• Krátkometrážní
  • Thriller

Snow Falls (2023)

Jeden z očakávaných januárových hororov dopadol úplným fiaskom. Partia hlúpych mladých začne mať na chate paranoidné stavy, takže treba pretrpieť ich dementné psychózy a zaostalú komunikáciu, pár minút pred koncom si uvedomia, že už je na čase aj začať umierať, ale, žiadna krv, žiadne gore, žiadna atmosféra, žiadne ľakačky, žiadne napätie, dej celý o ničom. Dívať sa celú dobu, ako sedia, trasú sa od zimy, pobehujú po chate a vedú medzi sebou nezmyselné dialógy, je vážne utrpenie, a asi by ma to nebavilo ani v krátkometrážnej forme. Sem tam pekne sneží, ale za to body nedávam.

The Offering (2022)

Technicky celkom solídne zvládnutý démonický horor zo židovského prostredia, v ktorom hlavný hrdina nedopatrením vypustí digitálneho démonika a odvtedy sa začnú diať veci, ktoré sme už videli mnohokrát – nočné mory, prízraky, modlenie, rituály a všetky srandičky okolo toho. Nebolo to zlé, najmä scény z márnice mali dobrú atmosféru, sem tam sa dalo aj zľaknúť. Voči hercom nemám výhrady, efekty s démonom lezúcim po stenách síce presvedčivé neboli, ale zase beriem do úvahy, že to nie je horor nakrútený za neviem koľko miliónov. V rámci duchárskeho žánru lepší priemer.

Night of the Bastard (2022)

Samotársky vidlák s mladou ženou sa kdesi na púšti vyvražďujú so satanským kultom. Pripadalo mi to ako nejaký zo  starších hororov od Tromy. Čiže obsahovo je prínos úplne nulový, herecky je to horor v pravom zmysle slova (najmä hlavná záporáčka absolútne nevie hrať), ale keď už dôjde na nejaké krviprelievanie, tak to úplná katastrofa nebola. Odporúčať sa to ale samozrejme nedá.

Karanténa smrti (2022)

Keď sa spomenie pojem slasher, väčšinou si povzdychnem, lebo to rozhodne nie je niečo, čomu by som fandil, alebo čo by ma v dnešnej dobe ešte dokázalo zaujať. Našťastie sú aj svetlé výnimky, ako napríklad táto. Sympatické postavy, presvedčivé vraždy, množstvo naháňačiek, rozumná stopáž a vynikajúce tempo robia z tohto hororu napínavý a nadpriemerný zážitok. Že všetky slashery do seba akosi zapadajú, ničím veľmi neprekvapia a záporné postavy bývajú omnoho hlúpejšie ako tie kladné, je už druhá vec. Ale pokiaľ sa bavím, tak mi to až tak nevadí.

M3GAN (2022)

Vrážd je málo, všetky sú mimo záber, krv žiadna, takže pekne nakrútený presudohoror pre deti. Film má určite aj nejaké svetlé stránky (vražda protivného spratka, vizáž Megan, najmä na konci,  a jej nezabudnuteľný tanček či pohyby, prípadne celkom napínavý záver), zase na druhej strane je pravda, že kým sa niečo začalo diať, ostávalo do konca možno 20 minút. Remake Chuckyho je podľa mňa omnoho lepší, tam totiž aspoň nejaká krv bola. Musím sa dosť premáhať, aby som tomu dal aspoň priemerné hodnotenie, ale možno keby som mal 13, bol by som nadšený... EDIT: Po pozretí unrated verzie hviezdu prihodím. Myslím, že je jasné, za čo. Nehovorím, že sa dočkáme potokov krvi, ale aj to málo je lepšie ako nič. Ešte že tak!

Nic (2022)

Tak len kvôli tomu, že prijebaný teenager odmieta zliezť zo stromu, sa skupinka adolescentov rozhodne navzájom mrzačiť. Všetci musia niečo obetovať, aby debilka presvedčili, na čom všetkom záleží, najprv vlasy, sandále či škrečka, neskôr prst, panenstvo, či psa, veď pritvrdiť treba. Stručne povedané, psychologická dráma o vyšinutých deťoch s chorou, no podľa mňa dosť nezmyselnou myšlienkou, ktorá však nebola nakrútená natoľko explicitne, aby v dnešnej dobe ešte niekoho šokovala. Viem si predstaviť, že intelektuáli by o tomto filme boli schopní napísať aj sto strán o filozofických presahoch a nevhodnej výchove, ale mne to celé prišlo postavené na hlavu. Aspoň záver pobavil a oceňujem snahu o akési vypointované rozuzlenie.

