Legenda o vraždícím strašákovi (2013) (TV film)

Teen poľná vyvražďovačka so strašiakom od ktorej som nič neočakával, no v konečnom dôsledku ponúkla viac, ako podaktoré "dôležito" sa tváriace horory o legendách s pointou. Je to hlúpe, miestami detinské, možno aj primitívne a trápne, no vyslovene zle sa na tento malý horor so sympatickými postavami nepozerá. V posledných dňoch som videl viacero tématicky podobných filmov z 80´tok (prevažne šlo o slashery), no tento oproti nim ponúka ďaleko väčšiu zábavu, i keď rozpočtovo dosahuje úroveň o trochu väčšej krabice s horalkami. Ja osobne som veľmi milo prekvapený najmä zo snahy o prezentáciu aspoň nejakého násilia, gore (nie je ho veľa!) či pomerne fakt vkusnej, i keď trochu netradičnej masky strašiaka, ktorá vlastne ani strašiaka nepripomína. A viete čo? Poteším svojim hodnotením tiež jedného strašiaka v hokejovej maske :D Určite za posledné dni škrípe zubami keď vidí moje hodnotenia a číta moje názory, tak aspoň mu narovnám kútiky :D A aby som nezabudol, "Scarecrow" smelo odporúčam, pričom za mňa je hlboko, ale že hlboko podhodnoteným TV hororom. Definitívne sú väčšie pičoviny čo majú vyššie hodnotenia, ako táto jedno-hubka pre nenáročných.

Lacinej fešák Eddie (1973)

Skôr psychologická sonda do chorej hlavy, než horor ako taký. Taktiež príliš nesúhlasím s názorom, že ide o hixploitation, keďže ide o vzájomný konflikt "dedinčanov" na osobu inej farby pleti. Dalo by sa povedať, že rasizmus, no najmä ženská suverenita ako taká, je tu pomerne dosť potláčaná na okraj rešpektovania okolím. Pokiaľ však niekto očakáva niečo hororové, bude veľmi sklamaný - okrem dedinských bitiek nebude svedkom ničoho, čo by mimoriadne stálo za pozornosť, i keď sa režisér ako taký, snaží byť v mnohých aspektoch originálny. V jednej z vedľajších úloh sa objavuje Ted Cassidy - Lurch z Rodiny Adamsovcov, čo je dosť solídny ksicht pre horala, avšak jeho potenciál je kruto nevyužitý.

Zbraň (1990)

Vraždiaci robot s maskou, symbolicky vo vizuále americkej vlajky? Kurva, aké trefné :) Až na pár pasáži, ktoré tendenčne pôsobili ako z čias Commodoru 64’, je samotné spracovanie nesmierne vydarené. Myšlienka sa snimku taktiež uprieť nedá, o tom potom, na čisté sci-fi to ujde, no na horor je toho ale akosi málo. Medzi 2-tri.

Hunter's Blood (1986)

Úprimne od srdiečka, veľmi pekný obsah, ktorý sa všemožne pokúša navnadiť :) Škoda, že ide opätovne o hixploitation, ktoré nedokáže nijak mimoriadne zaujať, pričom na mňa miestami pôsobí amatérsky. Posledné dni sa všemožne snažím :D natrafiť na horor v rámci žánru, ktorý by ma "uspokojil", ktorý by v rámci konfliktu "meštiaci" VS "sedliaci" ponúkol to, čo sa od "moderného " hixpla vyslovene očakáva, no bohužiaľ, je asi hlúpota z mojej strany dúfať, že na taký pravidelne budem narážať v dávnej minulosti. V období 80´- 90´tok sa točili dostatočné krváky, ale aj postupne gradujúce, násilné snímky bez gore, no Ja stále strieľam vedľa Jak tá jedľa. Keď si spomeniem na "Vysvobození" zo 72´, to je na hororového Oscara. Nevadí - možno nabudúce, i keď musím uznať, že v tomto prípade je tá gradácia v príbehu a konfliktu ako takom podaná solídne. Raz a dosť, medzi 2-tri.

