• Krátkometrážní
  • Thriller

Koputus (2023)

Keď boli dvaja starší súrodenci mimo domova, stala sa v rodine tragédia. Otca niekto zabil, matka zmizla a najmladšia dcéra, ktorú našli zatvorenú v klietke, trpí stratou pamäti. Po rokoch sa trojica súrodencov vracia do rodného domu, ktorý zdedili, aby ho konečne predali, vrátane pozemku s bohatou lesnou plochou. Zdá sa však, že budú mať problém vyviaznuť odtiaľ živí. Zvláštny horor, ktorý zaujme najmä atmosférou a zaujímavým príbehom. Takmer trištvrtinu filmu vôbec nebolo jasné, o čo pôjde. Je to trochu aj nevýhoda, pretože tempo je na môj vkus až príliš pomalé, a miestami som si vôbec nebol istý, či sa toho hororu vôbec dočkám. Kto však vydrží do konca, bude príjemne odmenený.

La niña de la comunión (2023)

Štyria mladí skončia po diskotéke v lese, kde nájdu podivnú starú bábiku. Tá patrila dievčatku, ktoré pred rokmi záhadne zmizlo. A je jasné, že hlavní hrdinovia budú musieť pátrať po minulosti, pretože začnú mať desivé vízie, na tele sa im začnú objavovať škaredé škvrny a duch im nenechá len tak ľahko vydýchnuť. Všetky atribúty dobrého duchárskeho hororu boli splnené, od sympatických postáv, cez atmosféru až po hnusnú vizáž ducha. Originalite opäť nezatlieskam, ale ináč som spokojný. Španieli majú proste tento žáner v krvi. Pre milovníkov duchárin skvelá voľba na večer.

Perempuan Bergaun Merah (2022)

Po narodeninovej oslave sa stratí mladé dievča a je viac ako logické, že je mŕtva. Jej duch však baží po pomste a jeden kamarát za druhým začnú postupne umierať. Režisér výborných hororov ako MatiAnak a Sekte urobil podľa mňa mierny krok späť. Vraždy a maska zlého ducha boli síce na solídnej úrovni, samotný dej ma ale nezaujal vôbec ničím - je to až príliš otrepané a primitívne, vrátane predvídateľného zvratu v závere. Čistá hra na istotu, zameniteľná so stovkami ďalších indonézskych duchárin.

Capra cu trei iezi (2022)

Osamelá vdova žije na samote pri lese so svojimi troma synmi. Dvaja z nich sú leniví hajzlíci, ktorí najmladšieho šikanujú. Keď však matka nebude doma, zavíta k nim nečakaný návštevník. No a najstarší hlúpy syn tie dvere otvorí. Nie je veľa hororov, v ktorých by sa vraždili deti (plus odrezané detské hlavičky na okenici sa rozhodne často nevidia), a už vôbec nie z Rumunska, takže po dlhej dobe zavial svieži vánok. Nakrútené na motívy známej bájky o vlkovi a kozliatkach, akurát s tým rozdielom, že rumunská verzia je povedzme o niečo brutálnejšia. V zahraničí je film pomerne známy, u nás zatiaľ úplne prehliadnutý, čo je škoda. A nakoľko mám rád všetko nevšedné a neopozerané, ďakujem Rumunom, že mi spríjemnili večer.

Piove (2022)

Teenager v minulosti zapríčinil svojou hlúposťou smrť matky, jeho sestra je pripútaná na invalidný vozík a otec mu to nevie odpustiť. Po meste sa začne šíriť záhadná hmla, ktorá prebúdza agresívne sklony. Každý, kto sa jej nadýchne, skončí olepený čiernym slizom - a otca so synom to postaví proti sebe. Žiaľ, dve tretiny filmu sú skôr sociálnou rodinnou drámou. Potom sa niečo diať začne, je tam jedna podarená gorescéna a efektný prízrak pred koncom, ale či sa to kvôli tomu málu oplatí pozerať, si už tak istý nie som.