Candy Land (2022)

Príjemne krvavá vyvražďovačka, v ktorej sa pekne stretáva porno a náboženstvo. Skupinka sektárov chce „očistiť“ motelové štetky, ktoré rady uspokojujú kamionistov, tie to však s výsmechom odmietnu, a čoskoro ich to bude mrzieť, pretože jedna dievčina z danej sekty sa k nim zdanlivo pripojí, aby očistu vykonala po svojom. Najviac mi bolo ľúto toho starého farárka, ktorý si k nej prišiel užiť, konečne heterosexuálne orientovaný farár, ktorý dokonca nie je ani pedofil, a takto dopadol chudák. No, jedná sa o zaujímavý slasher s množstvom krvi a fajnovej erotiky, veď keď sa už treba modliť, tak prečo si pri tom nezašukať, alebo niekoho rovno nezmasakrovať. Rozmlátenie lebky, gay znásilnenie, kozičky, kundičky, pár prekvapivo odvážnych scén sa nájde. Prvý vydarený hororík v tomto roku.

Alicia's Dream (2017)

Mladý párik sa zoznámi na svadobnej párty na chate, vybehnú si na noc zašukať do prírody, a keď sa na ďalšie ráno zobudia, zistia, že nebude také jednoduché sa z toho prekliateho lesa dostať. Vietor, tajomné zvuky, krik z diaľky a preludy ich začnú sprevádzať na každom kroku. Vzťah medzi nimi sa čoraz viac komplikuje a paranoja sa stupňuje. Neznámy a úplne prehliadnutý hororík, ktorého najsilnejšou zbraňou je vydarená atmosféra. Vďaka nej sa mi film udrží aspoň pár dní v pamäti, a to aj napriek tomu, že väčšinu času je to len také motanie sa po lese. Záverečná psycho pasáž v hmle bola príjemne mrazivá a pointa taktiež nesklamala. Nie je to pecka roka, ale jeden z tých zaujímavejších hororov, ktorý mi aspoň trochu spríjemnil večer.

Urban Legend (2022) (seriál)

Priemerný hororový seriál. Sem tam nejaké gore (1), nechutnosti (2), ľakačkové ducháriny o prekliatych šatách či prekliatej sprche (3, 7), home invasion (4), či epizóda o magorovi ukrytom v stenách domu (6). Väčšinou tu už všetko bolo mnohokrát, takže originalita sa dá hľadať len ťažko. Posledná, ôsma časť o potápačovi, ktorý sa snaží dostať z horiaceho lesa, patrí k tým zaujímavejším, zatiaľ čo druhá časť o pavúčom kúsanci a následnej mutácii je asi najlepšia (aj keď je to plagiát ku kanadskému Bite z r. 2015). Piata epizóda je vyložene sračka, na ďalší deň som zabudol, o čom vlastne bola, všetky ostatné nijako nevybočujú z priemeru. Pozrieť sa to dá, ale ak by som to vynechal, nič zlé sa nestane. V porovnaní s nedávnym Del Torovým Cabinet of Curiosities ťahá Urban Legend za kratší koniec, hoci nie o veľa.

Menjelang Magrib (2022)

Trojica študentov nakrúca video o škaredej retardovanej holčine, ktorá môže byť posadnutá démonom. Už prvá polovica filmu priniesla pár funkčných šokov, kedy som sa príjemne zľakol a keď ich ešte zaviedla v noci do lesa, bol som pri niektorých scénach ako na ihlách. Samoskalpovacia scéna bola výborná. Žiaľ, v záverečnej tretine film stratil tempo, postupne začal nudiť a ani záver už nič zaujímavé nepriniesol.  Veľká škoda, ale na to, že som o existencii tohto hororu nemal ani šajnu, to bolo v konečnom dôsledku celkom fajn.