Žena v kleci (2013)

Módní severské kriminálky jsou tak trochu na jedno brdo. Temnota ale evidentně pořád vábí (a námět přivábil i mě) a kdo ze spisovatelů/filmařů víc přitlačí na pilu vyhrává. Z Ženy v kleci mi bylo hodně úzko, atmosféra se podařila nahodit velice dobře. Film je to rozhodně skličující a strhující - na první podívání. Když o něm začnete ale přemýšlet po návratu z kina, přijde vám, že tam spousta věcí nesedí tak jak by mohla. Např. ústřední motiv - to proč se hlavní zločin vlastně stane - je pro mě nedůvěryhodný a slabý jak pavoučí vlákno. A je to škoda - ústřední dvojka jsou sympaťáci k pohledání.

Avengers (2012)

Komiksová sešitovka převedená na plátno v té nejlepší možné podobě. Akce, hlášky, akce.. Nic pro lidi, kteří nesnáší superhrdinské příběhy.

Batman: Návrat Temného rytíře, část 1. (2012)

Stylově přepracovaný film podle jednoho z nejkultovnějších komiksů se povedl. Fanoušky komiksu potěší doslovností, mladší generaci švihem. První část je jen ponořením do specifické atmosféry, druhá část je akční jízda vrcholící dvěma skvělými souboji. V "tunelu lásky" vám definitivně dojde, že tohle není animák pro děti.

Coldplay: Live 2012 (2012) (koncert)

Skvělé připomenutí toho, kdo je nejvíc pozitivně energizující kapela současnosti. Film má - stejně jako samotné živé vystoupení Coldplay - perfektní dramaturgii. Každý song má svůj jedinečný moment, promluvy členů mezi písněmi jsou zase příjemné zklidnění. Obrazově bez chyby - opravdu vynikající záběry ze všech možných úhlů, výborně sestříhané - s prostřihy na publikum (nemám rád záznamy, kde se kamera soustředí jen na kapelu), výborný zvuk. Moje hodnocení je určitě ovlivněno i vlastním zážitkem. Nikdy nezapomenu na to jak se mi letos na stadionu (na konci září v Praze) na ruce rozblikalo světýlko a všem lidem okolo taky... Odnesl jsem si (stejně jako z tohoto filmu) neskutečně krásný pocit a mrazení v zádech.

Český lev 2011 (2012) (pořad) odpad!

Nejhorší přenos v historii Českého lva a to především díky jednoduché zpěvačce, která neumí mluvit aniž by plácala klišé na klišé (hudba dotváří obraz, víme?), ječí a pitvoří se. Plus sebepropagace ČT (ano, Mirka Donutila už brzy konečně uvidíme v novém filmu České televize!), náhodně vylosovaní předávající cen (kameramana musí opravdu těšit, že mu cenu předá člověk od fochu - Pilarová), rádoby trendy hudba a taneční čísla.. Abych jen nekritizoval - výborný Josef Sommer - ale předpokládám, že tomu scénář Bílá a Vachler nepsali.

Definice lásky (2012) (TV film)

Americký styl, tv film o "všech podobách lásky". Scénáristovi se asi (oprávněně) zdálo, že dějové linie jsou slabé a tak je nevylepšil, ale přihodil ještě další. Všechny nějak vyústí, ale je to křeč (téměř zasnoubený pár), rádoby Hollywood (Bagárka a naštvaný táta od rodiny), nedůvěryhodnost (dívka s rukama v sádře a obětavý trenér). Je to opravdu chladné, vykalkulované nic. Ale skvělý výkon brněnské Vaňkovky, roztomilé čivavy a toho herce co hrál Viewegha.

Dotek modrého krokodýla (2012)

Jeden z mála dokumentů o krokodýlech, které tak trochu vybočují z řady. Už jen kvůli závěrečné sekvenci (muž krmí léta krokodýla, který se za žvanec nechá i poplácat) stojí za vidění.

Dredd (2012)

Kvalitní svižné nekompromisní béčko.

Druhá šance (2012)

Těsto bylo zadělané dobře. Fajn námět, super herci.. Ale ne z každého těsta je nakonec dobrá buchta. Obě hlavní postavy - staří manželé - se k sobě chovají tak zvláštním způsobem, že je můžete maximálně nechápat (když je teda hrozně moc nelitujete). Konec americký až to bolí. Proto bych radši doporučoval Vratné lahve, nebo ještě líp Babí léto.

Hněv Titánů (2012)

Ne, tohle nefunguje ani jako čistě akční film. Samotné akce - hned ta první s dvouhlavým drakem není špatná. Pak ale následuje (tedy, po delší době) bitva s obry, kterou jsem nepochopil. Obři třískají do všeho kolem - jen ne a ne do lidí, po kterých jdou. Akční sekvence končí tím, že Perseus složí obra jeho pastí a (tím, že mu stojí na hrudníku) i ostatní obři uznají, že nemají šanci. Eh. A tak dál a tak dál. Navíc se nedokážu zbavit pocitu, že se vše odehrálo jen před greenscreenem. Neakční scény jsou o to horší - hrozně ukecané, zašmodrchané, patetické, bez sebemenšího nadhledu - stejně jako celý děj. Nejotravnější postava - rozhodně blonďatá válečnice, kterou všichni nábožně respektují.