The Escape Artist (2013) (seriál)

Moc se mi líbí, jak Britové teď dělají tyhle minimalistické, vizuálně krásné a morálně nejasné detektivky. Broadchurch s Tennantem byl super a tohle drží laťku. Je to víc depresivní, míň malebné a stejně zábavné. Někdy se tu jde trochu moc po stereotypu batesovského psychopata s ptáky, ale závěr má tahle minisérie překvapivý, takže rozhodně stojí za vidění.

Kancl (2001) (seriál)

Po prvních pár dílech jsem si myslel, že jsou to jen takové absurdní srandičky v zajímavém pseudo-dokumentárním režijním pojetí, ale druhá série tenhle seriál katapultuje mezi mé srdcovky. Nejdřív je to samá ha-ha legrace, ale pak se někdo po krutém vtipu nebo nějakém vztahovém zvratu podívá do kamery a člověk v tom minimalistickém herectví vidí víc emocí a prožitku, než ve většině celovečeráků za 100 minut. Kancl skvěle kombinuje legraci a vážný tón a zahraný je tak skvěle, až je člověku líto, že to u nás moc nikdo neumí.

Princezna Nevěsta (1987)

Kdykoli znovu! Určitě jedna z mých nejoblíbenější pohádek. I když má místy trochu televizní ladění, ani na vteřinu to nevadí. Dobrodružství! Láska! Odvaha! Skvělí šermíři! A mnohem víc! "Hello, my name is Inigo Montoya. You killed my father - prepare to die."

Princezna Fantaghiro: Jeskyně Zlaté růže (1991) (TV film)

Neviděl jsem to jako dítě, takže možná nemám nějaké zásadní magické nostalgické pouto, ale jako dospělého mě teď Fantaghiro hrozivě vytáčela zdlouhavými explicitními dialogy a rozvláčným dějem. Napínavé scény nejsou moc napínavé, humorné scény nejsou moc humorné, produkce sice měla nějaké peníze, ale pořídila za ně samé ošklivé věci, takže sečteno podtrženo ten film prodává jenom pěkný profil Alessandry Martines.

Ledové království (2013)

František Fuka na to napsal docela ostrou recenzi, ale nepřipadlo mi to zdaleka tak hrozné. Na pohádku to má sice docela divoký děj plný podivných twistů ("Děláme tohle, protože to tak prostě je, neptejte se proč, prostě to je takhle správně!"), ale když se přes to člověk přenese, je to zábava. Není tam nějaká hlubší pixarovitá message, ale zase je tam tahle cool písnička, takže u mě dobrý 3*.

Indiana Jones a Království křišťálové lebky (2008)

V půlce epické jízdy džunglí a šermovačky na kapotách aut mi došlo, že mě to vlastně vůbec nezajímá. Křížová výprava byla super, protože měla děj s vývojem, zvraty a zábavnými postavami. Tady to všechno ustupuje do pozadí a dělá to místo bláznivým, lehce wtf gagům (lednička). Je to vcelku zábavné - ale bohužel rychle zapomenutelné.

Čtvrtá hvězda (2014) (seriál)

Hodně mi sedí civilní humor herců z Dejvického, místy nekorektní humor a lehce absurdní fóry. Kéž by všechny české seriály byly zahrané tímhle lehkým, uvěřitelným stylem.

Já, spravedlnost (1967)

Námět patří k těm lepším, ale bohužel tempo příběhu je smrtícím způsobem pomale. Veškerá atmosféra zmizí kvůli hercům co pomalu chodí, pomalu mluví a pomalu jednají.

Poslední polibek (2006)

Sežral jsem to! Je to film ze života napsaný tak dobře a natočený tak věrohodně, že jsem tloukl do stolu a volal: "To znám!" To jsem dělal naposledy u 500 Days of Summer, takže The Last Kiss právem inkasuje 5*. I když je to o vztazích, třicítce, krizích a depresi, není to vyloženě negativní film. Je takový... prostě ze života, no.

Tři králové (1999)

Ať čekáte cokoli, bude to jiné, než čekáte. Tři králové jdou po podivné hraně mezi komedií a válečným dramatem, je tam trochu správno-chlapství, hodně podnikavé vykutálenosti a nějaká ta kritika americké invaze. Určitě to stojí za vidění, už jen proto, jak těžko zařaditelné to je.