• Krátkometrážní

Cavalo Dinheiro (2014)

Halucinogenní „duchařina“ uvězněná v bludném kruhu, z nějž nevede cesta ven ani skrze mnohonásobnou smrt (“You died a thousand deaths, Ventura“). Není možné určit, jestli postavy, které sledujeme, skutečně žijí, nebo jsou pouhým snem, halucinací, případně ozvěnou jiné doby. Unikátní zážitek a spolu s Vitalina Varela vrchol Costovy tvorby.

Čtyřikrát (2010)

Enter the Void z italského venkova & beze slov. Linka s jedlí mi absolutně učarovala.

Nan fang che zhan de ju hui (2019)

Vypiplaný neo-noir, v němž se neóny nešetřilo ani na teniskách policie. Stejně jako v Černé uhlí, tenký led jsem postupně skoro přestal vnímat příběh (sic) a nechal se pohltit nápaditými scénami a hutnou atmosférou čínského podsvětí. Na čistých pět to sice není, ale nerad vidím takové poklady v modrých číslech.

Duchovnyje golosa (1995)

O(d)zbrojující. Navíc jsem se utvrdil v tom, že není hypnotičtějšího voiceoveru než toho od Sokurova.

VHYes (2019)

TV Onion pro uctívače vaporwave. Kouzelný film.

Rondo (1966)

Lepší partie.

In My Room (2020)

Best of lockdown 2020.

Vitalina Varela (2019)

„Rembrandt of the ghetto“ Pedro Costa a pro mě osobně jeho nejpůsobivější exkurze do míst, kde jedinou pravdou zůstává světlo dopadající na poslední zbytky života. Není vdova jako Vitalina Varela.

Kosti (1997)

Film s pravděpodobně největším počtem pokusů o usmrcení plynem. Vnitřně ale cítím, že pro úplné docenění bych ho měl vidět znovu.