Bombastický Johan (2022)

Hallvar Witzø vo svojom režisérskom debute zachytáva príbeh Johana, ktorý vo svojej domovine je nenávidený za „hriechy“, ktoré počas II. WW spáchali jeho rodičia. Základná koncepcia nie je zlá – príbeh Johana je určitým spôsobom alegorická, ktorá reflektuje aj dnešné „moderné predsudky“ a veci, ktoré k tomu patria. K pravde však patrí aj to, že aj Johan spravil niekoľko vecí, za ktoré ho spoluobčania nemajú radi. Zachytenie charakteru postáv je na priemernej úrovni, z hereckej stránky tu „nenápadne“ dominuje Pål Sverre Hagen. Samotné vyvrcholenie príbehu je z určitého hľadiska pochopiteľné, ale možno nie všetci čakali práve taký záver. Nórske prostredie, najmä ostrov, je OK. Nie je to nadpriemerný snímok, ale nejaký čas vám to v pamäti zostane. Osobné hodnotenie: 74% (***)

Joyeuse retraite 2 (2022)

Prvý diel tejto francúzskej komédii som nevidel, takže nemám základy na porovnanie. To však môžem povedať, že film Joyeuse retraite 2 patrí medzi tie súčasné francúzske komédie, ktoré sú charakteristické nízkou úrovní zábavných scén a dialógov. Situácie, ktoré vyvolá nedokončený byt a veci okolo neho, postrácajú kreatívnosť. Jednohubka, ktorú je možné bez problémov vynechať. Osobné hodnotenie: 61% (**)

Bestie (2022)

Tuctový survivor movie so sympatickým Idris Elba, ktorý je však menej výrazný ako obvykle. Využitie afrického prostredie ako aj vedenie príbehu majú svoje väčšie rezervy. Osobné hodnotenie: 65% (**)

13: Muzikál (2022)

Jednoduchý scenár s takými prvkami, ktoré by sa dali efektívne využiť pre príbeh s trochu hlbšími koreňmi. Výsledok je však muzikál s veľmi chudým obsahom, kde diváka dokážu nejako osloviť jedine muzikálové prvky. Škoda za to! Doposiaľ asi najslabší muzikál, čo Netflix vyprodukoval. Osobné hodnotenie: 57% (*)

Denní směna (2022)

Vizuálne a akčne to ešte nejako ujde (pri danom rozpočte ani to nie je nejaká sláva), ale scenáristicky je to „katastrofa“. „Buddy“ scény v podaní J. Fox a D. Franco fungujú len čiastočne, Snoop Dogg sa hrá na Arnieho. Najlepšou akčnou scénou je „vyčistenie hniezda“. Film bez lepších vydarenejších funny dialógov, koherentnejšieho príbehu a zloducha. Videli sme aj lepšie režisérske debuty. Po Gray Manovi ďalší „blockbuster“, kde Netflix to prehnal s rozpočtom. Osobné hodnotenie: 59% (*) P.S.: Na nápravu chuti by som navrhol starého Blade.

Cenzorka (2021)

Základný true-based príbeh, skúmanie násilia a brutality vo filmoch „profesionálnymi pracovníkmi“ v ére VHS-ek, je dobrý. Na to je postupne stavaná osobná tragédia cenzorky Enid, ktorá sa snaží vyrovnať so „stratou“ svojej sestry. Po dobrej polovici filmu však nastane zlom, kde sa dve príbehy spoja a následné samotné vyvrcholenie nie je uspokojivé. Vďaka dobrej práci s kamerou, vhodnými formátmi rozmeru obrazu, nostalgickému faktoru a skvelej Niamh Algar však (po prvom videní) nedokážem dať menej ako tri slabšie hviezdičky. P.S.: Prano Bailey-Bond na svoj režisérsky debut vybrala zaujímavú tému. Osobné hodnotenie: 71% (***)

Spitfire Over Berlin (2022)

Film pána Burna je čiastočne venovaný pilotom II. WW, ktorí mali za úkol mapovať územie, kde sa nachádza nepriateľ. Vzal to však príliš umeleckým spôsobom a ten výsledok, vďaka „príbehu v príbehu“, nie je kompaktný. Osobné hodnotenie: 64% (**)

Amorův šíp (2021) (TV film)

Typický Hallmark – idealizovaný svet, postavy a situácie. Keď niekto pozná filmy ala Hallmark, tak tento kľudne môže vynechať. Osobné hodnotenie: 55% (*)

Muži v černém 2 (2002)

Veľká škoda, že dvojka MNB sa nedokázala (ani) priblížiť kvalitám vydareného prvého diela. Osobné hodnotenie: 66% (**)

Ambulance (2022)

Dominantná väčšina má pravdu – jedným z najväčších slabín filmu je jeho scenár. A ešte sme nespomínali postavy, ktoré majú len 2D rozmery. Všetko ostatné je „klasická Bayovina“. Osobné hodnotenie: 72% (***)