• Krátkometrážní
  • Thriller

The Curse of El Charro (2005)

Celkom príjemné prekvapenie. Štyri dievčatá sa vyberú do Arizony na párty, jedna z nich má vízie, v ktorej vidí svoju mŕtvu sestru a tá sa ju snaží varovať pred vraždiacim démonom. Sny sa však zmenia v realitu, objaví sa škaredý démon s mačetou a vtedy sa len začne tá pravá párty! Je to síce béčko ako remeň, ale nechýba gore a množstvo krvi. Démonik sa s nikým nemazná, masakruje jedného teenagera za druhým (najlepšia bola scénka s dvoma lesbami v sprche) a postáv ubúda rapídnou rýchlosťou. Záver ma už akurát pobavil. Rozpočet bol nízky, čo sa prejavilo najmä na viacerých vraždách mimo záber, ale aj tak to bolo ako celok slušné. Príšerka bola dostatočne desivá, postavy mi celkom sadli a atmosféra tu bola tiež. Vízie hlavnej hrdinky sa mi už od začiatku páčili, najviac ma asi zaujala dlhšia čiernobiela pasáž zobrazujúca minulosť. Takže plusy celkovo prevládajú nad mínusmi.

Bloodline (2011)

Slušný hororík. Nebolo to síce až také brutálne, ako môj najobľúbenejší exploitation-splatter z Talianska Il bosco fuori, ale na druhej strane oceňujem snahu o skombinovanie troch hororových subžánrov (ghost / gore / zombies) do jedného celku. Pekné masky, ale aj tak je najväčšou doménou snímku práve gore. Škoda len toho pomalého rozbehu, alebo ešte presnejšie, prvá polovica ma otravovala, nudila, uspávala. Keď však vezmem do úvahy súčasnú taliansku hororovú produkciu, tak je to určite krok vpred.

Mělký hrob (1987)

Štyri šudetky sa vyberú na výlet, ale ako to už býva, ocitnú sa v nesprávny čas na nesprávnom mieste. Stanú sa svedkami vraždy a vrahom nie je nikto iný, ako sám šerif, takže boj o prežitie sa môže začať. Úvodná polovica filmu ponúka veľmi slušné tempo s naháňačkou po lese, takže som si už myslel, že to bude čistý horor pre mňa. Potom však nasleduje dlhá hluchá pasáž, v ktorej sa šerif pokúša zahladiť stopy a dievčatá vo väzení vrieskajú, že sú nevinné, a samozrejme im nikto neverí. Záver bol naopak celkom zaujímavý a na 80. roky určite netradičný. Mám však z tohto kúsku zmiešané pocity, na jednej strane je to napínavý film, ktorý po väčšinu času nenudí, no na druhej strane sa všetci chovali ako totálni idioti. (Napr. prečo tá krava neutekala od toho auta preč?) Vrchol idiocie ale tentokrát reprezentoval zástupca šerifa. Síce beriem, že bol mladý a neskúsený, ale keď niekto nevie narátať do troch, tak nech ide radšej kopať kanály. Ináč atmosféra pekná, gore takmer žiadne (s výnimkou jednej luxusnej strely do hlavy), ale v tomto prípade mi to ani veľmi nevadilo.

Empty (2011) odpad!

Neviem, čo to bolo, alebo presnejšie čím to chcelo byť, ale s hororom to nemá spoločné nič. Vyzerá to asi tak, že vypukla kríza, niet benzínu, a tak sa dvaja hlavní hrdinovia nemôžu vrátiť z výletu domov. Chodia z jedného miesta do druhého, vedú nepodstatné dialógy, v druhej polovici sa už len hádajú a tým to končí. Nechápem zmysel tohto filmu, čo tým chcel autor povedať? Ako sa ľudia chovajú počas krízy? V každom prípade to bola totálne nudná zbytočnosť, ktorú tentokrát nevyťahuje z biedy ani pekná brunetka v hlavnej úlohe (ktorá ma mimochodom v nejakej 55 minúte definitívne presvedčila, že je tupá ako poleno). Áno, bolo to "EMPTY".

Uninhabited (2010)

Pekne nakrútený hororík odohrávajúci sa v malebnom prostredí ostrovčeka, ktorý, ako sa zdá, nie je celkom opustený. Spočiatku nevieme, čo sa z toho vyvinie, hlavní hrdinovia počujú divné zvuky, plač, vidia stopy v piesku, tiene, miznú im veci... takže moja zvedavosť narastala. Potom sa však do deja zaplietli dvaja hispánski rybári, a celá parádna a mrazivá atmosféra sa začala rúcať. V záverečnej tretine sa to však opäť pozviechalo, takže výsledné dojmy mám skôr pozitívne. Je to o kúsok slabšie ako jeden z mojich obľúbených austrálskych kúskov Long Weekend, a to najmä kvôli dosť plochému a jednotvárnemu deju (námetom a atmosférou je to vcelku porovnateľné), ale za pozretie to určite stojí! A to nielen kvôli prostrediu a sympatickým postavám, ale taktiež dokonalej hudbe, z ktorej mi chvíľami naskakovali zimomriavky. Pekné.

