X-Men: Apokalypsa (2016)

Nečakané mdlé. Vlastne mi z filmu v pamäti utkveli tri scény - Quicksilverova, ktorá opäť nesklamala, Fassbenderova scéne v lese a stret Apokalypsa a Fénixa na konci. Magneto a Mystique riešia už tretí raz to isté, ale predsa vďaka za Fassbendera, ktorý spolu s McAvoyom tvorí chrbtovú kosť série. Ktorého schopnosti sú síce neobmedzené, napriek tomu smutne často ukazuje rovnaké triky? Vizuálne nezvládnuté, okrem iného. Jean v podaní Sophie Turner je ako jedna z najsilnejších bytostí univerza vcelku fajn, ale celá je hrozne predvídateľná, tak ako väčšina filmu - pretože všetko sme to už videli. A hlavný záporák, veľký zlý Apocalypsa? Scenáristicky je film trošku premárnenou príležitosťou, nehovoriac o Singerovej réžii. Opakujem to zas a znova, zlatý Vaughn. Singer recykluje, až to bolí, nápaditosťou Avengeri stále prevyšujú svojou schopnosťou dej niekam posúvať. Škoda, potenciál zápletky bol silný, zaslúžil by si však iný, sviežejší prístup najmä v prístupe k charakterom, na toto predsa len začíname byť v mutantskom univerze trošku zvyknutí. Prvú polhodinu filmu som sa nedokázala dostať do stavu, že by ma skutočne zaujímalo, čo bude ďalej. Našťastie sa film s každou ďalšou scénou zlepšoval. Bavila som sa, pretože xmenovská látka ma bavila vždy, no úplne bez invencie ide o film, v ktorom sa na začiatku objaví niekto, kto chce zničiť svet, a na konci je zabitý partiou hrdinov. A všetci žili šťastne až naveky. Mutanti skrátka trošku zaspali dobu. Slabšie štyri hviezdičky - 65 %.

Captain America: Občanská válka (2016)

Neviem prečo (viem: lebo internet), ale od filmu som čakala ďalších Avengerov, a v kine ostala prekvapená, že tento predpoklad nemôže byť ďalej od pravdy. Čakať od Civil War ďalších Avengers je tak vec, ktorú neodporúčam, nakoľko som kvôli nej na okamih ostala sklamaná. Až potom mi došlo, že som sklamaná úplne zbytočne, pretože Kapitán Amerika bol film výborný po všetkých stránkach, i vďaka tomu, že netlačil na pílu. Nie tak megalomanské, nešlo tu o všetko, svet neohrozovala žiadna fatálna hrozba - miesto toho je Civil War príjemne komorná a neobvykle scenáristicky súdržná marvelovka. Starkovo triezvenie od jeho prvej štace v Iron Manovi si každým ďalším filmom vychutnávam, a tak ako vytvorilo kontext v druhých Avengeroch, tak i tu premyslene skrížilo dráhu tej Kapitánovej. Film tak stojí na základoch, o ktorých si môžu Warneri nechať snívať. Obsadenie je naďalej bezchybné, ba čo viac, postavy vo filme nie sú len preto, aby boli, ale u každej z nich chápete príbeh, ktorý ich k danému bodu dostal, i motivácie, ktoré ich ženú ďalej (s malou výnimkou v podobe mierne zbytočnej Emily VanCamp). Nehovoriac o tom, že chémiu majú herci výbornú. Z nováčikov sme tiež videli len to najlepšie. Daniel Brühl si tu strihol nenápadného, no extrémne podareného záporáka. Tom Holland v podaní mladého Spideyho asi zavrel ústa všetkým pochybovačom, nezaváhal ani Chadwick Boseman, napriek tomu dúfam, že tu si Marvel nechal ešte veľké rezervy. Maličkosťou, ktorá je pre Kapitána typická a preto sa jedná o môjho menej obľúbeného sólo hrdinu, je menší zmysel pre humor, ktorý sa v podstate prejaví až v druhej polovici s nástupom nových postáv. Trikovo už ani nemá zmysel opakovať, že je vidieť každý utratený dolár, možno len kamera bola v akčných scénách trochu zbrklejšia, než by mi bolo milé. Kvitujem však skvelú choreografiu bojových scén a (nielen) ich nápaditosť. Kapitán Amerika ako séria je s každým ďalším filmom lepšia a komplexnejšia, a Civil War ukázali, že Russovci majú svoje filmy pevne v rukách.

