Protiúder (2002)

Aj keď Schwarzenegger už nieje ten pravý borec a dosť zostarol stále vie ešte niečo ukázať. Je to dobrodružno-napínavo-thrilerovsky-akčne, ale chýbajú tomu nejaké lepšie scény, kde by sa šponovalo napätie. Andrew Davis je dobrý režisér, no tu mi prišlo ako keby sa nevedel rozhodnúť, či to bude akčný film alebo dráma. Nakoniec je to s každého trošku a aj keď to nefunguje tak ako by mohlo, nenudil som sa a na druhu stranu, stále je to film, ktorí ma čím zaujať. 75% - 4*

Star Wars: Epizoda II - Klony útočí (2002)

Klonovaní útočia sú príbehom oveľa viac zaujímavejší ako Skrytá hrozba. Efektami tento film až kypí a okrem niektorých nudnejších pasáží s Anakinom skoro dokonalý zážitok. Veľkým plusom je Grof Dooku, klonovacia planéta Kamino, Jango Fett, alebo samotné hlavné postavy. Taktiež drobných prepojení na Lucasovu pôvodnú trilógiu je tu viac ako v predošlej časti (Vaderov motív, Bobba Fett, hviezda smrti). Záverečná akčná pol hodinka s niekoľkými Jediami v akcii nemá chybu a Williamsov romantický motív tiež. Obľúbený soundtrack: Across The Stars (Love Theme). 95% - 5*

Star Wars: Epizoda I - Skrytá hrozba (1999)

Najslabší diel s Lucasovej hexalogie, ale napriek tomu stále výborný. Príbeh je jednoduchý a niekedy tak trochu ide na neutrál, ale každá scéna je niečím zaujímavá, takže nuda nehrozí. Jediné mínus sú tu asi digitálny Gungani na čele s Jar Jar Binksom, ktorý poteší deti a otravuje dospelých. Inak efektov a akcie je tu dostatok a za doprovodu epických chorálov Johna Williamsa je skutočne na čo pozerať. Navyše George Lucas v prvej epizóde vyťahuje svoj najväčší tromf - Dartha Maula. Obľúbené soundtracky: Duel of the Fates, The High Council Meeting and Qui-Gons Funeral. 90% - 5*

Star Wars: Klonové války (2008) (seriál)

