Stalo se (2008)

Môj prvý Shyamalan v kine a dúfam, že aj napriek (alebo vďaka) určitému stupňu sklamanie nie posledný. A keby som šiel do kina medzi prvými určite by ten stupeň sklamania bol ešte väčší. Takto som opovrhované scény prijal trošku vlažnejšie. Ale po piatich filmoch, ktoré považujem za výnimočné najmä vďaka ich scenáru (záveru) a v daných situáciách aj uveriteľným hercom (dialógom) je toto poriadne K.O.. Spomínané aspekty však vypovedali službu (pani Jonesovú buď do scenára dopísal režisérov vzdialený príbuzný, alebo mu len ušlo pero) a mne už zostalo len smutne a s malou dušičkou dúfať aspoň v ten prekvapujúci, facku-dávajúci záver, ktorý by možno prilepil filmu aj štvrtú hviezdičku, ale M. Night môže byť rád, že si u mňa udržal aspoň tie tri. Samovraždy však boli poriadne mastné a na niektorých scéna a hudbe si dali naozaj záležať. A preto ostáva dúfať, že plodné dni nemá môj obľúbenec ešte zrátané. 70%.

Zloději jako my (1974)

Filmy o bankových lupičoch a ich ceste za peniazmi, či za zatratením majú vždy veľa spoločného, ale aj veľa odlišného a táto krimi romanca je práve tou odlišnou kapitolou tejto ságy. Sledovanie cesty a série lúpeží z pohľadu jedného z aktérou a ich životné osudy plné realistickosti, menej brutality, zameranie na osobné charaktery a skutočnosť, že žiadna sláva a úspech netrvajú večne. Pomerne labilné tempo stráca dych po hodinke, potom v závere znova naberie na otáčkach, no všetko mi to brzdí totálne mňa iritujúca Shelley Duvall, alebo aspoň jej hrozný dabing. Subjektívnosť tentokrát preráža všetky fakty, ale nepomôžem si. Ostatní však boli skvelí. Navyše prakticky od začiatku do konca niekto pije, či drží v ruke fľašu od Coca Coly, žeby už taký skorý a hlavne viditeľný marketingový ťah? 70%.

Kontakt (1997)

Netvrdím, že trilógia 'Back to the Future' nebola odvážnym pokusom, zároveň aj Zemeckisov top, ale toto bolo oveľa odvážnejšie. Úvodné rodinné načrtávania ma iritovalo až dovtedy, kým som pochopil, ak má s tým Robert zamierené a práve ten úvod spravil z filmu takú lahôdku. A nutno podotknúť, že mrazivých scén od začiatku objavu podivných signálov až do konca bolo chválihodne dosť. 80%.

Samotář Jim (2005)

Tento film má čas, nikam sa neponáhľa. Má čas na všetko. Rozobratý príbeh by sa dal natočiť strhujúcejšou formou, ale tento má proste len pomaličky plynie a s postupným pribúdaním minút, pribúdala aj spokojnosť (zo začiatku som tipoval tak šesťdesiat percent). Affleck svojho patetického loosra zahral s prehľadom a elegantne, niekedy mi podobné typy postáv začnú liezť na nervy, tento výkon stačil na to, aby mi som si postavu Jima dokonca aj trošku obľúbil. Takže ak sa náhodou Buscemiho tvár pred obrazovkou niekomu zunuje, určite má tento pán budúcnosť aj za kamerou. A vlastne som od neho ako herca nezávislých filmov a navyše aj po predtým zhliadnutej 'Animal Factory' film iného štýlu ani nečakal. 80%.

Na břehu řeky (1986)

Po úvodnej vražde som čakal, že bude nasledovať čkoľvek, len nie to, ako sa dá sľubný začiatok takto dovrzať. Spoločenká úvaha nad tým ako sa partia kamošou stavia k tomu, že jeden z nich zavraždil svoju priateľku je na film takéhoto nevyvinutého rozmeru s nedozretými hercami (gestá a mimika niektorých hercov ma priam vytrhávali z kresla) pomerne dosť veľké sústo. Našťasite potom neprišlo doklepnutie s dementným záverom a tak je to čistý priemer. 55%.

V sobotu večer, v neděli ráno (1960)

Spočiatku sa zdalo, že to bude celé len čisto chlapská záležitosť na chlapské témy typu 'tvrdá práca a cez víkend poriadne užívanie', to by však filmu veľmi nepomohlo. Bola treba slušná zápletka a tá sa aj podarila, využívajúc spoločenské témy a problémy s miernou kritikou osobnosti. A perfektnými hercami. 80%.

Ja milujem, ty miluješ (1980)

No v prvom rade by som určite film neškatuľkoval do romantickej drámy, ale zas ide o uhol pohľadu, z ktorého sa na film pozeráte. V dramatickom ponímaní ide o veľmi jednoduchú a zároveň hlbokú analýzu človeka a jeho vzťah k svojmu životu. Nevlastné prelínanie so satirickým a trpkým nahliadnutím do pestrého života prostého a jednoduchého slovenského človeka a okrajovo možno aj celej spoločnosti, ale Hanák už túto tému pekne odsekol a nechal na divákovi utvoriť si vlastný názor. Musel však predpokladať aj rozdielne názory, ktoré po filme určite nezasiahli len mňa. Ale dej a príbeh bol na svoju podstatu dokonale stráviteľný a každú minútu zasycoval rovnomernými kúskami až do konca. 80%.

Invaze (2005) (seriál)

Parádička. Takmer dokonalý seriál, jeden z mála, ktorému som dal šancu a odpozeral každú časť. Škoda, že po uzavretí ďalšej série nespravili aspoň nejaké trojdielne uzavretie dejovej línie. Myslím, že keby bol seriál uzavretý a postava malej Rose bola trošku menej premúdrená, plné hodnotenie by seriál neminulo. 85%.

Přízraky z Abu Ghraib (2007)

Každá vojna má svoje výpovedné filmy, svedectvá hrôz páchaných v pekle vojenských front aj mimo nich. A je len otázkou intenzívnosti vnímania danej vojny ako sa postavíte k týmto činom. Podobný dojem potom na divákovi zanechá aj takýto dokument, nutné podotknúť, že dosť dobre natočený a hlavne nastrihaný. Ale hrôzam, ktoré páchali Amíci by som dal odpad! Len ďalšia konšpiračná teória tejto svetovej diktátorskej krajiny. A je smutné, že všetkému tomu sa dalo vyhnúť, keby vo voľbách Al Gore dostal o pár hlasov viac. 80%.

Valiant (2005)

Úplne hlúpučká, prostá, jednoduchá a pritom tak naivne zábavná záležitosť, že počas hodinky svojho trvania vlastne ani nemá šancu začať nudiť, čo by som pri 'director's cut' asi nenapísal. Aj keď nechápem, keď mal niekto k dispozícii materál na skoro dve hodinky, prečo tú akčnosť z nadstavenej pol hodinky radšej nevopchal do toho kratšieho príbehu. Grafika postačujúca, príbeh sa dal využiť aj vo vyšších obrátkach, viem si predstaviť, že Pixar by z toho mohol spraviť senzáciu, takto ostávam len pri milučkom uspokojení animovaných chúťok. Ale chválim vnorenie sa do deja, do vojnovej situácie a niektoré vydarené postavičky, hlavne po grafickej stránke. 70%.