• Krátkometrážní

Jigureul jikyeora! (2003)

Hned po dokoukání mě napadla tahle věta: To je ale bordel! A za touhle větou si stojím, protože bordel to opravdu je. Jigureul jikyeora! je mixem nejmíň 8 žánrů (komedie, krimi, drama, thriller, horor, sci-fi, psychologický, ekologická agitka...), ale ve finále to dohromady nefunguje a že by nějaký z těch žánrů dominoval, to taky ne. Nějaké napětí v tom sice je a diváka zajímá, co z toho ještě vypadne (ačkoli žádných překvapení jsem se nedočkal, vše se dalo více či méně očekávat), námět je krásně bizarní, kamera je slušná a metody Leea jsou dost zajímavé, ale skutečně tomu chybí nějaký celistvý dojem. Navíc kromě Leea tu nikdo nemá promyšlený charakter - a to je taky problém, protože s Leem se nesympatizuje zrovna snadno a s tím zbytkem to jde taky těžko, když o nich víme málo. Ve finále z toho vypadne ta nejotřepanější ekomyšlenka podaná tím nejvíc nihliistickým způsobem. Kvůli tomu mě finále zklamalo, ale víc mi na něm vadí, že to, na co jsem celou dobu čekal, je v něm strašně odbyté a urychlené. Ale Bendovi a jeho plejádě Vesmírných lidí v čele s Aštarem Šeranem, Ptaahem a Gorlojem (a jednoho noname hnusáka z Andromedy) by se to určitě líbilo. 3*

Hop (2011)

Ale tak proč ne. Jasně, je to strašná kravina, ale dívat se na to celkem dalo, párkrát jsem se i zasmál (což je celkem úspěch, existuje dost animáků, kde jsem se ani jednou nepousmál a strašně jsem se u nich nudil) a na rozdíl od většiny uživatelů mi Hop nebyl nesympatický. Ano, je to sobec a manipulativní hovado, ale tam uvnitř zas takový nebyl... Celkem vtipný, že zrovna u tohohle filmu charakterizuji postavu. Tak jako tak je Hop sympatičtější, než libovolný z Chipmunků nebo otravné rodiny Croodsových... Znova už bych si to nepustil, ale na jedno zhlédnutí to špatné nebylo. Jen těch písniček bylo teda přehršel... Slabé 3*

Daleko do Nashvillu (2008) (TV film)

Na naše poměry dost dobré. Navíc takhle napnutý jsem u českého filmu už sakra dlouho nebyl. Pravda, začátek je takový nijaký a oba hlavní herci neumí pořádně hrát (zato Schmitzer je ale skvělý), ale příběh mě zaujal, na televizní film byl zpracovaný tak nějak uspokojivě (ačkoli výhrady bych měl), líbila se mi i pointa a koukalo se mi na to skutečně dobře. Navíc takový námět se v té naší zemičce jen tak nevadí a já jsem za to jen rád, že s ním někdo přišel, protože přesně to je to něco jiného, co mi v české kinematografii chybí. A já jsem rád, že jsem na Daleko do Nashvillu narazil. Slabé 4*

Spiknutie (2012)

Mít to max. 20 minut, asi zas tolik nekritizuju, protože kameru to má většinou docela obstojnou a triky na Slováky docela ujdou. Ale tohle na hodinu a půl? To fakt ne... Děj je strašně slaboučký, utahaný a nudný, herecké výkony jsou dost slabé (hlavně teda u Drotárové), nemá to moc čím zaujmout a rozhodně to nefunguje jako horor, spíš to chvílemi vypadá jak soft porno, protože v první půlce není 10 minut bez sexu, koz nebo BDSM... Celkem mě mrzí, že to nevyšlo, českým a slovenským hororům se snažím nadhodnocovat nejvíc co to jde, ale tohle fakt na víc jak lepší 1* není.

The Rutles (1978) (TV film)

Celkem zdařilá a vtipná parodie na Beatles, u které jsem se nejednou zasmál nahlas a nebál bych se ji označit jako povedenou. I ty písničky strašně připomínají styl Beatles. Tak jako tak to bohužel místy působí utahaně a těch vtipných situací mohlo být víc, ale jinak jsem spokojený. 4*

