Ztracený objevitel Tad a smaragdová deska (2022)

Najslabšia časť trilógii, ktorá obsahuje najmenej vtipných scén a najmenej kreatívnych riešení. Tretia časť príbehu Tada je už výhradne len pre tých najmenších divákov. Osobné hodnotenie: 62% (**)

Hashtag podvodnice (2022)

Druhý režisérsky film herečky Quinn Shephard prekvapil so zvolením svižnej témy (čo všetko ste schopný spraviť za to, aby ste bola obľúbenou osobou (nielen na sociálnych sieti), prípadne „influencom“ (Bože, jak nemám rád to slovo!)?). Koncepcia je daná, k príbehu sa postupne pridávajú ďalšie a ďalšie kúsky, ale stále je cítiť to, že sme len na povrchu. Avšak je potrebné povedať, že niektoré časti pomerne dobre odzrkadlia súčasné pomery a trendy z pohľadu social network-based spoločnosti. Záverečný prejav debutujúcej herečky vo vedľajšej roly Mia Isaac je síce plný emócií, ale film významovo nedokáže posunúť ďalej. Zoey Deutch (podobne ako v tohtoročnom ďalšom filme The Outfit) predviedla slušný výkon (bez ohľadu toho, čo si o charaktere zahranej osoby myslíme). Osobné hodnotenie: 74% (***)

Paralelní matky (2021)

Režisér Pedro Almodóvar sa v tomto filme dotkne príliš mnoho tém (napr. príbeh bábätiek, „moderný“ vzťah medzi mužom a ženou, prípadne medzi ženou a ženou, vysporiadanie sa so krutou minulosťou), z ktorých nakoniec ani jeden nedokáže poriadne vypracovať. Tým pádom, „logicky“, ani v jednom z nich sa nedočkáte emocionálne prelomovej scény. Herecky to drží dohromady jeho dlhoročná herečka Penélope Cruz, ktorá jak herecky tak aj vizuálne stále dokáže diváka očariť. P.S.: Milena Smit so svojou postavou a frizúrou strašne pripomínala Kristen Stewart. Osobné hodnotenie: 71% (***)

Dům na vlnách (2022)

Išida vo svojom druhom celovečernom anime filmu sa snaží viac priblížiť sa k veľkému Mijazaki a to takmer vo všetkom (príbeh, postavy, morálne a osobné otázky, a podobne). Ťažisko je hlavne na príbehu a predovšetkým na zachytení medzi ľudských vzťahov medzi dvomi mladými deťmi, Natsume a Kumayaga. K tomu používajú klasické anime postupy, ktoré nevynikajú ničím výrazným a rozhodne neoperujú takou škálou farieb a dimenziou, ako diela už spomínaného Miajazakiho. To teraz nie je potrebný, pretože príbeh (ale hlavne osobné otázky a odkazy, ktoré môžeme nájsť za ním) je dostatočne kompaktný a reálny, taký, ktorý nepotrebuje nejaké ďalšie „vyšperkovanie“. Postavy sú dobré, ale v niektorých prípadoch ich zachytenie by mohol byť hlbší. Animák so statickými obrázkami a pomalým tempom (dĺžku dvoch hodín je cítiť), ktoré pravdepodobne nebude sedieť každému. Ten, koho však nájde v správnom mieste a čas, tak po jeho videní bude o niečo bohatší. Osobné hodnotenie: 81% (****)

Škola dobra a zla (2022)

Prepálený fantasy film, kde herci a herečky (najmä tí skúsenejší) sú len tieňmi tých možností, ktoré im film a prostredie, v ktorom sa príbeh odohráva, ponúkajú. K tomu rozhodne nepomôže ani run time, ktorý sa zbytočne blíži k 150 minútam. "Vypožičanie zopár prvkov" z filmov ako Harry Potter a podobne a ich mixovanie neprináša vyžadovaný efekt. V mojich očiach zatiaľ najslabšie dielo, ktoré Paul Feig vypustil zo svojich rúk. Podľa všetkého sú k dispozícii aj ďalšie knižné materiály na natočenie prípadného pokračovania. Ja by som do toho nešiel. Osobné hodnotenie: 58% (*)

Šachová novela (2021)

Dobre vedený film, ktorý postupne mapuje to, ako človek stratí kontrol nad svojím rozumom a svojou osobnosťou. Prostredie, choreografia a výprava sú autentické, pôsobia dojmom vernosti danej doby. Ku štvrtej hviezdičky mi chýba o stupeň údernejší záver, trochu viac prepracovaná scéna, ktorá zachytáva „odhlásenie“ pána Bartoka z hotelu a dominantnejšia záporná postava. Až na toto sa jedná o vydarený psychologický snímok s veľmi dobrým výkonom herca Olivera Masucciho. Po veľmi dlhej dobe pomerne kompaktný film z rúk režiséra P. Stölzla. Osobné hodnotenie: 78% (***)

Ztracená kulka (2020)

Jednohubka z Francúzka, ktorá sa snaží vyrovnane kombinovať prvky žánrov akcia, krimi a thriller. Všetko v nej funguje spíš polovičným plynom, ale film má solídnu dynamiku. Ja osobne som nečakal pokračovanie, ale v roku 2022 by sme sa mali dočkať druhého diela. Uvidíme, že kam sa to posunie ďalej. Osobné hodnotenie: 71% (***)

Vstupenka do ráje (2022)

Spíš old schoolová romanťárna v trochu modernejších šiat, kde všetky pozornosti (neprekvapujúco) berie duo Julia Roberts / George Clooney. Ich spoločné scény, najmä tie štipľavé poznámky sú viac-menej jediným zdrojom komickejších situácií. Z hľadiska scenáru neprekvapí, z hľadiska prostredia, kde sa film odohráva, (aj keď to nie sú Bali) očaruje. Osobné hodnotenie: 73% (***)

Úsměv (2022)

Z hľadiska formátu, scenáru a kvalít scén síce bezpečne pohybuje v rámci dobre známych hraníc daného žánru (z nejakého dôvodu sa ani neznačí nejaké meze/hranice prekročiť), ale to na výsledok nemá negatívny dopad. Dobre vedený a postupne vybalený príbeh, pre mňa pomerne neznámou ale tu veľmi dobre hrajúcou Sosie Bacon. Pre režiséra Parkera Finna dopadol debut nadpriemerne dobre – uvidíme, že s čím vyrukuje nabudúce. Osobné hodnotenie: 81% (****)

Rosaline (2022)

V podstate dobre myslená komédia, ktorá staví na jedným z najznámejších (keď nie na najznámejšom) Shakespearovom diele (Romeo and Juliet). Postavy zo známej drámy sú tu len tieňmi, prípadne občas len fakt vedľajšími postavami, a ich umiestnenie do komických scén nie vždy funguje. Osobne si myslím, že zo scenáru by sa dalo dostať aj viac. Kaitlyn Dever svoju rolu užíva. Osobné hodnotenie: 65% (**)

Časové pásmo bylo změněno