Deleter (2022)

Od Filipíncov obvykle veľa nečakám, takže pre mňa je Deleter až prekvapivo dobrý. Hlavná hrdinka pracuje ako moderátorka, ktorá má na starosti triedenie explicitných videí na sociálnych platformách. To by bola taká robota pre mňa. Ale keď jej kolegovia začnú páchať samovraždy, sranda končí. Film síce patrí k duchárskemu žánru, ale žiaden strach, otravnú vlasaticu tu nenájdeme. Namiesto toho nás čaká desivé prostredie kancelárie, brutálne videá a budovanie tiesnivej atmosféry. A v neposlednom rade, asi trikrát som sa dobre zľakol. Horor možno patrí k tým pomalším, ale konečne niečo, čo dokázalo vydesiť (odporúčam samozrejme sledovať v noci).

Qodrat (2022)

Asi nikdy nezmením svoje presvedčenie, že horory o exorcizme proste nepatria do moslimských rúk. Alah sem, Alah tam, blbeček v hlavnej úlohe len vkuse z niekoho vyháňa démonov, každú chvíľu tam niečo poletuje vzduchom, ale okrem tých pár akčných scén nič. Iba občas smiešne CGI. Scenár chýba, budovanie atmosféry nula, napätie nula, strach nula, gore nula. Navyše je to už tak opozerané, že ma to vyčerpáva a nebaví. Dve hviezdy len za solídnu technickú stránku a nečakaný úvodný kill.

Consecration (2023)

Priemerný horor priemerného režiséra. Mladá žena vyšetruje záhadnú smrť svojho brata kňaza v odľahlom kláštore, až kým okolo nej nezačnú umierať ľudia - presnejšie väčšinou otravné mníšky, čo tiež nie je na škodu. Horory s náboženskou tématikou síce rozhodne nepatria medzi moje obľúbené, ale režisér to aspoň nepokazil a ani herci nehrajú zle. Dokonca to má aj celkom zaujímavú zápletku a dejovo sa to v záverečnej tretine konečne niekam dohrabe. Len tá intenzita strašenia je strašne fádna a o pár dní si z filmu nebudem pamätať vôbec nič.

The Park (2023)

Mizerné postapokalyptické sci-fi, kde dospelí vymrú a deti bojujú o prežitie. Zase človek niečo čaká a dočká sa veľkého hovna. Klasika. Ani štipka napätia a atmosféry. Tieto detičky pobehujúce po lesoch a parku s mačetami absolútne nemajú čím zaujať. Gore sa režisér bál ako čert kríža, v celom filme je možno jedna vražda, samozrejme mimo záber. Na papieri to možno vyznelo lepšie, v reáli iba trápne, sledovať hodinu deti hrajúce sa na pieskovisku je zmysluplnejšie ako tento film.

Kill Her Goats (2023)

Snáď najjebnutejší horor posledných minimálne 2 rokov. Steve Wolsh, režisér sračkoidného hororu "Muck" opäť zahviezdil. Nedávno sme mali v kinách zmutovaného medvedíka, tak prečo to neskúsiť s kozlom? Prvú hodinu sa nedeje absolútne nič, zase na druhej strane ma to aspoň spočiatku trochu bavilo, lebo sledovať tri sexi pipinky, ktoré každú chvíľu vyvaľujú kozičky, tiež nie je na zahodenie. Teda, aspoň pokým neotvorili ústa, dialógy radšej nekomentujem. Ale hodina je až príliš dlhá doba a extrémne som sa nudil. Potom film zaujal niektorými gore scénami, ktoré napriek evidentne nízkemu rozpočtu prekvapili, lenže celé je to fakt strašne hlúpe, a v závere už ide film s IQ do úplného mínusu. Nie je to síce úplný odpad, ale nadhodnocovať to len za tých pár stoporených bradaviek, prdeliek, či striekancov krvi sa mi akosi nechce.