Carol (2015)

Na prvý pohľad chladný a odťažitý film. Až neskôr divák zistí, že je to vlastne len pocit, ktorý film zámerne vyvoláva na dotvorenie efektu. Dobový vizuál vďaka 16mm filmu je presný, snímok naozaj pôsobí, akoby bol natočený v inej dobe. Herecké výkony, pochopiteľne, dominujú - Cate Blanchett ako rezervovaná dáma, Rooney Mara ako zvedavá fotografka a Kyle Chandler ako hnevlivý bývalý manžel. Pohľady a zdanlivo nevinné dotyky symbolicky dovedené na maximum. Na mňa asi príliš kultivované a bez emócií, ale rozhodne nie zlé.

Brooklyn (2015)

Príjemný filmík s veľmi sympatickým starosvetským i starofilmárskym nádychom. Pri sledovaní filmu som sa neubránila pocitu, že už som ho niekedy videla. Pekne vykreslené postavy, atmosféra slobodnej Ameriky uveriteľná a teda ani nevadí, že príbehovo nejde o nič prevratné. Herecké obsadenie si odohralo svoje správne, Ronan je zvláštna herečka a úloha jej vyslovene sadla. Jednoduchý film, ale predsa pekný. 70%

Legendy zločinu (2015)

Z námetu mohla a mala vzniknúť kvalitná gangsterina. Miesto toho divák dostáva nablýskanú, no prázdnu historku o dvoch mužoch, ktorí boli výraznými postavami londýnskeho podsvetia v dobe, kedy to i verejne veľa znamenalo. Ich vzostup i pád je tu však zachytený extrémne povrchne, ba priam je odsunutý na vedľajšiu koľaj na úkor nepresvedčivej romantickej linky, ktorú zachraňuje len charizmatický Hardy, ktorý ku svojej dvojúlohe pristupuje so sympatickou hravosťou. V porovnaní s televíznym vrcholom (napr. s práve dopozeraným Peaky Blinders) sa tak jedná o dva kroky vzad a látke by možno tiež prospelo televízne spracovanie. Alebo Scorsese. Alebo Ritchie. Po zábavnom začiatku a skvelej scéne, kedy si bratia v bare podávajú oponentskú partiu gangsterov, ide zábavnosť už len prudko dolu. Tým netvrdím, že to bol zlý film. Len nebol tak dobrý, ako by som chcela.

Viktor Frankenstein (2015)

Harry Potter, Moriarty, Tywin Lannister a slintajúci McAvoy. Asi toľko k môjmu zážitku z tohto filmu. Nebola to úplná nuda, ale nekonal sa tu ani žiadny ďalší ritchieovský Sherlock, i keď sa o to Dr. Frankenstein naozaj snažil. Film nešiel vôbec do psychologickej rozorvanosti slávneho doktora, všetky jeho pochyby preložil na pomocníka Igora, ktorého si Radcliffe sympaticky užil.

Halt and Catch Fire - PC Rebelové (2014) (seriál)

Neviem, čím ma tento seriál vždy tak zaujme, ale je tomu tak. Prvú sériu som skúsila, pretože som čítala pár pochvalných recenzií, a nakoniec si ju pozrela celú naraz. Do druhej série sa mi nechcelo, odkladala som ju celý rok, a potom ju tiež zhltla naraz. IT zameranie seriálu nezakryje fakt, že sa jedná v prvej rade o drámu o živote ľudí, ktorých vízia predbiehala dobu. Postavy sú zaujímavé napriek faktu, že nemáte radi ani jednu z nich, čo je však dané tým, že sú to dýchajúce, žijúce, zložité osobnosti. Spracovaním sa nejedná o nijak prevratný seriál, predsa si réžia drží svoje tempo a ním i diváka. Nedá sa povedať, že by seriál niečím vyčnieval, ale naozaj – vždy keď ho pustím, drží ma až do konca. PS: Úvodná znelka je skvelá, už pri prvom tóne syntetizátora mám zimomriavky.

