Světlo mezi oceány (2016)

Poklidné a emocemi nabyté drama, kterému bohužel škodí přespříliš dlouhá stopáž. Začátek mne vtáhnul do příběhu, prostředek postupně uspával až nudil a závěr opět přitáhnul mou plnou pozornost. Herecky moc pěkně zvládnuté, hlavně od Fassbendera, kterému jsem jeho rozervanost rozhodně uvěřil. Pokud tedy chcete zažít přes dvě hodiny romantiky, nudy a postupné deprese, máte jasného kandidáta na vítěze.

T2 Trainspotting (2017)

Uplynulo 20 let, které každého z nás někam posunulo, stejně jako starou partičku ze Skotska. Člověk trošku zvolní, získá zkušenosti, ale stále má v sobě toho „rošťáka“, kterého potřebuje pravidelně ventilovat. T2 dokonale hraje na tuto notu a neztrácí svou atmosféru a jedinečnost, kterou navíc opět podtrhuje skvělý soundtrack. Není to sice už tak šílená jízda, ale to přeci vše dává smysl.

Fantastická zvířata a kde je najít (2016)

Z tohohle filmu jsem si odnesl asi jen jednu jedinou věc. Chtěl bych ten kufr! Jinak se na to sice hezky koukalo - bylo tam nějaký to kouzlo a příšeráci a barvičky a hůlky atd.., ale prošlo to kolem, nezanechalo dojem a je to pryč.

Král Artuš: Legenda o meči (2017)

Je až neuvěřitelné, jak tomuhle fantasy kousku sluší neotřelá taktovka Guye Ritchieho. Celý ten gangsta šmrnc a rytmus žene Artuše tryskem kupředu a vybočuje ze zajetých konvencí, kdy se fantasy musí brát vždy převážně vážně. Vždy jsem mě rád fantasy, mám rád příběhy o rytířích kulatého stolu a žeru tenhle biják, který je pro mě jasně nejlepším zpracováním téhle legendy! (Pokud tedy opomenu Monty Pythonovský Svatý Grál, což je disciplínou samo pro sebe.)

Wonder Woman (2017)

Musím smeknout klobouk, protože jsem zdaleka nečekal, že bude mít volné pokračování Bridget Jonesové, oproti předchozím 3 dílům, tak velkolepou výpravu. Chápu i stopáž bohatě přesahující 2 hodiny, jelikož reverzní retrospektiva předchozích bijáků od “Dítěte Bridget Jonesové“ přes události, kde byla “Bridget Jonesová s rozumem v koncích“ si jistý čas ukrojí. Nicméně i přes velkolepá pozlátka to je jen lehce nadprůměrný DC komiks, které se na nás neúprosně hrnou ze všech stran s neustále klesající kvalitou…

Příchozí (2016)

Nečíst, pokud se nechcete dozvědět celý příběh v jedné větě: Mimozemské chobotničky Cyril s Metodějem nám přinesou esperanto, díky němuž si dá Čínský generál na facebooku do přátel šéfa FBI. Na pozadí hlavního příběhu se nám rozvíjí tajná láska mezi lingvistkou a matematikem, který je do posledního záběru filmu zahalen tajemstvím, aby si i ten nejposlednější divák mohl dát 1+1 dohromady a říct si „jooooo, já to věděl“. Možná jsem ovlivněn přehnaným očekáváním, ale vážně jsem očekával trošku víc.

Osvícení (1980)

Vím, 3* pro takovou klasiku nejsou asi důstojné, ale bohužel jsem film viděl příliš pozdě. Jack Nicholson byl fenomenální, ale zbytek už je prostě oldschool. Čekal jsem, že se budu 14 dní bát dojít si v noci na WC a místo toho jsem usnul jak miminko s čistou hlavou. Věřím, že vidět Osvícení v době vzniku muselo lidem přinést nejednu noční můru, ale to Ptáci od Hitchcocka také a na dnešní poměry to je už spíše komedie.

Tah pěšcem (2014)

Tolik soubojů na jedné šachovnici jsem nečekal. Souboj s démony a konspirací v hlavě. Souboj s vlastním egem. Souboj s úhlavním soupeřem. Souboj světových velmocí za studené války. A stačí k tomu jen 1 stůl, 2 lidé, 32 figurek, 64 políček.

Solaris (2002)

Doposud jsem se stranil porovnávání knižní předlohy s filmovým zpracováním, protože se jedná o dvě odlišné kategorie a vždy se musí film uzpůsobit stříbrnému plátnu. Dnes ale musím udělat bohužel výjimku, protože u Solaris došlo téměř k trestnému činu. Film vzal z knihy asi tak 5% toho naprosto nepodstatného, dal kolem toho spoustu omáčky, aniž by vůbec vysvětlil co je vlastně Solaris, naservíroval divnou romanci a skončil. Z původní knihy tak nezůstalo vůbec nic, krom jména hlavního hrdiny a planety. Originál je megalomanské pojednání o planetě Solaris a jeho jediném obyvateli, se kterým se lidstvo snaží po desítky let navázat kontakt, které jde až za samou hranici představivosti. Na pozadí toho všeho se odehrávají temné příběhy návštěvníků vědecké stanice, včetně onoho milostného příběhu, který se marně snažil zachytit tenhle filmový paskvil.

Jason Bourne (2016)

Varování, tento film není vhodný pro epileptiky – obsahuje 2 hodiny nekončící akci plnou honiček, přestřelek, bitek a rychlých sestřihů. Pokud se vás toto varování netýká, pak se můžete těšit na 2 hodiny nekončící akci plnou honiček, přestřelek, bitek a rychlých sestřihů. Občas to chce přišlápnout plyn na podlahu a užít si řádnou řežbu v maximální kadenci. Tím spíš, pokud jde o řežbu tak skvěle natočenou.