• Krátkometrážní

Ta, která odešla (2016)

Náročné čtyři hodiny, ale stojí za to. Hodně jsem se bál toho, že mě čeká jednoduchý příběh, který ale bude zbytečně natažený na strašně dlouhou stopáž jen proto, že to má být jakože umění - a naštěstí se tak nestala. Spíš je to další ze slow-cinema filmů. Ty dlouhé záběry v drtivé většině případů totiž o něčem jsou, děj se v nich někam posouvá a i ta jejich délka je opodstatnitelná. Ne každý záběr mě sice zaujal, ale většina z nich určitě. Samotný příběh je sice na první pohled jednoduchý, ale pod povrchem je až překvapivě dost hluboký. Rozebírá se zde chudoba, život ve Filipínách, povrchnost bohatých, potřeba nějaké spřízněné duše, teoreticky i náboženství... Občas mi sice přišlo, že to Diaz své názory a myšlenky sděluje trošku křečovitě, ale tenhle pocit jsem měl skutečně málokdy a výsledný dojem mi ani moc nekazí, tudíž mi ten film i něco předal. Taky se mi hodně líbila práce s postavami a především to, že zde není žádný vyložený klaďas nebo padouch, ale uvěřitelné charaktery. Horácia je sice dobrosrdečná a obětavá navzdory tomu, že byla 30 let nespravedlivě vězněná, ale má i své temné stránky a Rodrigo sice mnoha lidem totálně zničil život (včetně Horácie), ale tam někde uvnitř sebe si to uvědomuje a dost toho lituje. To se ukáže hlavně v té scéně zpovědi v kostele, která je sama o sobě dost silná. Vůbec silných scén tu je dost, ale nebudu všechny vyjmenovávat, bo bych musel spoilerovat. Snad jedinou výtku co bych měl u postav tak je u Hollanda, protože jsem se o něm moc nedozvěděl. Sice jsem věděl, co se mu momentálně honí v hlavě, ale něco podrobnějšího o něm tam není a vzhledem k tomu, že to má čtyři hodiny, tak by to tam být určitě mohlo. Plus prodavač balutu (což je něco co bych asi v životě nesnědl, když jsem si to hledal) z děje zmizel moc rychle. Po filmařské stránce je to naprosto precizní, záběry kamery jsou skvělé a herecké výkony jsou dokonale civilní, tudíž po téhle stránce jsem naprosto spokojený. A kupodivu jsem se u toho ani moc nenudil, Diaz totiž má cit pro tempo, ačkoli se to kvůli stopáži nemusí zdát. Pár výhrad k tomu mám, ty největší jsem tu už vypsal, ale i tak se mi ten film docela dost líbil. A ačkoli je smutný a postavám se nikdy moc nedaří, úplná bezvýchodná depka to podle mě taky není, jelikož postavy navzdory svým osudům pořád dokážou nějak žít a příchod Horácie vlastně všem, se kterými se potkala, dost pomohl. Aspoň vnitřně. A vše se zde odehrává uvěřitelně, silně, emotivně a přitom s naprostou absencí jakéhokoli citového vydírání - a to oceňuji taky a dost. Obzvlášť po tom, co jsem dneska viděl... Slabé 4*

Víra našich otců (2011) (amatérský film)

Na český amatérský sci-fi film fakt hodně slušná práce. Kamera mi sice někdy přišla moc rozklepaná, ale silnou podmanivou atmosféru to dokáže vytvořit tak jako tak, herecké výkony taky nejsou špatné, vizuálně se to podle mě taky dost povedlo a rozhodně mě zaujal i děj. Přišel mi i dobře vedený, akorát si nejsem jistý, jestli jsem ten konec dobře pochopil, každopádně mi přišel krapet přehnaný. Pár výhrad k tomu sice mám a úplně nadšený jsem z toho taky nebyl, ale jinak je to na amatérské (a k tomu všemu ještě české) poměry dost slušná práce. 4*

Želvy mohou létat (2004)

