podle mě jedno z nejlepších sci-fi počtení),podle které vznikl geniální film,geniálně režírovaný.Co k tomu dodat?Brilantně napsaný a precizní scénář(ano přesně takhle má vypadat přepis knihy na filmové plátno),úžasný a velmi inteligentní a originální sci-fi příběh,který opravdu bere dech.K tomu naprosto geniálně vypracovaná vize budoucnosti,které divák věří do posledního detailu úplně vše.Je to perfektně natočené,propracované a absolutně skvěle režírované,s typickým Spielbergovským hravým duchem,citem pro příběh,atmosféru a napětí.K tomu dokonalý zvuk,perfektní kamera a opět naprosto geniální hudba Johna Williamse,který zase a zase ukazuje,že je mistr nad mistry.Perfektně sem zapadají všichni herci,včetně Toma Cruise,kterého jsem si opravdu užil ,stejně jako Collina Farrella a Samanthu Morton.A ona základní otázka,která je nosným prvkem celého filmu-jak by vypadal svět bez kriminality-je jen pověstnou třešničkou na dortu a dává skvělý základ k nekonečným debatám o vině a trestu.Fantastický film,který je precizní ve všech rovinách a dle mého jedno z nejlepších sci-fi všech dob.Bez debaty.Ano,jasně ten konec je pohodový,ale ono to do toho temného příběhu tak nějak patří,jako pověstné světlo na konci tunelu,takže tady Stevena chápu a naprosto s tím koncem souhlasím.Dávám jasných 100%,protože jinak nemohu a ani tahle vize budoucnosti ,ač se zá dokonalá ,se mi nezamlouvá.

Svatá čtveřice (2012)

Michal Viewegh začal psát knihu a dopsal scénář a pak vznikl tenhle film.Hřebejkovy filmy mám moc rád a vždy si je užívám.Tady jsem se místy dost nudil,ač film nemá ani 80 minut.A pořád jsem si říkal proč-herci skvělí,atraktivní prostředí i základní nosná myšlenka stojí za vyprávění.Tedy proč je to podívaná tak na jednou,což nejsem u Hřebejka zvyklý?Odpověď je vlastně jednoduchá,i když není.Základní nosná myšlenka je totiž tak na jednu bakalářskou povídku(a skvělou a nápaditou),zbytek ve filmu tvoří exotika,jiskřivé dialogy a chuť zakázaného ovoce.Vše je ale příliš roztažené a opravdu myslím,že by bývalo bylo vhodnější natočit maximálně hodinovou televizní inscanaci,než film pro kina.Vyšlo by to levněji a stačila by na to televize.Na film je té látky totiž proklatě málo.Určitě si všichni rádi střihli tu exotiku a pro starší manžele to bude také o něco zajímavější,ale jinak na tom opravdu nevidím nic filmově přitažlivého.Za to,jak se všichni hercí rolí zhostili,za to,že jsem rád viděl Luďka Munzara,za citlivou režii,kde se Hřebejk opravdu snažil vymačkat,co se dá,trochu přivírám oči a dávám svatých 50%.Víc z toho opravdu nevymáčknu a Michalovi Vieweghovi doporučuji,aby raději psal knihy a scénáře nechal scénáristům.

Total Recall (2012)

Nové zpracování látky Phillipa K.Dicka(zásadně neříkam remake,protože to podle mě remake není),který se na tuto látku dívá úplně jinak a tak nějak pozemsky.Vévodí mu tentokrát Collin Farrell,Jessica Biel a Kate Beckinsale,které role záporačky zatraceně sedla(a její kostým taky).Scénář si tu z Dickovy povídky bere jen opravdu pár myšlenek a vytváří vlastní vizi budoucnosti,kterou podtrhuje režisér svižnou akční jízdou a diváka nenechá prakticky vydechnout.Jasně,z knihou to má společného málo,ale já říkám proč ne?Vize budoucnosti a základní myšlenka se mi líbila,i když scénář tradičně zapomíná občas na logiku a plynutí děje a trochu to přehání se schopnostá hlavního hrdiny,ale budiž.Město budounosti je skvělé,stejně tak výprava,zvuk a správně akční kamera.Herci sem dobře zapadají a je to opravdu parádní akční jízda,kterou si divák užije.Srovnání s původním filmem není lehké,protože je každý úplně jiný a každý přináší něco jiného.Pár schodných momentů se tu najde(asi z úcty k Arniemu)-třeba legendární tříprsatice,nastrčená manželka a třeba i ona krycí maska,i když je úplně jiná.I tady chtělo více zapracovat na scénáři a rozvinou větší příběhový tah na branku,ale jinak jsem byl spokojen a film jsem si užil.Takže díky vizualizaci, hercům, hudbě a několika opravdu skvělým akčním scénám dávám ,stejně jako filmu prvnímu 75% a ani tahle vize budoucnosti se mi moc nelíbí.

Total Recall (1990)

Tvorba spisovatele Phillipa K. Dicka je pro filmaře velmi atraktivní.A nejinak tomu je i s poměrně krátkou povídkou,podle které je natočen tenhle fillm.Ten se od povídky samotné v několika(i zásadních)věcech liší,ale rozhodně jde o klasické sci-fi 90-tých let.Porodní bolesti téhle látky byly poměrně velké a až sám velký Arnold jí v této podobě přivedl na svět.Jeho role a postava je pro film poměrně klíčová a hodně mu pomáhá udržet tempo a atmosféru.Scénář není nijak precizní,místy trochu přímočaře sází na akci a brutalitu a režisér to jen podtrhuje(u Verhoevena normální,asi se v tom hodně vyžívá).Trochu se tak místy vytrácí zakladní myšlenka a děj.Vizuálně se filmu nedá nic vytknout,stejně jako maskám(kdo si dnes nevzpomene na legendární"tříprsatici"?) a výpravě.Vše podtrhuje skvělá kamera,hudba a zvuk.Místy může děj působit podivně,neb scénáristé si s příběhem a logikou moc hlavu nelámali,ale není to nic tak hrozného.Já jsem byl z filmem spokojen a na velkém plátně to byl opravdu zážitek a pastva pro oči.Trochu zatlačit na scénáři a citlivěji režírovat s nápadem a mohlo jít o přelomové dílo.Takhle díky vizualizaci,Arnoldovi a výpravě dávám 75% a Mars si asi nechám ujít.

