Letohrátky (1990) (seriál)

Po Gumídcích určitě můj druhý oblíbený. Byla tam super letadla a všechno! Teďka s odstupem vlastně musím ocenit i ten exotický feeling zpocené letecké agentury někde v Karibiku.

Skandál v katolické škole (2002)

Tohle je jeden z těch zvláštních filmů. Co je uvnitř? Jednak nostalgický feeling dospívání: léto, kamarádství, komiksy, blbnutí party kluků. Jednak jakési temnější tóny skutečných tajemství, problematického dospívání. A konečně WTF dějová linka s pumou (zvířetem). Nostalgické tóny jsou super, temnější tóny jsou super a uvítal bych jich dokonce víc (Jena Malone!), ale puma je prostě moc. Asi bylo cílem ji udělat realisticky, ale vždycky, když ji šli kluci řešit, měl jsem touhu kus přeskočit, protože jsem tomu nějak moc nevěřil. Tak celkově asi za 3*. Soundtrack dobrý a Jena Malone byla zjevně tak jasný typ na melancholickou zraněnou školačku stejně, jako je teď Peter Dinklage na trpaslíka.

Hledám Amy (1997)

Tohle je zřejmě osobní a prožitý film ze života, ale se mnou to nějak nerezonovalo. Nechápu situace hrdinů a to, proč je řešili jak je řešili. Pozice queer komunity v 90' taky byla jiná než je teď, takže to celé šlo hodně mimo mě. Vtipné mi to taky moc nepřišlo (kromě vtipu s lesbičkou, lesbou, Santa Clausem a králíkem - ten je velmi vtipný), takže zmatené 3*. Což ale neznamená, že by to byl špatný film. Je v tom vidět cit a úplně věřím tomu, že tenhle film rozbrečel hodně lidí -- jen to asi chce nějakou speciální konstelaci sexuální orientace a života.

Na hraně zítřka (2014)

Ve všech sci-fi blockbusterech mě rozčilují povrchní milostné linky, kterým není věnován prostor. Tady mají hrdinové na city mezi sebou asi tak tři minuty stopáže, a přesto jsem jejich vztahu fandil víc než kdejaké romantické dvojici. Scéna s kafem v polovině filmu je pro mě vrchol. Celkově je tam všechno, co čekáte (exoskelety, střílení, mariňáci) a navíc hezky dávkovaný humor. Edge of Tomorrow je chytrý, svižný blockbuster, který mě z nějakých záhadných důvodů vlastně vzal i u srdce. 4,5*.

Pacific Rim - Útok na Zemi (2013)

Pro artového diváka samozřejmě jed, pro všechny ostatní obří roboti co mlátí obří příšery. Jen je škoda, že tam není víc del Tora: přece jenom je to takový generický blockbuster bez výraznějších nápadů, od chlapíka za Pan's Labyrinth jsem čekal víc. Jediný originálnější prvek - pilotování robota ve dvou - je tu jen taková barvička do pozadí, ani se s ním moc konzistentně nepracuje (piloti musí být příbuzní, ledaže je to hrdina a hrdinka co mají silné pouto, ledaže je to náhodný pán a jiný náhodný pán, kterým to jde, protože prostě proto). Takže celkový dojem je poměrně kriti... HEJ, TEN ROBOT BIJE PŘÍŠERU RYBÁŘSKOU LODÍ !!

Last Night (2010)

Koncept je jasný: Oni mají trochu chladnější manželství. On jede na služebku se sympatickou krasavicí, ona potkává svého dávného milence. Ve filmu hodně funguje takový ten "jako ze života" pocit, takže u toho budete určitě hodně vzpomínat na situace, kdy jste něco podobného zažili sami. Není to emocionální řezničina jako Closer, spíš subtilní konverzačka o situaci, kterou všichni prošli a nikdo nemá úplně jasno v tom, jak z ní ven.

Jeden musí z kola ven (2011)

Není to pro každého, ale je to krásné. Tohle je špionážní film, kde se nic nevysvětluje, skoro nikdo nemluví a často si nejste moc jistí, jestli se právě stalo něco dobrého nebo špatného. Ale atmosféra 70' studené války je skvělá, režie ujíždějící na podivných detailech (vosa v autě, sova ve třídě, divadelní milenci) rovněž. A jako bonus oblíbení herci. Jen se to chce hodně soustředit, abyste pobrali děj. Nebo být opravdový špión.

127 hodin (2010)

Nevím, co s tím prostředkem. Začátek prima a konec samozřejmě emoční šrapnel tak silný, že je to skoro k neukoukání. Ale ta hodina mezi 0.15-1.15 nebyla úplně vrcholem zábavnosti - i když Boyle se svými sny, halucinacemi a flashbacky dělal co mohl.

Na pokraji slávy (2000)

"Ženský budou vždy problém pro chlapy, jako jsme my. Ale většina skvělýho umění je přesně o tom. Pohledný lidi nemají páteř." Začátek super, prostředek trochu na dlouhé lokte, ale konec zase super. Není to zrovna "přesně ze života" nebo "coming of age" film, jak se tu píše - je to spíš melancholická studie slávy a její pomíjivosti, ale to ten film nedělá méně zajímavým. Jen je třeba čekat snímek spíš o muzice a 70', než o dospívání.

Vražedná stěna (2008)

Po tomhle filmu ani do Jeseníků! Je to super horolezecké drama kluků srdcařů co mají roláky a dračí smyčky. V podstatě Touching the Void mínus moderní výstroj plus troška romantické linky. Skvěle natočené, zrežírované a studené.