• Krátkometrážní
  • Thriller

Party Bus to Hell (2017)

Erotická hororová komédia s desiatkami silikónových šľapiek. Skupina ľudí trčí zatvorená v autobuse uprostred púšte, všade naokolo sú vyšinutí satanisti a snažia sa vzkriesiť démona z panny. Sex, satanské orgie, kozy, striekance krvi, jedna príšera a hromada toho úplne najamatérskejšieho gore, aké je vôbec možné. Takže inteligencia celého filmu je pod bodom mrazu, s čím treba vopred rátať. Proste jeden z tých filmov, pri ktorých mal režisér prázdnu peňaženku a myslel si, že krv stekajúca po obnažených bradavkách to zachráni. Síce, čiastočne mal pravdu :-) Keby z toho bolo tvrdé porno, dal by som aj 5 hviezd.

Blood Honey (2017)

Dcérenka sa po rokoch vráti k svojmu umierajúcemu otcovi, kde neprežila práve šťastné detstvo, a rozhodne ju tam nečaká ani šťastná budúcnosť. Nie len kvôli naťahovačkám o pozemky a majetky, ale aj kvôli častým víziám jej mŕtvej matky. Tieto pasáže sú aspoň atmosféricky funkčné vďaka vynikajúcej hudbe, ktorá sprevádza celý film. Napokon z toho vyjde psychologický horor s celkom akceptovateľným rozuzlením, avšak scenár rozhodne neprekypuje veľkou zaujímavosťou, originalitou už vôbec nie a báť sa tu tiež veľmi nie je čoho, takže je to len ďalší ľahko zabudnuteľný podpriemer.

Kilómetro 31 - 2 (2016)

Horor o dievčati posadnutej zlým duchom, ktorý unáša deti, malom spratkovi, ktorý sa s ním dokáže telepaticky spojiť, a detektívovi, ktorý sa tradične snaží všetkých zachrániť. Pokračovanie priemernej (pre mňa dokonca podpriemernej) jednotky, na ktorú si absolútne nepamätám, z čoho logicky vyplýva, že stála za hovno – a nemal som teda chuť si ju zopakovať kvôli tomuto filmu. Síce sa občas snaží o vytvorenie atmosféry a kamera je vynikajúca, je toho málo. Po celkom akčnom úvode sa to zmení na uspávanku, a samozrejme to trochu ožije až v závere, keď nám toho digitálneho bubáka konečne celého ukážu. Na prvý pohľad síce vyzeral pôsobivo, kým tam nezačal poskakovať. Mám s tým približne rovnaký problém ako s nedávnym „Muse“. Čiže pozrieť sa to dá, ale je to bohovsky nudné. Španielsko v duchárskom žánri stagnuje a nevidno žiadny progres (za posledných 6 rokov len jedna dobrá duchárina – Verónica?) Smutné.

Útok z hlubin 2 (2018)

Podľa očakávania naprosto debilná blbosť, ktorej kvality porovnávať s prvou časťou je ešte debilnejšie ako veriť v nejaký kvalitný žraločí survival. Efektné scénky s vraždiacimi žralokmi sa totiž konať nebudú. Možno sa niektorí užívatelia báli okopírovania scenára z prvej časti, lenže po pozretí som si istý, že by to bola tá lepšia možnosť. Tieto smiešne digitálne pirane, ktoré sa tu naivne nazývajú žralokmi, totiž svojou krvilačnosťou privedú diváka k zúfalstvu, najmä keď sa vyroja vo väčšom počte a okrem zakrvavenej vody neuvidíme vôbec nič. Ale občas sa vo vode mihne nejaká namejkapovaná mŕtvola, aby sme sa poriadne zľakli. Postava zmagoreného negríka ťažko posadnutého svojou prácou už bola na úrovni nejakej karikatúry. Vlastne sa mi nepáčilo vôbec nič, ale odpady zvyknem dávať ešte omnoho horším filmom.

Mientras el Lobo No Está (2017)

Príbeh o deťoch z polepšovne, ktoré sa vzoprú teroru a rozhodnú sa nájsť tajnú cestu na slobodu. Nevedel som, či mám čakať thriller alebo detský film. Napokon zvíťazil thriller, aj keď počas prvej polovice to tak nevyzeralo. Začína to ako rodinná prkotina s nezaujímavými dobrodružno-romantickými pletkami, takže som sa vyložene nudil, no v druhej polovici sa to zvrhne na krutý film o pedofílii s dosť drsným záverom. Kto by to bol povedal, tak nevinne to spočiatku vyzeralo. Tvorcovia tu postavám a ich vzťahom venujú dostatočnú pozornosť, takže divák s nimi začne súcitiť a postupom času ho to možno aj emocionálne zasiahne. Do budúcna by som bol však radšej, keby si Mexičania hneď na začiatku jasne zvolili žáner, ktorým sa má film uberať a držali sa ho. Niektoré vedľajšie detské postavy by sa totiž viac hodili do komédie.

