• Krátkometrážní

Nádherná Zelená (1996)

Nebudeme si sypat kornflejky do špatné misky, je to strašně agitační. A to snad každou scénou už od samého začátku. Když tohle ale pominu - a že to jde těžko - není to tak špatné. Minimálně v první polovině ne, protože tam to funguje jako podobenství, taky se to nějak logicky vyvíjí a s některými myšlenkami souhlasím (a s jinými nikoli). Bohužel v druhé polovině byl znát, že sama režisérka neví, jak to vést a podle toho to tak vypadalo a stala se z toho jenom bláznivá komedie, ve které veškeré ekoposelství působilo už hodně vnucovaně a tady i otravně. Navíc proč do toho všeho museli rvát homosexualitu fakt nechápu. Vidět to v roce 1996, tak to nějak skousnu, asi si takhle režisérka představuje ideální svět, ale teď v roce 2020, kdy tak v 75% filmů je téma homosexuality, už to jenom štve. Stejně se mi to blbě hodnotí. Ona to je bláznivá komedie, ono to je podobenství, pak je to taky drama, přehnaná New Age agitka (btw, tenhle film vypadá, jak kdyby ho natočil Ivo Benda s Vesmírnými lidmi v čele - a to fakt hodně) a něco z toho se navíc vzájemně vylučuje, tak jak pak tohle hodnotit. Nádherná Zelená pro některé bude debilní a přehnaně vlezlou agitkou, pro jiné zase víc než Bible (třeba pro Vesmírné lidi, že jo), já zůstanu někde uprostřed. Jinak se asi film, který se vám něčím líbí a zároveň vás něčím štve, hodnotit nedá. 3*

Sputnik (2020)

Celkem milé překvapení. Sice to své chyby má a když už to má dvě hodiny, mohlo to mít promyšlenější příběh, ale jinak mi Sputnik docela sedl, atmosféru měl slušnou, nápad taky špatný není (i když to je Příchozí+Vetřelec+Splice+další sci-fi - ale přirovnat to čistě k Vetřelci mi nepřijde úplně přesné), mimozemšťan je udělaný dost dobře a celkem rychle to utíká. Akorát se člověk musí smířit s tím (já jsem za to byl naopak rád), že se nejedná o žádný akčňák a ani zde není bůhvíkolik krvavých scén, tohle spíš sází na atmosféru. A ta vám samozřejmě buď sedne, nebo ne. Mě to ale docela sedlo a i když ze Sputniku mohlo být něco víc, i tak vůbec není špatný. Btw, ty scény s dítětem v nějakém děcáku/sirotčináriu tam svůj smysl mají, jen jim člověk musí věnovat pozornost. Ale to je tím, když někdo očekává film, u kterého vypne a nebude muset myslet... Slabé 4*

Krásné dny v Aranjuez (2016)

Samozřejmě že jsem měl obavy, že půjde o nejhorší Wendersův film. Jenže nakonec se mi ukázalo, že jeho nejhorší film to rozhodně není a těch 43% z tohohle filmu podvědomě dělají průser, kterým není. Ano, žádná sláva to není, ale 43% si ten film fakt nezaslouží. Wendersovým typickým filmovým prvkem je symbol cesty. Ten tady ale naprosto chybí a Krásné dny v Aranjuez jsou hodně minimalistické, jelikož se vlastně celý film odehrává v jedné zahradě, s třemi (vlastně čtyřmi, když připočtu Nicka Cava hrajícího na klavír) postavami, z čehož dvě vedou dialogy a ta poslední si je zapisuje. A ono je to celé celkem zručně natočené (sice jsem ten neustále se pohybující kameře zpočátku nevěřil, ale jo, nakonec to fungovalo), perfektně ozvučené a díky tomu se Wendersovi nějak podařilo vytvořit zajímavou a celkem podmanivou atmosféru, díky které mě to moc nenudilo a v kině bych to nejspíš zvládl bez problémů. Jistě, ne každé povídání zaujme a místy ty dialogy působí nerealisticky a až směšně, ale většina mi jich zas tak špatná nepřišla - ačkoli hlavní dvojice mi zrovna nesedla. Ani ta hudba tu být nemusela, ale i tak mi nevadila. Akorát jsem nakonec čekal něco hlubšího. Má to své chyby a není jich málo, s Wendersovými nejlepšími filmy se to vůbec nedá srovnávat, ale nepřipadá mi to jako takový průser, jakým se to na první pohled zdá. 3*

Lung II (2016)

