American Expose: Who Murdered JFK? (1988) (TV film)

V dokumente zaznie pár veľmi zaujímavých informácii, a to najmä čo sa týka vzťahu medzi Lee Harvey Oswaldom a Jackom Rubym, no inak je viac menej vyskladaný z inscenačných scén či formou poskytovania interview, pričom medzi dotazovanými je aj napríklad samotná vdova po Lee Harvey Oswaldovi - Marína. Oproti iným dokumentom, tento nemá príliš vysokú kvalitu spracovania (vzhľadom nato, že už má nejaký ten vek), nie je podaný nijak pútavo a celkovo je samotný nádych, tak nejak apatický, akoby bez emócie. Skrátka - Relácia.

JFK: 3 Shots That Changed America (2009) (TV film)

Prvá časť dokumentu popisuje udalosti pred a po spáchaní atentátu. Druhá sa vo svojom úvode venuje Rubymu, jeho aktu a prípadnému (nulovému) motívu. Potom sa dostáva vďaka množstvu autentických, dobových záberov na spochybňovanie záverov Warrenovej komisie ale aj k takzvanej, "verejnej" konfrontácii dôkazov pred kongresom. Záver dokumentu môže v prípade Oswalda pôsobiť až trochu absurdne, no je to informácia o udalostiach, s ktorou sa veru v mnohých dokumentoch o atentáte na Kennedyho nestretnete.

JFK to 9/11: Everything Is a Rich Man's Trick (2014)

Dokument ako taký je od absolútneho začiatku do úplného konca nasiaknutý množstvom informácií, ktoré sa na hlavu diváka rútia prakticky nepretržite. Odvrátiť na chvíľu zrak, môže znamenať absolútnu stratu informačnej nite. Má viac ako 3 hodiny, nie je to žiadna sranda a je možné, že Vás na konci bude bolieť hlava a ani nebude vedieť, či si vlastne máte myslieť. Každopádne, na BBC ani History ho na milión % neuvidíte. Nikdy. A ako ho ohodnotiť? Pochopím akékoľvek hodnotenie, od “odpadu” až po 5 hviezd, pričom na záver musím uviesť, že toto je veľmi manipulatívny dokument, ktorý nie je príliš objektívne poňatý, keďže priestor na svoje teórie dostáva iba jedna jediná strana. S informáciami, ktoré v ňom zaznejú, som sa ale Ja osobne doposiaľ nikdy v živote nestretol, pričom dokážu vytvoriť určitý ucelený obraz, ktorý do seba zapadá.

Saddám vs. ajatolláh: Íránsko-irácká válka (2020) (seriál)

Veľmi solídny dokument, ktorý nakomplet mapuje životy dvoch hrdlorezov, ktorí obetovali svoje vlastné národy, aby si dokázali svoje egá. No a samozrejme, treťou krajinou, ktorá na všetko v pozadí "prihliadala", nie je žiadna iná, ako USA. Pokiaľ má niekto záujem vidieť iné (možno aj lepšie) dokumenty v rámci tématiky, páči sa: Once Upon a Time in Iraq, Vice, The War You Don't See, No End in Sight, The War on Democracy, Ghosts of Abu Ghraib, Only the Dead See the End of War, Dying to Tell, Wartorn: 1861-2010.

Waco: Nevyřčený příběh (2023) (TV film)

“Waco” je jeden z mála zaznamenaných policajných zásahov, ktorý jasne preukázal neschopnosť ozbrojených zložiek konať pod tlakom - racionálne.

JFK: Domácí video, které změnilo svět (2023) (TV film)

Zaujímavý, plne autentický dokument, čisto vyskladaný z rozhovorov so Zapruderom, pričom ten v závere prezentuje aj svoj vlastný názor na tento osudný deň pre Kennedyho. Samozrejme, má naň plné právo a treba ho rešpektovať. Koniec koncov, na rozdiel od nás, ON TAM REÁLNE BOL.

Who Was Lee Harvey Oswald? (1992) (seriál)

Toto je prvý prvučičký dokument, v ktorom som formou nejakých konkrétnych dôkazov dozvedel, ako prepojili Oswalda s vraždou J. D. Tippit, ale aj Kennedyho, pričom ma dosť zaráža, že mi to prezentuje dokument z roku 1993, no nevedno prečo, nevedeli ich odprezentovať mnohé iné, ktoré som mal možnosť vidieť, pričom boli ďaleko "mladšie". Dokument trvá 113 minút, nevyhol sa hluchším pasážam, no za mňa osobne je "Killing Oswlad" ďaleko lepšie odvedenou filmárskou prácou, ktorý poskytol viac informácií, navyše podložených väčším množstvom autentických materiálov.

John Wayne Gacy: Příběh vraždícího klauna (2019) (seriál)

Potom, ako som mal možnosť vzhliadnuť dokument: "The Clown and the Candyman", som akosi na pochybách, či si John Wayne Gacy ten kredit, ktorý sa mu podarilo vybudovať, právom aj "zaslúži". Aby ste pochopili načo narážam, musíte si ho pozrieť, nakoľko informácie ktoré v ňom zaznejú, sú v prípade tohto vraha najviac šokujúce, s akými som sa doposiaľ stretol. Čo sa tohto dokumentu týka, je z polovice inscenačný, zbytočne ponaťahovaný, pričom v porovnaní s dokumentami, ktoré spracoval Netflix: "Conversations with a Killer: The John Wayne Gacy Tapes",alebo taký Peacock: "John Wayne Gacy: Devil in Disguise", jednoznačne za kratší koniec. ľahko nadpriemerné hodnotenie ale udelím, lebo je skutočne veľmi málo počinov, ktoré sa venujú práve tomuto sériovému vrahovi.

Krytí atomového zločinu (2020)

Vždy keď vidím dokumenty o Hirošime či Nagasaki, ktoré sú doslova prešpikované hrôzostrašnými, autentickými zábermi, je mi ťažko na žalúdok. No a potom je tam tá nepredstaviteľná chuť grcať z hentých skurvysynov z poza mláky. Samotný dokument omieľa to, čo už bolo sto krát videné, no pripomínať si toto zverstvo treba a malo by byť na rozdiel od pojebenej "zelenej ideológie", povinne premietané v školách.