Temný rytíř povstal (2012)

Zakončení Batmanovské trilogie,na které jsme si museli počkat 4 roky a které je v rukou režiséra Christphera Nolana strhující podívaná se vším všudy.Na začátku je dobré říct,že je velmi rozumné připomenout si předešlé dva filmy,neb je tu spousta odkazů a také spousta navazujících vysvětlování.Scénář je opět precizně napsaný a i když možná nemá onen překvapující náboj"Temného rytíře" ,z kterého byli všichni užaslí,je temnější,depresivní a navozuje opravdový chaos ,u kterého má divák pocit,že dobro nezvítězí.Po strhující úvodní scéně je poměrně douho klid,mnoho dialogů a vysvětlování.Divák přímo prahne spatřit Batmana a když se po více než hodině objeví,diváci v sále vydechnou úlevou(skutečně jsem to slyšel a nejen u sebe).Pak je to jedna velká a strhující jízda až do konce.Už dlouho jsem neměl tak velkou chuť skočit do děje a stát po boku hlavního hrdiny.Tak moc mě Nolan naučil nejen přijímat,ale i uznávat Batmana jako hrdinu.Nolanova režie je opět dokonalá,jak vizuálně,tak nápadově a umí přesně vystihnout atmosféru,dynamiku a gradaci děje.Herci jsou opět skvělí,jak staří známí ,tak ti noví a přírůstek v podobě kočičí Anne je opravdová lahůdka-nejen,že její kostým je k sežrání,navíc zvládá svou postavu dokonale a s přehledem.Všemu navíc pomáhá skvělá kamera,perfektní střih,zvuk a samozřejmě vizuální stránka celého filmu,která je opět úchvatná.O hudbě se nedá mluvit jinak než v superlativech ,neb Hans Zimmer je prostě génius.Byl jsem završením trilogie nejen spokojen,ale nadšem a okouzlen.Velmi jsem přivítal,že se v tomhle filmu neobjevil ani Joker,ani Tučňák a ani Hádankář.Nesedlli by sem a Nolan to moc dobře věděl.Ano,základní děj a padouch je celkem jednoduchý,ale jakým způsobem to dokázal Nolan pojmout a vytvořit hutnou,temnou a depresivní podívanou,nezbývá než smeknout.Z hlavního padoucha jde opravdu strach a z jeho hlasu mrazí,Tom Hardy byla perffektní volba.Je vidět,že Nolan je tady stále jako ryba ve vodě a neskutečně ho to baví.Jedině tak dokázal udržet laťku stále vysoko.Jediná moje malá výtka směřuje ke konci,který je klasicky americký a protože to nějak bez takovýhle konců v Hollywoodu neumějí,tedy spíše nechtějí umět,tak nad tím přívírám oči.Protože tenhle film si to přivření zaslouží.Bez problémů povstávám a dávám 100% a to hlavně díky tomu,že je to zatraceně skvělá filmařina a ukázka toho,jak má film vypadat.A taky pro to ,že se na to budeme chtít dívat zas a znovu.Díky onomu konci ho řadím o malinkou píď hned za"Temného rytíře".Nolan vzkřísil Batmana a když dnes vezmu celou trilogii,je až neuvěřitelné,jak se mu podařilo nejen udržet laťku,ale stále o kousek zvedat a nebýt toho konce,byl by u mě vrchol trilogie dílem nejlepším.Myslím,že Nolan pochopil co Batman potřebuje a dokázal,aby si ho oblíbili i ne-komiksoví fanoušci a to zřejmě pro to ,že celá nová Batmanovská trilogie je všechno ,jen ne komiks.P.S.Protože bylo více než hodina filmu natočeno na kamery IMAX a do některých kin,včetně Pražské Flóry se vrátily původní promítací stroje na klasický filmový pás,vypravil jsem se právě tam.Zážitek to byl úžasný a pro každého filmového fanouška by měl být povinností,neb možná uvidí klasický film naposledy.

Underworld: Probuzení (2012)

Čtvrtý díl akční fantasy,který navazuje na díl třetí a děj pokračuje po 15-ti letech.Linie příběhu se tu trochu odklání od té předešlé,neb obě rasy jsou už lidem známé a právě probíhá válka s cílem je vyhladit(jak typické pro nás lidi,že)?.Vrací se(díkybohu)Kate Beckinsale ve svém úžasném kostýmu,pokračuje akce a zpomalená řežba.Scénář je trochu kostrbatý,ale tvůrci dělali co mohli,aby to nebylo moc vidět a oba režiséři se také o to snaží.Celkem jim to jde,i když tu je místy přehnané a zbytečné akce na úkor příběhu a postav.Ale budiž.Nějaké nápady se objevují a celé je to vcelku průměrně a příjemně koukatelné.Milovníci Kate si jí opět užijí,milovníci akce taky,milovníci příběhu a atmosféry už méně.Osobně jsem se rád do tohohle světa vrátil a příliš zklamaný jsem nebyl.Je to rozhodně lepší,než díl třetí a točí se tak někde na úrovni druhého.Dávám tedy 60% a myslím,že Kate se v jejím kostýmku a ve zpomalovačkách asi nikdy nenabažíme.