Milenec lady Chatterleyové (2022)

Opätovné spracovanie známeho príbehu od spisovateľa D. H. Lawrence. V porovnaní s predchádzajúcimi filmami, ktoré vznikli na základe knihy D. H. Lawrence, sa jedná o najkratší snímok. Niektoré jeho časti by mohli byť lepšie vypracované (napríklad hlbší rozbor charakterov, vzťahov, prípadne trochu ešte silnejší záver). Na druhej strane, táto verzia (doposiaľ) je najsvižnejšou, najmodernejšou a z určitého pohľadu aj najerotickejšou. Chémia medzi dvojicou Emma Corrin / Jack O'Connell je trochu krehkejšia, ako som čakal. Z hereckej stránky jednoznačne vedie Emma (zároveň je doposiaľ najmladšou predstaviteľkou Lady Chatterleyové). P.S.: Zaujímavá vedľajšia rola pre niekdajšiu Lady Chatterley (Joely Richardson). Osobné hodnotenie: 75% (***)

Moje jméno je Vendetta (2022)

Klasický revange movie na „soft“ italský spôsob. Tuctová záležitosť, ale od klasických B-čok je tu vidieť snahu o to, aby to vypadalo na profesionálnejšiu prácu. P.S.: Alessio Praticò s daným výzorom strašne pripomína herca Kevina Pollaka. Ginevra Francesconi zase kopíruje frizúru od Natalie Portman. Osobné hodnotenie: 69% (**)

Trol (2022)

Nórsky režisér Uthaug v tomto filme s radosťou sa inšpiruje s takými známymi snímkami ako Godzila alebo Kong: Skull Island. (Chýbajú mi však výraznejšie postavy a charaktery.) Všetko však funguje len s polovičným plynom. Nehovoriac o záveru, ktorý je taký „nijaký“. Ja osobne od Nórov som čakal trochu „intímnejší“ film. Použitie CGI je v pohode. P.S.: Občasné vtipné poznámky nie vždy sú správe načasované (najlepšou postavou, ktorá tu zastupuje vtipnejšie scény, je slečna za počítačom, ktorá hackne stíhačku). Osobné hodnotenie: 68% (**)

Děcka jsou v pohodě (2021)

Video obsah pre Disney+ na španielsky spôsob a to pomerne s malým plynom. Na celom tom scenári, vedľa toho, že deti boli v poriadku, ma najviac tešilo, že na konci poškodené osoby (viz záverečné titulky) boli odškodnené. Najlepšiu hereckú postavu tu má Santiago Segura. Osobné hodnotenie: 59% (*)

Pacient (2022) (TV film)

Postupne budovaný thriller s nie príliš vydareným vyvrcholením. Na záver síce jednotlivé kúsky príbehu nájdu svoju správnu pozíciu, ale pocit, že nie je všetko kompletné, zostane. Clotilde Hesme v roli (zranenej) psychologičky príjemne prekvapila. Osobné hodnotenie: 73% (***)

Když promluvila (2022)

(Very) True-based scenár je napísaný priamočiare, informácie dávkuje primerane (ale občas budete mať kvôli väčšiemu počtu mien malý neprehľaď) a aj bez dynamickejších scén dokáže udržať pozornosť diváka až do konca. Film predovšetkým zachytáva investigatívnu prácu dvoch novinárok The New York Times, ktoré spoločným úsilím pátrali po H. Weinsteinovi, ktorý sexuálne obťažoval nemalý počet slečien. Zverejnený novinársky článok, ako je to konštatované aj na konci filmu, odštartoval také veci, ktoré mimo iné viedli aj ku vzniku hnutiu Me Too. Z druhej strany film je však aj poctou pred investigatívnymi novinármi, ktorí pre vypátranie a zverejnenie skutočných udalostí, aj na úkor vlastného rodinného života, sú schopní pracovať od nevidím do nevidím. __ Herecké duo Carey Mulligan / Zoe Kazan je dobrá, podobne ako chémia medzi nimi (nebol by som prekvapený, keby niekto z nich dostala nomináciu na Oscara, prípadne keby celý film by bol nominovaný na Oscara - už len z hľadiska témy, ktorú spracuje), z vedľajších postáv sa aspoň trochu zviditeľnili Patricia Clarkson a Andre Braugher. __ Film, ktorý po dlhšom čase sa priblížil ku Spotlight. Osobné hodnotenie: 80% (****)

Králova dcera (2022)

Jednoduchá a predpovedateľná rozprávka, ktorá hojne využíva stokrát spracované a videné prvky. Jedno pozretie na nedeľné popoludnie. P. Brosnan v roli Kráľa Slnka bol pomerne predvídateľný (prekvapivá voľba). P.S.: Kaya Scodelario žiari vo všetkých šatách. Osobné hodnotenie: 63% (**)

Menu (2022)

Mark Mylod sa vracia po desiatych rokoch so svojím najsilnejším filmom. Avšak z celkového hľadiska, a to vďaka nevyužitiu niekoľkých potenciálov, film nedokáže prekročiť svoj tieň (rozbor jednotlivých postáv a vrstvy spoločnosti, ktorú zastupujú). Jedno je isté – ústrednej dvojici Ralph Fiennes / Anya Taylor-Joy nie je možné čo vyčítať. P.S.: Jedlá (ktoré sú v tomto prípade fakt umeleckou kreáciou) a záverečný cheesburger vypadajú vynikajúco. Osobné hodnotenie: 78% (***)

Klíč k sexu (2022)

Sex-based „komédia“ zo Španielska s prekvapivo slobodným myslením a ľahostajným prístupom. Príbeh a postavy zbierajú inšpiráciu z viacerých miest (niektoré obrazy zo záverečnej orgy party mi z nejakého dôvodu pripomínajú Kubricka) a pridávajú k tomu španielsky temperament. Otázkou morálky tu radšej nezabývajte, ale cením si, že aspoň vždy zdôraznili jednu vec: „bez balónov nie je party“. A ešte niečo. Alina Nastase v roli Natashi je najsexi pestúnkou na filmových plátnach za posledné obdobie. Osobné hodnotenie: 74% (***)

Nebezpečná lekce (2022)

Predvídateľný B-čkový akčný-krimi film z Poľska, kde centrom pozornosti sú drogy na škole. Všetko s minimálnym plynom a napätím, ale pästné súboje z celkového hľadiska kvalít filmu nie sú až také zlé. K tomu odpovedajú aj herecké výkony. Osobné hodnotenie: 68% (**)