Keďže som fanúšikom sveta Star Wars a klonové vojny ma zaujali už vo filmoch, tak rozhodne nepohrdnem týmto seriálom. Animácia nie je nádherná, ale je fajn, bitky sa fakt vydarili a príbehom to celkom dobre ladí. Navyše niektoré postavy a zvraty fakt majú čo ponúknuť, hlavne posledné série sa výborne rozbehli a poteší kopec známych postav, ktoré nedostali vo filmoch moc veľký priestor. Kedže nie každá časť presne nadväzuje, odporúčam to pozrieť v chronologickom poradí aj s animovaným filmom. 1.séria - 75%. Prvá séria vôbec nerobí Clone Wars, tým dobrým seriálom akým ho každý pozná a akým sa stal neskôr. To robia až posledné (4-7 séria). Rozbeh je viac zameraný na detských divákov (milá, ale niekedy otravná Ashoka), preto je tu aj viac takých epizód (Jar Jar ich tu ma asi 5), no nechýbajú aj skvele epizódy (Lair of General Grievous, či trojdielny príbeh Malevolence) a militaristický je to veľmi pekne natočené, akcie majú šťavu a nápady. Veľmi odporúčam pozrieť si to v chronologickom poradí, pretože zopár dielov s druhej či tretej sérii predchádzajú prvej, tak ako aj film. 2. séria - 80%. Druhá séria mi príde o chlp lepšia ako ta prvá, hlavne niektoré príbehy (ktoré sa odohrávajú aj cez niekoľko dielov) sú výborné (akčná séria na Geonosis, príbeh s nevyspytateľným nájomným lovcom Cad Baneom alebo príbeh o Boba Fettovi). 3. séria - 85%. Trošku to trvalo, kým sa tretia séria rozbehla, pretože v prvej polke dosť priestoru dostane Padme Amidala a útoky na senát, čo mňa osobne až toľko nebavilo, no nakoniec je tretia séria o chlp lepšia ako ta predošlá. To práve orechové (ktoré by som aj rád videl na plátne) vytiahne táto séria až v polke a trojdielne príbehy (Nighstsisters, Overlords, The Citadel) sú klenotom tohto seriálu. Navyše veľmi milé prekvapenie priniesol Filoni v podobe Dartha Maula a mladého Tarkina. 4. séria - 90%. Štvrtá séria je konečne to pravé orechové (v podstate sa to začalo už v polke tretej, ale až štvrtá je od začiatku perfektná). Season 4 ponuka niekoľko 3 až 4-dielných príbehov a je ich tu viac ako tých jedno dielnych, čo ma samozrejme teší, pretože dvadsať minútová epizóda nerozohrá taký príbeh ako ta 3 alebo 4 dielna. Každý jeden príbeh ma čo ponúknuť a predovšetkým sa trošku potemnelo. Potešil ma aj príbeh kapitána Rexa a jeho klonov na Umbare, ktorá zároveň kladie otázku, ktorej sa filmy nevenujú - či sú klony ľudia alebo iba "klony" a akú majú hodnotu. Znova nechýba perfektná akcia a brilantný záporáci Savage a Maul, či Cad Bane. V menších úlohách sa tu objaví duo nájomných lovcov s Impérium vracia úder - Bossk a Boba alebo Admiral Ackbar s Návrat Jediho. 5. séria - 95%. Zatiaľ čo v tretej sérii priniesol Filoni len milé prekvapenie v podobe camea Maula a v ten štvrtej ho "len" znovu zrodil, tu v piatej prichádza ikonický červeno-čierny sith s parohmi konečne v plnej sile a predovšetkým s dlhším timingom. Jeho séria je tu skutočne fantastická a prekvapivo aj drsná. A ostatné diely ? Tie by sa tiež nestratili na plátne, obzvlášť finále série, ktorému nechýba dávka emócii pri odchode jednej s kľúčových postav, ktorú väčšina divákov v prvých sériach nenávidela. 6. séria - 95%. Spolu s piatou sériom ponuka šiesta nie len najlepšiu sériu, ale aj najlepšie finále. Dva diely s Jar Jarom sú celkom zbytočne (aj keď tento krát toľko Jar Jar nenudí), príbeh o Clovisovi ponúkne pár zaujímavých situácia a prvé (úvodné) a posledné (záverečné) 4-dielne príbehy o klonoch s čipom a Yodom, ktorý po ceste narazí na Darth Banea, či Sidiusa a sprevádza ho hlas Qui-Gon Jinna (opäť v podaní Liama Neesona) sú úplne fantastické. 7. séria - 95% Tak sme sa po 6 rokoch konečne dočkali 7 série! S nedokončenej série ôsmych dielov, ktoré pred rokmi vyšli na nete sme sa dočkali aspoň prvých štyroch. Siedma séria ponúkne síce iba 12 dielov (3 príbehy a každý s nich ma 4 diely), čo je trošku škoda, pretože som mal pocit, že sa to všetko rýchlo skončilo, ale keď beriem ohľad na všetkých 133 dielov, tak to rýchlo neskončilo. Ako celok je to super, ako séria je to krátke. Každopádne úvodný príbeh s novou jednotkou klonov, ktorý si hovoria Bad Batch bol fajn. Prostredný príbeh a návrat Ahsoky potešil, ale jej príbeh toľko nestrhne. No a záver, ktorý sa prelína s Epizódou III je asi to najlepšie, čo Clone Wars ponúkajú - dobré postavy, strhujúca akcia a výborný príbeh. Filoni to pekne ukončil a zároveň dobre nadviazal na Star Wars: Rebels, v ktorom pokračuje príbeh niektorých postáv s Clone Wars, ale aj lov na zvyšok Jediov a rebelov.

Indiana Jones a Chrám zkázy (1984)

Chrám skazy je vynikajúci. A teraz nehovorím o druhom diely (chronologicky vlastne prvom, ale to je fuk, keď to na sériu žiadny dopad nemá a dokopy to nikoho ani nezaujíma), ale hovorím o perfektných kulisách Chrámu skazy. Väčší rozpočet je vidno, efektami sa už toľko nešetrí a to isté platí aj o humore. Zatiaľ čo Dobyvatelia mali vtipne akčné scény, u Chrámu skazy pôsobia viac komediálne na pousmiatie a niekedy kazia atmosféru. Hlavný dôvod prečo tomu tak je, vidím vo vedľajších postavách, ktoré niekedy dokážu pobaviť, ale keď otravná (ale sexi figura) Kate Capsahaw začne vrieskať v pravidelných časových intervaloch aj vám to už nepríde vtipne. Spielberg vám dá síce pocítiť miestami až hororovú atmosféru, no je vidno, že tento krát sa hlavný hrdinovia (Spielberg, Lucas, Ford) pri natáčaní viac bavili. Každopádne okrem fajn dobrodružstva opäť priniesli aj fajn akcie podporené Williamsovou hudbou, šikovným strihom a kamerou. 90% - 5*

Pravdivé lži (1994)

