Animatrix: Program (2003)

Troufám si tvrdit, že se jedná o nejkratší filmový útvar, který splňuje Aristetolu výstavbu tragédie:) Zvláště působivý zvrat! A Katarsis v podobě očišťující pěsti, ehm, tečky na závěr, co dodat... splňuje vše z Matrixu, nenašel jsem byť sebemenší chybičku... 100%

Animatrix: Druhá renesance 2. část (2003)

Odhlédnu-li od všech výhrad vůči první části, druhá by pak mohla být i hodnotitelná. "Final solution - destroy the sky" je pojato velmi apokalypticky, což plně vyhovuje "reálnému světu" Matrix filmů. A doslova mě nadchly některé symboly a parafráze, například robot držící v ruce lebku a pokládající otázku... (není tam vyslovena, ale je tam:) nebo v zákopech chodící postava s televizí na vozíku a kázající svou modlitbu (notně připomínající ježíše Krista).

Animatrix: Druhá renesance 1. část (2003) odpad!

Za prvé-vizuální stránka: Až mě zaráží, že se doposud nikdo nepozastavil nad barevným zpracováním abstaktních scén. Kde se vzala ta výrazná žlutá a červená? Nemůžu si pomoci, ale Matrix, to je černá a zelená... Dále pak to něco, co bych si troufal zvát duchem kompjútru, takto posměšně už proto, že si nemůžu pomoci, ale žena mezi symboly jako ze zoroastrismu nebo buddhismu... Ale to by až tak nevadilo jako celé barevné ztvárnění... Za druhé-příběh: Snaha objasnit pravý základ Matrixu je zcela zjevná, to snad budou souhlasit všichni, jenže... Cituji: "Stroje neúnavně plnily lidské příkazy," podstatou pro vznik Matrixu pak je moment, kdy stroje odepřou poslušnost. Zde je nabídnut moment, že se stroj nemohl smířit se smrtí, tak zabil svého pána... Ale to je až výsledek, že zabil svého pána, pravá podstata tkví v tom, jak se mohl dostat k tomu, že se nemohl smířit se smrtí. Moment, kdy se do logických struktur najednou dostalo něco stavějící se proti kódu samotnému. Toť otázka vpravdě matrixová. Připusťme čistě předpoklad jedné takovéto chyby, která by vedla k rozkolu, což ale ještě neznamená, že najednou povstane celý jeden typ robotů, který nemá tuto zkušenost, kterou měl B1-66ER, šíření rádiovými vlnami? Příběh se tedy hroutí (Nutně pracuji s předpokladem kódu, že robot neublíží svému pánu, zákon kybernetizace N.3, zde také implicitně užitý. A doposud jsem neviděl film, ve kterém by byl tento iracionální rozkol dobře pojat) Za třetí-název: Zde si orpavdu nevím rady, co má být myšleno názvem samotným "Druhá renesance". V titulcích překlad "Druhé znovuzrození". Chvíli mi blesklo hlavou, zda by se nemohlo jednat o onen moment, kdy robot začne myslet svobodně a možná tak i budiž... Jenže, pak logicky zůstává otázka po "První renesanci". Snad zrození člověka? Pak by název tvořil krásný ekvivalent a jakousi hříčku, jenže termín renesance, přiměřeně přeloženo jako znovuzrození, by nesouhlasil. Člověk byl zrozen, dobrá, ale co pak je první ZNOVUzrozením? Vycházím z předpokladu, že pokud je Druhé, musí nutně předcházet První, ale? nic mě nenapadá.... Velice bych ocenil jakékoli návody, myšlenky, proto neváhejte psát mi, protože jsem fanoušek Matrixu a rozhodně se neohrazuju vůči jiným interpretacím, ba naopak, důležité je ale právě ona touha interpretovat, ne jen pasivně přijímat.

Animatrix: Poslední let Osirise (2003)

Vizuálně strhující podívaná. Scénu souboje s meči bych označil po technické stránce za jednu z nejlepších jakou jsem kdy viděl. SVětlo lehce pronikající okny dovnitř a i v nejmenších detailech jdou jeho paprsky vidět v lehkém oparu... Po stránce příběhu, i když se jedná o bokem ležící opus, je jeho přiřazení do Matrixu možné, ba dokonce pravděpodobné. Nejde o to, zda by se Matrix hlásil k tomuto, ale že se toto hlásí k Matrixu... Povedený kousek, který bych neváhal zařadit do puzzle jménem Matrixworld aneb dávám 85% (Přece jen bych si dovolil nesouhlasit s momentem, kdy žena gravitací letící k zemi, dopadne na zem a vyvolajíc tlakovou vlnu udělá jen menší otisk do betonového dláždění. Nechci se přít, ale že by zrovna toto bylo ve schopnostech této postavy... pcháá hned mínus 15%, jinak bych neváhal se stovkou, ale vždy se najde muška)

Román pro ženy (2004)