Jako sorry, ale tohle fakt ne. Nejspíš tu budu za lidský odpad, že jsem nedokázal tohle ocenit, ale něco tak strašně umělého, prvoplánového a vyděračského jsem už sakra dlouho neviděl. On je to totiž takový íránský Hrob světlušek, ale ten na rozdíl od tohohle nějak funguje. Želvy mohou létat se řídí jedním takovým "mottem" - natoč válečný film, do hlavní role dej dítě, čím menší tím lepší a jediné oko nezůstane suché. A těm, kterým zůstane, jsou jen odporní lidé bez kousku citu. A tady nejen že je v hlavní roli dítě, on tu skoro nikdo jiný než děti nehraje. Asi bych si tolik nestěžoval, kdyby to mělo aspoň dobrý scénář a slušně představené postavy, ale tenhle film nemá ani to. O těch děckách nevíme skoro vůbec nic (a to platí jen o třech z nich, o ostatních jsem se nedozvěděl už vůbec nic), ale v tom je právě ta vychcanost tématu, protože děti ve válce okamžitě musí vzbuzovat v hromadě diváků lítost a říct proti tomu křivého slova si už jen z principu koleduje o malér. I to bych asi do určité míry překousl. Jenže pak je tady to nejhorší. Na jednu stranu je na tom krásně vidět, že režisér měl celý záměr filmu promyšlený a čiší to z každé scény, ale bohužel tím záměrem bylo neustále citově vydírat. Jen a pouze na tom, že v hlavní roli jsou děti, které žijí v právě probíhající válce a některým z nich i chybějí různé druhy končetin. Opět je v tom vidět ta vychcanost - to si prostě zaslouží lítost už jen z principu. Já to nepopírám, těch děcek mi je líto, válku taky neschvaluji a ačkoli i konec je strašně vyděračský, aspoň hezky ukázal tu absurditu války, to protiválečné poselství se mi taky líbí a věřím, že to muselo být hodně drsné a stejně jako za každé války to odnesla hromada nevinných lidí, ale vůbec se mi nelíbí, jak to ten film sděluje. Z každého záběru ta snaha co nejvíc citově vydírat diváka přímo teče, přičemž ale SKUTEČNÉ a přirozené emoce z toho neplynou ani náhodou. O to víc mě štve, že je to film z Íránu, protože tam a v Rumunsku jsou na co nejrealističtější filmy mistři, ale tohle je jen chladný prvoplánový vyděračský kalkul, který už jen z tématu doufá ve festivalový úspěch. Je mi fuk, jak moc velké odsouzení za své hodnocení a komentář si tu vysloužím, ale myslím že jsem dostatečně vypsal, s čím mám u tohohle filmu takový problém. Ve mě to fakt nezanechalo žádný silný pocit. Navíc mám pocit, že i Vzpomínky na lásku byly přirozenější než tohle. Vždyť už jen ten název svým způsobem vydírá, když ho chápete. Ze dna to ale tahá naprosto skvělá kamera a uvěřitelné civilní výkony všech dětí - velká škoda, že jsou ale využity do vypočítavého plánu režiséra Ghobadiho. A to od něj chci vidět ještě dva filmy, ale po tomhle si od něj asi dám radši pauzu, stejně jako od Terryho Gilliama. Lepší 1*

Vlkochodci (2020)

No... na jednu stranu se mi ten příběh a námět samotný hodně líbil, vlky jsem měl vždycky rád, takže tenhle film pro mě teoreticky byla "sázka na jistotu", pak to taky má slušnou atmosféru až na prvních 30 minut, líbila se mi i animace, jenže zase na druhou stranu mě to v některých prvcích dost iritovalo. Postavy jsou moc jednostranné (jakože buď jenom kladné nebo jenom zlé) i na pohádku. Pak mi taky vadilo to občasné střídání formátu obrazu nebo použití split-screenu, protože se to pak tváří jakože umělecky a i když to nějaký význam má, stejně se mi to sem vůbec nehodí. A nějaká mytologie nebo aspoň pořádné pozadí za tím vším by se taky hodilo, protože proč už jsou ti "vlkochodci" jenom dva se nedozvíme, z jakého důvodu si Lord Protector SPOILER jednoho z nich vězní na svém zámku KONEC SPOILERU se taky nedozvíme a takových otázek mám i víc. Jo, a troše toho citového vydírání se to taky samozřejmě nevyhnulo, to už je asi u Moora klasika, nicméně ačkoli se mi Vlkochodci líbili, neoslovilo mě to natolik silně, jako Píseň moře. Navíc tady těch mínusů taky zrovna málo nemám a víc jak slabé 4* dát prostě nemůžu.

Creep (2014)

Kravina (v dobrém slova smyslu, převážně) dvou kamarádů, která se dá stěží někam žánrově zařadit a na které je vidět, že do toho oba dali srdce. Ta "hravá amatéričnost" (což není úplně přesný výraz, ale snad chápete) se mi na tom hodně líbí, protože mi vzdáleně připomíná prvotiny Petra Marka, každopádně z toho ale nemůžu být nadšený, když v tom byl potenciál na víc. Čekal jsem nějakou lepší pointu nebo aspoň něco méně čitelného, vyvíjelo se to sice slušně a místy i atmosféricky, ale fakt z toho nevzešlo nic, co by mě nějak překvapilo nebo aspoň oslovilo. Je to takové správně ujeté, párkrát jsem se i nad tím zasmál (ačkoli to má tak strašně specifický humor, že se u toho bude smát snad jen málokdo), ale stejně se to dalo celé líp promyslet, zbavit nelogičností (třeba ten telefonát policii, ve kterém Aaron vůbec nezmíní nic podstatného), vyhnout se na konci tomu největšímu hororovému klišé a líbilo se mi to hodně. Takhle je to sice milé, ale nedotažené. Ale na dvojku kouknu určitě, celkem mě zajímá, jestli se to tam celé posune někam dál, nebo to bude to samé. Lepší 3*