Z for Zachariah (2015)

Film som musela pozerať na dva razy a to s niekoľkomesačným odstupom. Pretože sa tu nič nedeje, a i to čo sa deje, divák moc nechápe. Pretože tu nič nemá nejaký extrémny význam, postavy nie sú príliš sympatické a záver je úplne, ale úplne nijaký. Nedostatok dejovosti by sa dal ospravedlniť, keby mal film nejaký filozofickú či existenčnú rovinu, ale vlastne nemá ani tú, takže naozaj neviem, čo je posolstvom tohto filmu. Mne priniesol len nudu.

Gangy z Birminghamu (2013) (seriál)

Na poli doboviek i na poli gangsteriek sa jedná o vrcholnú tvorbu. Knight vdýchol život medzivojnovému Birminghamu tak podmanivým spôsobom, že priam cítite špinu za nechtami a chuť dymu na jazyku. Extrémne podarené herecké obsadenie na čele s démonicky rezervovaným Murphym fajčiacim jednu od druhej je len na začiatku dlhého zoznamu kvalít tohto kúsku. Nemožno nevychváliť soundtrack, ktorý mám na repeate, pretože predstavuje ranu do čierneho, čo sa môjho hudobného vkusu týka, a k tónu seriálu geniálne pasuje. Výprava a kostýmy dotvárajú atmosféru industriálnej doby i miesta tým najkvalitnejším spôsobom. Scenár kočíruje rodinné drámy, mafia a politické intrigy a osobný vývoj postáv s prehľadom. Knight na pozícii showrunnera simply delivered. V rámci 6 dielov sa toho stihne vždy odohrať neúrekom, od morálnych / psychologických / spoločenských úvah, cez dojemné či smutné momenty, až po uber cool štýlové scény. Naozaj ťažko opísať, ako ma tento kúsok po väčsinu svojho trvania bavil, z časti vďaka osobným preferenciám, nakoľko daný námet i prostredie mi proste vyhovovali, no hlavne vďaka výbornej práci všetkých zúčastnených. Moc luxusný seriál, ktorý sa druhou sériou vyšplhal na plný počet a napriek slabším dvom sériám patrí k špičke aktuálnej seriálovej tvorby.

American Crime Story - Lid versus O. J. Simpson (2016) (série)

Seriál ma posadil do kresla svojou neskutočnou kvalitou. Dnešný televízny divák je svedkom mnohých skvelých seriálov, dokonca i mnohých kvalitných, ale tých skutočne, výnimočne kvalitných je tu stále len pár. A American Crime Story sa k nim zaradilo nevídaným spôsobom, no hlavne jednoznačne. Psychologicky dokonalejšiu sondu som v televízii možno ešte nezažila, motivácie, históriu i príbehy jednotlivých charakterov dokázal seriál predstaviť extrémne šikovnou a úžasnou filmárčinou. Každý diel mi priniesol celú škálu emócií a naozaj obdivujem hercov, z ktorých sa tu nenájde jediný slabý článok. Cuba Gooding Jr. je dokonalým O.J. Simpsonom, keď ho v jednu chvíľu nenávidíte, v druhú ho ľutujete a v tretiu sa ho bojíte. Sarah Paulson je výnimočná herečka a už by si to mal všimnúť i niekto iný ako Ryan Murphy. Sterling K. Brown je pre mňa nadaným nováčikom, David Schwimmer je v úlohe Kardashiana skvelý a Courtney B. Vance je tu na nepoznanie. Scenár je tu na tak vysokej úrovni, že celých 10 epizód sledujeme proces so zatajeným dychom, nikdy sa nenudiac - raz sledujeme O.J., raz stranu ľudu, raz černošského právnika, raz porotu a inokedy zase všetkých naraz. Pri sledovaní seriálu som vďaka skvelým kostymérom a maskérom mala pocit, akoby som skutočne sledovala seriál z 90. rokov. Diel Marcia, Marcia, Marcia patrí k tomu emocionálne najsilnejšiemu, čo tohtoročná sezóna priniesla, pri čom medzi v podstate právnickými drámami sa jedná o jeden z najlepších prírastkov za posledné roky. Mnohé seriály hodnotím extrémne vysoko, pretože som po ich dopozeraní nahypovaná a trochu ich preceňujem. To nie je prípad American Crime Story. Bez akéhokoľvek hypu hovorím - toto je televízna dráma, ktorej kvalite sa len tak niečo nevyrovná. Tlieskam.