• Krátkometrážní

Florentina Hubaldo, CTE (2012)

Němé scény v lese, vyjížďky na loďce, obři… Florentina Hubaldo, CTE podle mě obsahuje jedny z Diazových nejemotivnějších momentů. Spolu s Počátky minulosti je pak ideálním, i když dost bolestivým a tajuplným úvodem do filmografie tohohle filipínského solitéra, který zpomalil můj život jako nikdo předtím.

Melancholie (2008)

Osmihodinová cesta, během níž se slzy traumatizovaných jedinců mění v meta-smutek, který už nic nevyléčí. Jednou o tom možná napíšu víc.

Crumbs (2015)

Etiopské postapo sci-fi, kde přeživší uctívají popkulturní předměty, v zásobníku koulí opuštěné bowlingové herny žije Santa Claus a na pochůzky se chodí se světelnými meči. Solidní bizár.

Ružové sny (1976)

„Keď mám problémy, vždy si dám vajíčka.“

Frost (1997)

Angelopoulosovsky-tarrovská road movie začínající na Vánoce a končící na Nový rok. Mezi tím jen promrzlá bezvýchodnost zachycena veledlouhými záběry, z nichž je znát Kelemenovo citlivé oko. Píšu si Frost na pomyslný seznam oblíbených vánočních filmů – vedle Kieślowského Dekalogu III a Kachyňových Vánoc s Alžbětou.

Tančící jestřáb (1977)

Jak někdo píše na internetu: „This film looks like it wasn't made from the perspective of human being.“ Můj pátý Królikiewicz, po páté zásah na komoru.

Signál k životu (1968)

"He failed to set the sun on fire - just as the town at which he aimed his rockets remained unscathed. He only managed to kill a donkey the day before." Geniální a neskutečně hravý debut jednoho z největších režisérů. Nebojte se toho.

Jakub (1992)

Kolektivní i osobní traumata navždy zaznamenána ve zvrásněných tvářích, bohaté mystické obrazy a vzpomínky na jednoho nezapomenutelného člověka. Sejmulo mě to víc než Obrazy starého světa, které mi během sledování několikrát přišly na mysl. Nechápu nic.