SideFX (2005) odpad!

To zase bola sračka. Dej sa odohráva na teenagerskej halloweenskej párty, kde jeden z hlavných hrdinov prinesie novú drogu. Tá však mení ľudí na upírov. No bolo to podobné amatérske zúfalstvo, ako nedávno videný Temptation, lenže v tom hrali aspoň pekné ženské. Toto sa nedalo pozerať, asi v polovici som to vzdal. Čo už, keď to nejde, tak to nejde.

Candy Stripers (2006)

Milá hororová sci-fi komédia s fajnovou štipkou erotiky. Všetky zdravotné sestričky sa nakazia neznámym mimozemským parazitom a dostanú obrovskú chuť na sex, na sladkosti... a na mužov, z ktorých si robia zámotky. No a keďže je nemocnica v karanténe, partička teenagerov musí spojiť sily, aby slečinky porazili a dostali sa von. V druhej polovici sa nám to dokonca zmení na pekný krváčik s podareným gore. Na druhej strane scénky, v ktorých hlavní hrdinovia tie ženské likvidovali, boli až prekvapivo otrasné a odfláknuté. Chválim peknú príšerku na konci, škoda, že ju ukazovali len tak krátko. Je to taká zábavka na jedno pozretie, celkom odporúčam.

Ame no machi (2006)

Pred 35 rokmi sa v malej osamotenej osade záhadne stratilo kvantum deciek. Tie sa síce vrátili, ale už neboli ako predtým, stali sa z nich vraždiace monštrá. Toto je téma, ktorá ma proste baví. Najskôr to bude preto, lebo som vyrastal na Kukuričných deťoch, takže niečo také ma dokáže vydesiť oveľa viac, ako všetky vlasatice lezúce po strope, zo studne, z televízora... Výborný námet a od začiatku do konca príjemne mrazivá atmosféra, dokonca to bez problémov funguje aj s minimom krvi a bez ľakačiek, čo sa tak často nevidí. Mne sa to jednoducho páčilo. Teda až na ten divný záver, ktorý mi pravdupovediac veľmi nesadol.

Grave Encounters (2011)

Spočiatku to vyzeralo pekne trápne. „Duch, ak si tu s nami, daj nám znamenie, otvor okno.“ Alebo: „Duch, ak si tu, ukáž sa. Urob hluk.“ Ha, ha, spomenul som si na detské časy :) Úvod - žiadna inovácia. Predstaví sa nám tím, urobia zopár interview, pekne obkecajú, na čo všetko sa chystajú a predstavia svoje „aparáty“, ako keby ma to zaujímalo. Navyše si nie som istý výberom toho senzibila v čiernom, celú dobu mi bolo z neho na smiech. A potom šup na nočné videnie, je to zelenkavé, s typickými poruchami obrazu a stokrát videné. No a zrazu z ničoho nič buchnú dvere, jeden z nich sa stratí, ďalší sa skotúľa zo schodov, spadne reflektor... a konečne sa niečo začne diať (veď už aj bolo na čase, keďže polovica filmu bola za nami). A potom, čuduj sa svete, sa z toho vykľuje veľmi slušný snímok. Nechcem veľmi spoilerovať, aj keď je vlastne každému jasné, ako to bude pokračovať. Musím však uznať, že párkrát som sa teda poriadne zľakol. Najvýraznejšie pozitívum však vidím v tom, že aspoň nejakého ducha ukázali (aj keď to bolo jasné už z traileru), v každom prípade moje potenciálne hodnotenie v závere stúpalo každou minútou. Celkovo to vidím na 70%, preto som dosť dlho rozmýšľal medzi trojkou a štvorkou. Keď si to však porovnám s naposledy videnými Atrocious / The Tunnel, tak je to jasné. Nedá sa však čakať žiadny megahit, nazval by som to jednoducho „pohodovým found footage“, a súčasne asi aj jedným z najlepších (ale na [Rec] sa to nechytá, to ani náhodou!)

Temptation (2009)

Lacná, amatérska upírina o jednej krave, ktorá sa nevie rozhodnúť, či sa stať upírkou alebo radšej zomrieť. Otrasne nakrútené a otrasne zahrané, príbeh o ničom. Čiže je to hovadina, ktorú od odpadu delia len prsnaté upírske kurvy (ale aspoň vedia krútiť zadkom, keď už nie hrať).