Jak co, jak kdy. Byly tam chvíle, kdy jsem se smál nahlas, chvíle, kdy jsem se pousmíval, chvíle, které mi nepřišly vtipné a pak i ty chvíle, kdy to celé bylo strašně trapné. Prostě taková lepší typická americká komedie, která je (aby ji to nikdo nevytkl) okořeněna o slabou satiru. Cohen se chtěl vysmát všemu, což se mu částečně povedlo, bohužel na to tak taky doplatil, protože si z žádného tématu neudělá prdel pořádně. Přitom by mohl, místo té drtivé většiny fekálního humoru, co tam byla zbytečně (viz. honička v hotelu, sraní na veřejnosti apod.). Ale tak co, Cohen chtěl natočit film "pro všechny" a to se mu celkem povedlo. Jen já bych od satiry čekal něco inteligentnějšího. I tak je to ale o dost lepší a vtipnější než Diktátor. 3*

Ani stín podezření (1943)

Ne vždy mi chování postav přišlo uvěřitelné a stejný problém trochu mám i s vedením příběhu, ale jinak nemám co vytýkat. Velmi povedený film se skvělou kamerou, zajímavým příběhem, sympatickou hlavním hrdinkou a dobrými hereckými výkony, na který se dobře kouká a většinu času dokáže napínat. Prostě další skvělý Hitchcockův film dokazující to, že tenhle muž točit filmy skutečně uměl. A o to víc to dokazuje fakt, že ten film nezestárl ani trochu. Každopádně jsem konečně po dvou slabších filmech od Hitchcocka viděl od něj zase nějaký pořádný - a za to jsem rád. Silné 4*

Lord of Tears (2013)

Amatér s velkými ambicemi se pokusil natočit artový horor, jenže těžce přecenil svoje schopnosti a tak z Lord of Tears je zbytečně utahaný a směšný film, který je směšný právě v těch částech, kdy se snaží působit umělecky. Příběh mi sám o sobě špatný nepřišel, jestli byl geniálně vymyšlený si kvůli té nudě neodvážím říct, ale na 104 minut? To fakt ne. S nějakým rozpočtem by možná Brewster něco dokázal, ale v tomhle podání se to jenom neskutečně táhlo a snad nejvíc to pohřbívali herci tak strašně špatní, že by se hodili spíš do nějakého filmu Neila Breena. Můj finální dojem trochu zachránilo závěrečných 20 minut, které jako horor fungují a když odpustím ten všudypřítomný amatérský look, jsou i dobře udělané. Zbytek filmu nestojí ani moc za řeč, ale snaha je z toho znát. 2*

Dítě (2005)

Zatím to nejslabší, co jsem od Dardennových viděl. A je mi to celkem líto, protože na Dítě jsem se celkem dost těšil. Bohužel došlo k tomu, co se mi většinou děje u filmů, na které se těším - zklamání. Kamera je sice pořád na úrovni a realističnost navozuje, líbily se mi i civilní herecké výkony, příběh taky není špatný, ale celé to kazí strašně hloupé postavy. Kluk krade (a někdy i dealuje drogy), co ukradne prodá a peníze co za to dostane okamžitě utratí a nic se nenechá. A takhle to ten blbec dělá pořád dokola, až při jednom průseru na konci filmu se zachová správně. Ta jeho holka na tom je o trochu líp, ale tenhle můj názor je asi způsoben tím, že je naprosto nevýrazná. Obě hlavní postavy jsou ale především dost ploché a víme o nich strašně málo věcí. A s těmihle mám soucítit? Nebo jim fandit? Sorry, ale když vám tady je osud hlavních postav lhostejný, je něco sakra špatně. Přesně kvůli tomu mi ten film přijde slabý a bez atmosféry, navíc neobstojí ani jako sonda do života těchto lidí, když je ani pořádně nepředstaví. Pardon, ale tohle prostě není povedený film. Slabé 3*

Homo sapiens (2016)

Vidět něco takového poprvé a neznat Jamese Benninga, asi jdu s hodnocením výš. Homo sapiens svoji ústřední otázku zobrazuje velmi dobře a většina statických záběrů je dobře zarámovaná, ani by mi nevadila devadesátiminutová délka - kdyby to lépe fungovalo. Spousta záběrů si je totiž dost podobných a nedokázaly mě zaujmout po celou dobu. Taky na to mají podíl zbytečně krátké záběry. Mít jeden tak minutu, minutu a půl, nechat tam tak 60-70% těch nejlepších záběrů, lépe bych do téhle poetiky pronikl a o to víc si Homo sapiens užil. Protože jinak Geyrhalter odvedl svou práci předvedl dobře, svoji ekologickou myšlenku předal obstojně a i kamera je slušná, jenom se na tom mělo ještě precizněji pracovat. Takový Benning by to podle mě zvládl dokonale. Ale jestli Geyrhalter s takovým typem filmu sotva začíná, předvedl slušnou práci tak jako tak - ani Benningův první film s celovečerní stopáží ještě nedosahuje dokonalosti jeho pozdějších děl. Lepší 3*