A Floresta das Almas Perdidas (2017)

Mne tento film pripomínal A Girl Walks Home Alone at Night, a to nie len čiernobielou formou, ale aj kvalitami, čiže najmä tým, že sa to snaží hrať na akúsi umeleckú originalitu, no pritom je to úplná hovadina bez väčšieho významu. Úvod vyzeral nádejne. Dvaja ľudia - starší muž a mladá žena sa stretnú v lese samovrahov, lebo nie sú spokojní so svojimi životmi, a tak trochu konverzujú, občas sa potknú o mŕtvolu, a divák zvedavo čaká, čo bude ďalej. Opustený les, filter a hudba tu nejakú atmosféru vytvoria a najmä herci sú vcelku nádejní. Potom sa to úplne zbytočne obráti iným smerom a žiaľ, vôbec som nechápal, prečo sa tam deje práve toto. Mohol byť z toho vlastne hocijaký hororový žáner, no režisér sa rozhodol vybrať asi ten najmenej zaujímavý, ktorý sa mu v danej chvíli ponúkal. Síce, možno ani neponúkal. To by som musel asi byť filozoficko-intelektuálna topka tejto databázy, aby som pochopil vyšší zmysel toho celého.

Ayla (2017) odpad!

Je mi ľúto, ale ja kvôli klavírnej hudbe body dávať nebudem. Dívať sa na škaredý ksicht toho ústredného hrdinu a nejakú obnaženú pizdu, ktorá tam vkuse zvracia je naozaj hororové. Nič iné s týmto žánrom nesúviselo. Mal som pocit, že sledujem nejaké treťotriedne porno. Samozrejme cenzúrované. Ale veď je logické, že keď sa v nejakom novom horore objaví Bill Oberst Jr., tak to bude sračka. Ešte že sa tam objavil len na chvíľu. Už mi tam chýbal iba Eric Roberts a bolo by dokonané. Škoda že na čsfd si nemôžem vytvoriť aj rebríček neobľúbených hercov, títo dvaja by boli totiž úplne na samom vrchu.

Bajo la Rosa (2017)

„Jeden z vás troch ukrýva tajomstvo. Pokiaľ sa neprizná do šiestej rána, vaša dcéra zomrie“. Približne takto šokoval únosca sympatickú rodinku, ktorej uniesol najmladšieho potomka. O výkupné mu ale nejde. Chce sa iba porozprávať, tak nabehne v noci rovno ku nim. Rodina v strachu, že sa ich dcére niečo stane, políciu nezavolá a samozrejme ho pustí. A začne sa veľmi zaujímavé odhaľovanie minulosti všetkých zúčastnených. A bude to mať následky! Zvláštne, že som v horore už dlho nevidel tak sympatického záporáka, a ešte zvláštnejšie, že postupom času mu divák drží palce viac ako samotnej rodine. Veľká škoda, že tento snímok zatiaľ uniká pozornosti českých a slovenských divákov, pretože si to nezaslúži, hádam sa to zmení. Nie je to síce horor o samoúčelnom násilí, ale výborný psychologický teror od začiatku do konca.

Ten (2017) odpad!

Snáď ten najdebilnejší slasher, aký som videl za posledné roky. Všetko mimo záber, žiadna krv, žiadne gore, postavy sa každú chvíľu rozdeľujú, aby následne našli niekoho z nich mŕtveho, po celú dobu neukážu ani vraždu, ani vraha, maximálne vidíme ležať nejakú mŕtvolu na zemi, proste nič tu nebolo. Otravné postavy riešia svoje vzťahy snáď 95% celej stopáže, nakrútené je to mizerne, ja fakt nechápem... Zlatý minulotýždňový Bloody Crayons.

1974 (2016)

Mladý párik sa nasťahuje do nového domu, ktorý je ovládaný paranormálnou aktivitou. Začína to padaním vtákov z oblohy, zmiznutím psa, či záhadnými telefonátmi, končí to pri posadnutosti. Manželka sa totiž správa divne, v noci býva námesačná a vidí anjelov. Vraj podľa skutočnej udalosti, keď záhadne zmizli štyria ľudia. Tvorcovia použili filter 70. rokov s prvkami found footage, ale tu som mal naozaj pocit, že sa snažili vytvoriť autentickosť, a nie len zakryť nízky rozpočet. Ani som nevedel, či z toho vznikne nejaký ďalší Exorcista, no napokon mi táto kombinácia so sci-fi žánrom prekvapivo chutila. Atmosféricky a zvukovo výborne odvedená práca.