"Zabil jsi někoho?" "Jo, ale jenom ty zlý." Moja najobľúbenejšia akčná komédia. Komédia nieje môj obľúbený žáner, ale Jim s Arnoldom to zvládli úplne skvelo. Perfektná dávka vynikajúceho humoru, hercov, akcie, ktorá sa zlieva do jednej s najlepších akčných komédií aké kedy boli natočené. Jim Cameron dokázal, že vie okrem sci-fi aj iný žáner. "To jsou celí oni, teroristi. Vůbec je nezajímá, že už máme po pracovní době." 100% - 5*

Harry Potter a vězeň z Azkabanu (2004)

Bal som sa, že keď Pottera nebude točiť Columbus, bude to stáť za prd. No opak je pravdou. Je to ešte lepšie ako som si myslel. Naše trio už dospieva a záhady a príbeh sú čoraz napínavejšie a zaujímavejšie. Alfonso Cuarón tomu dodal atmosféru, ktorá už nie je čisto pre tých najmenších a zaujímavý príbeh tretej knihy mu k tomu tiež pomáha. Sú tu dementori, ktorý z vás vytiahnu váš strach, je tu zahadná postava menom Pettigrew, ktorá je už dávno mŕtva, je tu nebezpečný čarodejník a vrah, ktorý utiekol z Azkabanu a ktorý podľa legiend pomáhal, veď viete komu. Do toho si ešte pripočítajte sympatického nového profesora proti čiernej mágii Remusa Lupina (skvelý Thewlis), či znova brilantného Johna Williamsa. Zmena na riaditeľskej stoličke v podaní Miachaela Gambona tiež nie je zlá. Najlepší diel s celej serie! Obľúbený soundtrack: Buckbeak's Flight, A Window to the Past, The Portrait Gallery, Finale, Mischief Managed!. 100% - 5*

Harry Potter a Tajemná komnata (2002)

Tajomná komnata je viac menej rovnako dobrá Kameň mudrcov, no v niektorých častiach aj o chlp lepšia. Hlavne v príbehu, ktorý je nielen zaujímavý, záhadný svojou minulosťou, ale aj prekvapivo dosť strašidelný a temný. Vizuálna stránka je znova očarujúca, tak ako aj znova perfektná hudba od Williamsa (skvelý motív tajomnej komnaty) a čo sa týka akčnej stránky, tak ta je o chlp lepšia, o rok dospelejšia a ako som už spomínal aj strašidelnejšia (takmer hororové scény s pavúkmi a baziliskom). Potešil aj Kenneth Branagh ako Gilderoy Lockhart. Zhrnuté a podčiarknuté: Podobne ako predošlý diel, len záhadnejšie a strašidelnejšie. P.S.: veľa ľudí to nevie, ale za titulkami vás čaká Gilderoy, tak to nevypínajte ;). Special Edition: predlžená verzia ponúkne skoro trinásť minút navyše. Film sa bez nich obíde, ale pár scén sa tu obohatí, niečo je lepšie vysvetlené a ako celok je to ucelenejšie. Film ma s týmito scénami už takmer tri hodiny, ale vôbec mi to neubralo na zážitku, pravé naopak, každou ďalšou minutou mi to prišlo zaujímavejšie. Obľúbený soundtrack: Harry's Wondrous World. 90% - 5*

Harry Potter a Ohnivý pohár (2005)

No a mame tu ďalšiu časť a s ďalším novým menom režiséra. A opäť to nedopadlo zle. Potter má v každom diely čo ponúknuť. Vždy je niečím zaujímavý a napínavý. Nie je to zrovna najslabší diel, ale ani najlepší. Humor, dobré postavy (Moody), či nabitá akcia znovu nechýba a súťaž o troj čarodejnický pohár je obzvlášť zaujímavý. V závere s príchodom Voldemorta sa trošku pritlačilo na pílu a príbeh sa tiež pohol o kus dopredu. Akurát tu chýba ten Williams, aj keď Doyle tiež nie je zlý. Obľúbené soundtracky: Harry In Winter, Hogwarts' Hymn. 85% - 5*

Harry Potter a Kámen mudrců (2001)

Výborný začiatok Potterovskej série. Nechýbajú akcie, dobrodružstva, záhady, sympatický mladí herci a dokonca sa tu nájde aj nejaký ten dobrý vtip. Režisér Columbus okrem pútavého kúzelníckeho príbehu, zvláda aj vizuálnu stránku (masky, kostýmy, výprava, lokácie) kde asi najviac očarí nádherne spracovaný Rokfort. Ďalším veľkým a nezmazateľným plusom, je skvelá (a dnes už aj nezabudnuteľná) hudba od Johna Williamsa. Special Edition: predlžená verzia je dlhšie zhruba iba o sedem minút, nie je to veľa a nič zasadne sa tam neudeje, akurát sú niektoré scény trošku viac predlžené a ako celok to pôsobí ucelenejšie. Obľúbený soundtrack: Hedwig's Theme, Leaving Hogwarts. 95% - 5*