Šílený Jake (1990)

Ako komédia nijak výrazné, ako hixploitation nedostatočné. V snímku sa objavujú tradičné tváre hororov z konca 80´tok, či začiatku 90´tok, pričom to je tak jediné pozitívum, vďaka ktorému si divák vybuduje aspoň nejaké sympatie. V danej dobe dokázali mnohí režiséri natočiť pohodové krváky. V tomto prípade skutočne niet čo hodnotiť, lebo nenatrafíte na jednu jedinú, výraznú gore scénu (respektíve žiadnu!), ktorá by potešila oko hororového diváka. Pokiaľ sa "Šialený Jake" snažil zaujať príbehom, tak je to ešte jebnutejší zámer, akí si tvorcovia mohli zaumieniť. Jediným, výborným nápadom, sú pre mňa tie krokodíly v okolí baráku, ktoré imitujú naše "vlčiaky" :) Inak ide o pomerne nevýrazný počin v rámci žánru, ktorý nemá gule nato, aby nejak zaujal. Na danú dobu asi dostatočné, dnes už viac menej na smiech - bohužiaľ ..

Dark Night of the Scarecrow (1981) (TV film)

Kde tieto snímky berú nad 50%, to mi je záhadou :) Dnes druhá hixplo záležitosť z 80´tok .. no a druhý šľapajs do sračiek. Údajne dostatočne kvalitný horor (na TV počin), mňa nijakým spôsobom neuspokojil. No veď ako by aj mohol, keď v rámci žánru neponúka takmer nič, čo by mal, pričom k lepšiemu dojmu nedopomohla ani dostupná kvalita spracovania. Slabota a strata času v jednom balení. Pre takéto snímky musíte mať pochopenie a to Ja nie vždy bohužiaľ dokážem ..

Před úsvitem (1981)

Na hixploitation reznutý slasherom (dokonca aj na 80’tky) veľmi nevýrazné. Neviem, koho toto čím nadchlo, no v posledných dňoch som videl viacero filmov v rámci tohto žánru, pričom tie napriek tomu že medzi horor zaradené neboli, ponúkli ďaleko väčšiu zábavu ako táto hlúpota bez kvality po všetkých stránkach. Ani krv, ani gore, atmosféra jakš tak, herecké výkony z drbškoly, správanie postáv musím tolerovať, lebo to už je vynúteno akceptovateľné mínus v rámci tohto žánru. Slabota ..

Vysvobození (1972)

Až na pár scén, trošku menej odvážne hixplo s jednoduchým dobrodružným príbehom. Mladšia generácia nadšená nebude, tá zrejme očakáva klasické hororové prvky. V tomto prípade hrá prím ale úplne niečo iné, pričom tá balalajka tvorí dokonalý koncept v podivnej atmosfére ..

V temném lese (2006)

Nuž, sedliaci sú sedliaci, pričom užiť si s kozou nie je jedno a to isté ako s nastajlovanou blondskou. To srdcu skrátka nerozkážeš. Samotnému snímku pomerne dosť dlhú dobu trvá kým sa rozbehne, čo je jeho najväčšia devíza. Od poslednej tretiny si človek sľubuje najmä výraznejšie hixplo vsuvky, no bohužiaľ, tie príliš priestor nedostávajú. Ako “obyčajný” film “V temnom lese” vysloveným sklamaním nie je, no od horor žánru má na míle ďaleko ..

Condenados a vivir (1972)

Dostupná verzia s titulkami príliš kvalitu nepobrala, no z hľadiska filmového zážitku to moje vnímanie (na počudovanie) nijak extra neovplyvnilo. Zima, špina či násilie v takomto rozmere sa vo westernoch prilis často nevidí a tak vďaka drsnote podanej z mnohých uhlov pohľadu musím ohodnotiť pozitívne. Solídna záležitosť i keď od záveru som očakával viac - veľmi ľahký nadpriemer.