Jelikož se mi od Stevense docela líbil jeho debut Flowers, rozhodl jsem se, že se ještě podívám na nějaký jeho další film. A opět mě mile překvapilo, že v rámci těchto extrémních hororů to má nějaký příběh a to celkem dobře vymyšlený. Jenže stejně jako u Flowers se jeho pointa dá odhadnout celkem rychle, což je sice blbý, ale u Flowers člověk aspoň mohl "obdivovat" Stevensovu kreativitu. To tady ale nejde. Sledujeme muže (kterého hraje sám režisér) jak chodí nejprve lesem a později městem, trpí brutálními výjevy a neustále se mu zjevuje jakýsi tlustý muž. Jenže většinu času sledujeme jenom muže, co někudy chodí. Gore je zde překvapivě míň, než jsem čekal (a to to tak dle úvodní scény nevypadá - jenže postupem času se ukáže, že tahle scéna byla nejextrémnější a nic už ji nepřekoná) a i když některé scény zaujmou, pořád je to málo na to, aby se u toho člověk nenudil. Obzvlášť, když se zde zase nemluví. Takže mi to bohužel kromě dobře vymyšleného příběhu nic víc nedalo a nemám důvod dát víc, než 2*. Jinak k tomu příběhu - SPOILERY do žánrů by se šiklo přidat žánr psychologický, protože tím je tenhle film podle mě nejvíc. Tlustý muž je zde totiž temnou stránkou hlavního hrdiny, kterou baví zabíjet, přičemž světlá stránka - kterou představuje hlavní hrdina - tohle nechce a té temné se bojí. Možná to má i přesah do reality a možná proto hlavního hrdinu hraje sám režisér, který v realitě není zlý, ale má svoji temnou stránku a tou se vybíjí ve svých filmech. Ale to už možná moc teoretizuji. KONEC SPOILERU. Každopádně, byl jsem na to zvědavý, námět zněl dobře a on i dobře dopadl - jenže bohužel jen ten námět. 2*

Pohrdání (1963)

Zlaté časy, kdy Godardovy filmy měly příběh nebo něco jako příběh a nebyly jen sledem nahodilých myšlenek (z téhle "nové Godardovy vlny" se podle mě povedl jenom Socialismus, a to ještě částečně a určitě ten film zaujme málokoho). Na těch je právě znát, že dokáží nějak víc zaujmout. Pohrdání rozhodně není špatný film a prvních 20 minut mi přišlo naprosto geniálních. Bohužel pak mé nadšení uvadlo a začal jsem se nudit, jenže i tak to nebylo tak ubíjející, jako u Pěstuj si pravačku. A i když ten děj je celkem jednoduchý (zase pořád lepší, než žádný, že ano) a prostřední část nesmyslně utahaná, pořád ten film má něco do sebe. Nejvíc z něj ale vyčnívá naprosto dokonalá kamera. Tohle je totiž zase jeden z těch filmů, kde jsem si většinu záběrů patřičně užil. A líbilo se mi i to, jak Godard vyřešil úvodní titulky. Každopádně žádná velká sláva to není a Godard má i lepší filmy (třeba Alphaville nebo Žena je žena). 3*

Stín kapradiny (1984)

Silný, promyšlený a velmi podařený film. Především je naprosto precizně a bezchybně natočený, ale fungují zde i všechny ostatní prvky, které Vláčil ve svých filmech má - kromě toho, co jsem už zmiňoval, je to i poetické a dost psychologické. Navíc to skoro ani nenudí a svojí depresivní atmosférou to člověka chytne a nepustí. Je tady taky dost silných scén, včetně té závěrečné. Vadilo mi snad jenom to, že to nemá pořádný úvod a že všechno začne vlastně okamžitě, aniž by nám bylo ukázáno, co vše je vedlo k tomu, že hajného zabili. Tak jako tak, Vláčilovi se tenhle film povedl a těch 69% tu úplně nechápu, zasáhlo mě to mnohem víc, než utahaná Markéta Lazarová (ale nechápejte mě špatně, ten film se mi líbil a mám ho docela rád, jen ta délka mu ubližuje). 4*

Zabriskie Point (1970)

Dobré herecké výkony, skvělá kamera, hezká krajina a občas poetický záběr. To je ale z plusů asi tak všechno. Je to zbytečně utahané a první polovina by se bez problémů dala zkrátit na 20 minut a i ta druhá se táhne, nemá to žádný příběh a když pominu, že to ukazuje dobu šedesátek, tak ani nic navíc. Ona to vlastně je jenom jednoduchá hippie agitka, což bych od takového režiséra, jakým je Antonioni, fakt nečekal. Jsem rád, že jsem to viděl, ale víc jak 3* tomu nedám a znova se na to asi nepodívám. EDIT: Po čase jsem si uvědomil, že z toho filmu ve mě nezůstalo naprosto nic a že si z něj vybavím už jen dvě scény. Hlavně je to ještě prázdnější než celá jeho tetralogie citů - a to je co říct, protože ta byla prázdná sama o sobě a sebevykrádala se už od Dobrodružství. Lepší 2*

8 MM (1999)

Dost drsné, ale co jiného taky čekat od filmu s takovým námětem? Hlavní je, že tenhle film funguje přesně jak má, nechybí mu silná atmosféra a napětí a celkově to vůbec nenudí. Dokonce se tady stal zázrak a Nicolas Cage většinu času ani nepřehrává a ani se netváří jak debil, nýbrž hraje celkem dobře. To vidím podruhé. Ale jakmile se na scéně objeví s Phoenixem, je vidět, že ho Phoenix herecky převyšuje o několik levelů. Každopádně, 8MM jsem chtěl vidět už asi pět let a teď, kdy jsem se k němu konečně dostal, jsem dost spokojený. Jen něco nebylo úplně promyšlené (třeba mi přišlo divné, že FBI nenašla ten deník). Silné 4*

Gumballův úžasný svět - The Butterfly (2015) (epizoda)

Na to, jak jsem se bál, že zase půjde o sled scének (a taky že jo, ale bylo to tu chytře propojené) to bylo nakonec celkem fajn a docela jsem se i bavil. Takže proč ne. 4*