Aldabra: Byl jednou jeden ostrov (2014)

Tak je to primárně určené pro děti, proto je ten komentář takový jaký je a i když mi ne vždy sedl, stejně tak nemůžu říct, že by mě vyloženě iritoval. Jen je to celé takové... průměrné. A v mém věku mi to už nemá moc co dát. Já hlavně doufal, že to nebude přírodopisný dokument, ale že to bude mít nějaký děj, odněkud někam to půjde, ale bohužel ne. Fakt je to spíš přírodopisný dokument, který sice má něco jako hlavní postavu, ale dějově to je úplně o ničem, jen sled několika "scének". A takových dokumentů je fakt hodně a tomuhle chybí něco, čím by mě výrazněji zaujal. Ale nutno uznat, že děckám by se to mohlo líbit, natočené je to hezky, pár scén je taky zajímavých a nějaké své kouzlo to má, ale na víc jak 3* to nevidím.

Final Space - Kapitola třetí (2018) (epizoda)

Fakt to začíná být čím dál tím lepší, tak snad to tak i zůstane. Opět bych k tomu měl ty stejné výhrady jako k minulému dílu, ale tady už mi vadily o něco míň a jestli to takhle půjde dál, tak nějaké epizodě dám plný počet. Zatím se mi ten seriál hodně líbí, až se tomu sám divím, Ale když tak nad tím přemýšlím, nějaká hodně vzdálená podobnost třeba s Wanderem tam je, takže možná proto... Silné 4*

Final Space - Kapitola druhá (2018) (epizoda)

Lepší než pilot. Sice ten humor není vždycky vtipný, ubrat na té "coolovosti" by tomu taky jenom prospělo, ale jinak se mi to líbí docela dost. Na těch 21 minut mě to zabavilo dostatečně, postavy mi začínají být stále sympatičtější (včetně Garyho) a taky se mi líbí, že celý seriál (nebo aspoň tahle série) má jednotný příběh, který se s každou další epizodou zajímavě vyvíjí. Pokud to dožene své mínusy, tak si ten seriál asi zamiluji, protože ten potenciál na to má a má ho fakt hodně. 4*

Like House (2021) (pořad) odpad!

Ono zavřít sedm pitomců, kteří se živí buď tím, že tancují na písničky nebo sází na svoji "nesmírnou krásu" do jedné vily není blbý nápad, vždyť Vyvolení byli ve své době kult. Ale tohle nefunguje po všech stránkách, vedené je to otřesně, ty díly jsou nudné (viděny dva) a nakonec v té vile vlastně ani zavření nejsou, jestli jsem to teda správně pochopil. Já vlastně po těch dvou dílech vůbec nepochopil, o co tam jakože půjde a sledovat to jen kvůli tomu nebudu ani náhodou. Tohle pro mě nebude ani guilty pleasure, tohle je prostě sračka. Ale Primu bych za to nekritizoval, sice po tom za chvíli neštěkne ani pes, ale jak vidno z počtu hodnocení, zájem to vzbudilo... odpad!

Přežít! - Zboží skladem (2008) (epizoda)

Po tom zvratu na konci pilotu jsem čekal, že se to bude nějak víc vyvíjet, ale místo toho se to nikam moc neposouvá, ani co se vztahů mezi hlavními postavami týče. Nebo aspoň ne tak, aby mě to zajímalo. Ono to zatím ani tak nevypadá, všechny ty postavy jsou docela v klidu, vrah je zničehonic v klidu a loajální (to hraje nebo v něm něco najednou přeplo?), kluk by chtěl pořád za bratrancem, ale asi se toho jen tak nedočkáme a zbytek postav, ten... no prostě v pohodě, žádný problém, žádná touha jít pryč (a proč), žádná temná minulost, žádné tajemství, prostě nic, čím by mě zaujaly. Místo toho všichni mluví neustále o tom, jak i v postapokalyptickém světě si musí zachovat lidskost atd. - fajn, ale nemusím to slyšet padesátkrát. Ještě jeden díl tomu minimálně dám, ale jestli bude úplně stejně mdlý, tak na tenhle seriál asi kašlu. Lepší 2*