Rudé boty (2021) (studentský film)

Na FAMU by mě nevzali, tak jsem vždycky s trochou hořkosti koukal na ty studentské artové snímky, kde někdo v dešti chodí po Nuslích a nic se neděje a říkal si, proč tam nedělají nějaký žánr, to by bylo taky super. A - bam - Rudé boty. Super folklórní horor, na který jsem hleděl s otevřenou pusou.

Síla (2021)

Síla nemá nějaký konzistentní příběh nebo téma vyprávěné z bodu A do bodu B, ale spíš je to série děr, kterými nahlížíme na Filovo soukromí, a z náznaků se tu snažíme domyslet, co se zrovna děje za fuckup a čím je způsobený. Normálně by mi asi připadal moc nesdělný, napsal bych tu, že témata otvírá ale nerozebírá a tak... Ale nakonec mě nějak kouzlilo, že je to vlastně taková trefná univerzální skica určitého typu rozbitých třicátníků, kdy každý komu zrovna nejdou vztahy a nějak je stíhaný pocitem vlastní nedostatečnosti, bude při koukání na Sílu ukazovat na obrazovku jako DiCaprio v tom slavném memu a cítit, že je to vlastně taky trochu o něm.

Foodfight! (2012)

Legendy nelžou, je to fakt neobyčejně hnusná animovaná věc (MNOHEM ošklivější než promo obrázky v záložce galerie), doplněná WTF fóry, sexuálními dvojsmysly a všeobecným bizárem. Viděl jsem to Festivalu otrlého diváka a po zralé úvaze si myslím, že po dvou pivech ten film může mít i svoje kouzlo.

Divoženka (2021)

Viděl jsem to v rámci Festivalu otrlého diváka, kam to teda podle mě spíš nepatřilo, protože to není hrůza ani obsahově, ani realizačně. A bavil jsem se velice. Jestli to hodnotíte v kontextu amaťáků, co někdo natočí na zahradě se svojí rodinou a kámošema (což jak jsem pochopil je tento případ), tak je to geniální. Jestli na to máte nároky jako na nízkorozpočtový indie horor, jako byla třeba The Witch, tak to samozřejmě zaostává, no.

Okupace (2021)

Okupace nádherně vypadá (skvělé světlo a kamera!) a nádherně zní, ale scenáristicky teda zvedám všechny obočí. Já jsem asi konzervativní divák, ale nějak nedokážu pochopit, proč na začátku 20 minut exponujeme postavu, která se nijak nepodílí na ději (Formanová) nebo proč postavy náhodně mění svoje dříve ustavené charaktery (jeden příklad za všechny, scéna kdy všichni jdou zabít Rusa ve sklepě). Celé mi to přišlo jako takový volný jam intelektuálních motivů - nacismus, Mnichov, Fučík, panna Maria pečuje o Ježíše, Hitler, 68, Palach... - bylo tam všechno, spíš mám problém vymyslet něco, co se ve filmu neobjevilo. Asi Mašíni a odsun, jinak mám plné bingo. Fakt jsem se snažil číst i recenze a pochopit, co na tom kdo vidí, ale nedokážu to rozanalyzovat tak, aby mi to dalo nějaký smysl; vidím jen nekonečnou tříšť motivů, které spolu vzájemně nevytváří žádný konzistentní význam. ... Ale nasvícený je to fakt krásně.

Quo vadis, Aida? (2020)

Tenhle film dává stejný kopanec, jaký si pamatujete, když vám tehdá někdo na CDčku přinesl vypálený Hotel Rwanda. Vlastě o to silnější, jak je Jugoška blízko.

Colectiv (2019)

Téma super, ale ze zpracování mám takový rozpačitý pocit. Přišlo mi to málo jako film a víc jako... nevím... ilustrace k novinovému článku? Vidíme novináře v zasedačce, jak koukají do papírů a jeden z nich řekne. "Ředili to desetkrát." A pak střih na zprávy, kde reportérka hlásí: "Dle investigace deníku se ukazuje, že látka byla ředěná." Střih na tiskovku. Náměstek říká: "Bylo to ředěné, ale nevadí to." Jako jo, zajímavý, ale připadám si, že koukám na něco, co jsem si mohl za deset minut přečíst na wiki.

Pouta (2009)

Ostudně pozdě si doháním vzdělání. A teda musím říct, že jsem překvapen. Čekal jsem české Životy těch druhých, ale dostal jsem poetickou sondu do rozpadu lidské duše. Je to zarážející, jak se Pouta snaží tvářit jako přesný historický film o fungování StB, ale ve skutečnosti jsou lyrická balada o smutku ze života, která si moc nedělá starosti s tím, jestli ji divák pobere. Režie skvělá, výprava skvělá, Ondřej Malý skvělý.

Shoky & Morthy: Poslední velká akce (2021)

Velmi důstojný nástupce Nenasytné Tiffany. Rozjezd ve světě youtuberů je pozvolnější, ale jakmile kluci vyrazí na Devět křížů, tak už je to jen a jen lepší. Několikrát jsem se od srdce, upřímně a neironicky zasmál ("Nechci být strýček sýček..."), což je u českého filmu dost vzácná věc. Bavil jsem se celou dobu a na konci jsem i nějak zapomněl, že to má být sranda, a začal být do hrdinů emočně zainvestovaný. Takže vlastně super, velké překvapení. Jediná škoda tohohle filmu je, že jeho cílovka jsou lidi v letním kině nebo v sobotu o půlnoci na filmovce, takže kasovně to asi nebude výhra, i když se Andy Fehu opravdu snaží a dává do toho srdíčko. Každopádně super, jsem rád, že jsem na tenhle nenápadný klenot narazil.

Chyby (2021)

Hlavní herecká dvojice je skvělá, pěkně to vypadá, atmosféra rozestavěných domků je super, všechno ok... ale premisa "holka kdysi dávno točila porno a její přítel pokrývač s tím není v pohodě" se mnou nějak nerezonovala. Princip romantického filmu je, že aspoň jeden z těch lidí se snaží najít si k tomu druhému cestu a já jejich lásce držím palce. To fungovalo na začátku, ale po odhalení pornografické minulosti najednou mizí drama a jen nekonečně dlouho sleduju, jak se ti dva plácají ve svých životech bez nějakého směřování a snahy o cestu k tomu druhému.