Tento film je těžký oříšek. Na straně jedné Renč a jeho strana i ve zcela komerčním filmu střihnout nějaký ten pokus o umělečnost, na straně druhé Wievegh, producenti a Wievegh. Z hlediska strany první by se film dal hodnotit i čtyřmi hvězdičkami za svou propracovanou mizanscénu, pečlivý střih a skvělé propojení s hudbou. Z hlediska strany druhé ale odpad! Wievegh krásně potvrdil svou příslušnost do červené knihovny s kombinací nahoty na prodej. Produkce se opřela o slavná jména, která přitáhnou, a nakrmila burany ke spokojenosti podle římské tradice- chléb a hry. Zde pak nahota a "vtip." Těžko říct, zda film nevyvolal takový úspěch v kinech zcela mimoděčně jen reklamou, která byla opravdu masová. Renčův styl nemusí buranům příliš vonět, ale jde jasně vidět, že orpoti Rebelům se musel krotit. A zbytek zaručí nahatý Vašut, Kanóczová a další. Ale musím přiznat, že jedné věci jsem se opravdu zasmál a to hned několikrát. Film pro dospělé a nakládá se sexualitou jako by se na něj měly dívat děti základních škol místo sexuální výchovy. Příkladná scéna- On a ona sedí na posteli, všichni ví, co bude následovat, polibek a oba se položí vedle sebe na postel a zmizí ze záběru, střih a je ráno, Bravo:) A velmi zajímavá je manifestace nespokojenosti žen při nekvalitním sexu. Klasická poloha misionáře a žena se jen dívá do stropu nebo dokonce čte časopis, nádech nezájmu, scény jak vystřížené z Amelie z Montmartru, jen projeté několikrát přes kopírák. Směju se, ne filmu, ale Wieveghovi.

Cry_Wolf (2005)

Tak na tohle jsem se díval, abych si odpočinul, mohl vypnout mozeka, nepřemýšlet a bavit se. Ale co se nestalo! Byl jsem mile překvapen a na konci i zaskočen. Tento snímek není tak hloupý za jaký jej mnozí mohou považovat. A hlavně jsem byl překvapen hloubkou, do které se film pouští. Některé věty chytrých studentíků nejsou jen vyřčenými bláboly a chvátáním, film tak působí i mírně sofistikovaně, což je jenom dobře. A hlavně bych chtěl upozornit na tzv. bloody effect, který mnoho filmů používá k šokování, ale zde se s krví téměř vůbec nepracuje. Krvavá lázeň se tak nekoná a přesto je pocit bezcitného vraždění zachován. A v psolední řadě mě zcela uchvátil prvek, že film pvlastně pracuje s naší psychikou, kamera zastupuje v případě vražd vlastně naše stanovisko, to, že to jsme my, kdo chce vidět vraždy, takže vidíme, co chceme vidět a co očekáváme, konec je pak skvělým vyústěním naší zaslepenosti v touze po vraždách a vmetením pravdy do tváře. Přitom už samotná existence "klubu lhářů" nám může dávat něco podobného tušit.

2001 maniaků (2005) odpad!

Tak jsem se o tomto zcela nesmyslném hororu z kategorie B zmínil kamarádovi, uvědomil jsem si, jakou jsem plácl blbost, když po chvilce povídání o chybách v tomto snímku se pousmál a řekl: "Tak to je nějaké ´Déčko´ spíš ne?" A sakra měl pravdu. Nezlobte se na mě, normálně nikoho nesoudím, ale pokud tomuto snímku někdo přisoudí víc než jednu hvězdičku, díval se víc na ženská poprsí než na film samotný, tedy by se měl podívat znovu a uvidí, že poprsí je víceméně vždy podobné, ale tenhle film je takhle nesmyslný jen jeden. Jo a vlastně ono je to horor? Myslím, že k leknutí nestačí jen ponurá a občas nahoru vylétnuvší hudba, takže jsem se spíš smál než bál. A neodpustím si říct, že jsem viděl nejstupidnější scénu svého kratičkého života. Žena ležící ve stáji, na každém údu má přes provaz zapřaženého koně, kteří postupně utíkají pryč i s ženskými údy, nevypadá to nejhůř, jenže co se stane, když je utžen třetí úd a zůstane poslední? Místo aby byl dotyčný zbytek ženského těla vláčen, holé "body" zůstane jakousi až mystickou silou na místě a i poslední úd je odtržen, bravo! Někdo si říkal fuj odporné, ale já se takhle skvěle už dlouho nezasmál. Na to, že má toto "něco" jen 87minut, chyb je tam jak zrnek písku na pláži v egyptě.

Rio Bravo (1959)

Jsem fanoušek westernů, ale nezlobte se na mě, Wayne po padesátce by přece jen neměl být obletován tak mladou ženuškou, její zcela nahodile vyvstávající citová vazba podkopává celý příběh

Stanley Kubrick: Život v obrazech (2001)

Natočit dokument o takovém velikánovi jakým je Stanley Kubrick není vůbec snadné, proto lze tento pokus hodnotit jedině kladně. Nicméně se nemůžu zbavit dojmu, že snímek svým až mechanickým rytmem pouze klouže po tom obecně známém, ale jen málokdy zabrousí trochu hlouběji. S přístupem k osobním materiálům si myslím, že by se dalo o takové osobnosti, jakou Stanley byl, načrtnout mnohem více. Celkově se jeho psychika řešila poměrně málo, manželka, která mohla vypovídat daleko více, spíše mlžila, než odkrývala. 4* jen za to o kom to je, protože na druhou stranu, co o géniovi řekne víc, než jeho geniální dílo.

Jak se krotí krokodýli (2006)

Vcelku bezduchý příběh vede k s postupem času k narůstající nudě. Průměrné herecké výkony ani občas znenadání se objevící vtip vás nepřinutí zbystřit pozornost a ke konci už ani nevmímáte děj. Další z úpadků české kinematografie postavený na producentské strategii televize Nova. I přes strhující kritiky se mediální kampaní dokázala vyrýžovat vysoká návštěvnost v kinech, svědčící o vkusu českého diváka, který tak vlastně (bohužel) zachránil Nova Tv od šlápnutí vedle a podpořil ji k podpoře dalšího podobně nesmyslného projektu. Víceméně jistá továrna na peníze a odpady českého filmu, která jen tak nezmizí, protože se tento trend reklamně prodejných filmů teprve rozjíždí.