• Krátkometrážní
  • Thriller

Podivíni (2017)

Melancholický road movie o dvoch postavách - mužovi a chlapcovi, očividne s temnou minulosťou, ktorí sa potulujú po svete, až kým sa postupne neodkryje, čo sa vlastne stalo a prečo utekajú. V tomto prípade môžem pochváliť vlastne len vynikajúce herecké výkony a istú znepokojivosť. Ale nebola to moja šálka kávy. Až príliš komorná, spomalená záležitosť, ktorá zasahuje omnoho viac do psychologickej drámy ako do thrilleru. Po režisérskej stránke je to navyše absolútne nezvládnuté, pretože hlavná myšlienka filmu je vďaka zbytočným flashbackom predvídateľná už v prvej tretine.

Devil's Gate (2017)

Ďalšia mimozemská zlátanina, ktorá by sa dala bez problémov skrátiť aj o pol hodiny, keďže väčšinu stopáže zaberala nezaujímavá konverzačka hlavných postáv na odľahlej farme. Neviem, nesadol mi tento Devil's Gate, po prvé nie som ani veľkým nadšencom takýchto hororov, po druhé boli triky na úrovni minulého storočia a po tretie som tam našiel maximálne jednu podarenú gorescénku za celý film, čo je fakt málo. Úvod ešte vyzeral celkom zaujímavo, zvyšok bolo len mlátenie prázdnej slamy. Vzhľad tých "padlých anjelov" bol ledva priemerný (zlaté Akty X), väčšinou ani veľmi neútočili, hlavne že bleskov a blikajúcich, oslepujúcich svetiel si divák užije dostatok. Rovnako netuším, kde tam bola tá "hustá atmosféra", ale možno mi len niečo uniklo. Vlastne len voči hercom nemám vážnejšie výhrady.

Day of the Dead: Bloodline (2018)

Nemám s týmto filmom problém. Obyčajný zombie akčák. Doktorka sa snaží nájsť vakcínu, avšak do vojenskej základne preniknú zombíci a začne sa streľba. To je všetko. Úvod akčný, záver akčný, stred filmu nuda, ale to sa aj dalo čakať. Nakrútené je to normálne (našťastie žiadny amatérizmus), masky a gore sú fajn. Samozrejme, že pokiaľ niekto v takomto filme hľadá niečo viac, ako napríklad zaujímavý dej, prekvapivé zvraty, neočakávanú pointu či inteligentné jednanie postáv, tak sa mu to nepáči. Prečo by som to robil, keď som čakal len nenáročnú a mierne tupú béčkovú zábavu na odreagovanie a zabitie času. Z tohto hľadiska myslím film poslúži dobre.

Cold Skin (2017)

Ani neviem, či sa to dá nejako chváliť alebo kritizovať. Ale asi skôr to druhé. Xavier Gens upadá. Páčilo sa mi to síce o niečo viac ako ten predchádzajúci pobožný blábol, ale na jeho prvotné extrémne snímky sa to nechytá. Príbeh o dvoch chlapíkoch, ktorí si svoj drahocenný čas každú noc krátia tým, že z vrcholu majáka odstreľujú morské panny. Tomuto mám tlieskať? Alebo by ma mala zaujímať platonická láska medzi mutantom a hlavným hrdinom? Technická stránka je vynikajúca, o tom niet pochýb (veď za tie milióny sa to snáď pokaziť ani nedalo). Akurát že vzhľad monštier by viac pasoval do Avatara a bojové sekvencie mi prišli asi tak hororové ako v Pánovi prsteňov. Ale áno, bola tam krásna príroda. A aspoň občasná akcia, ktorá prebudila tú zdĺhavú prázdnotu. Hlavne, že som pri tom nezaspal, aj keď veľa nechýbalo. 5/10 a pre mňa ďalšie sklamanie, len tak ďalej.

Lost Creek (2016)

Celkom milý detský hororík. Teda aspoň na tie nezávislé, amatérske pomery. Trojica spratkov pobehuje v noci po lese a zaháňa halloweenské strašidielka. Sem tam na nich aj niečo vyskočí, ale väčšina scén sa tak či tak odohrávala v úplnej tme. Decká boli síce snaživé, ale veľa talentu nepobrali. Ich dialógy mi miestami pripomínali recitačnú súťaž. Dva bodíky dávam najmä za budovanie atmosféry.

Escape from Cannibal Farm (2017)

Nízkorozpočtové vykrádačky / plagiáty / pocty a neviem ešte ako to nazvať, mi nevadia, pokiaľ sú dobré (ako napr. švédsky Wither). Toto moc dobré nebolo. Priemerné hodnotenie síce nemám problém dať, lebo krvavé je to celkom dosť a tento primitívny hororový žáner mám vlastne najradšej (nápad fakt nepotrebujem). Aj maskéri odviedli celkom slušnú prácu. Len keby sa na tie postavy dalo aspoň pozerať. Všetci hrdinovia vrcholne nesympatickí a ich občasné hysterické výkony bolo až utrpenie sledovať. Spomenul som si na debilný herecký afekt D. Lasera v Human Centipede 3 - a tu sa takto chovali asi všetci. Navyše poriadna scéna s motorovkou naozaj chýbala a keď si predstavím, ako som sa na to tešil... Trailer je lepší ako samotný film, lebo všetko je už v ňom zahrnuté a nič viac nepríde.

Konvert (2017)

Rusi síce asi nikdy nebudú patriť medzi hororové veľmoci, ale zase tento kúsok im celkom vyšiel. Síce nijako neohúri, ale aspoň ho nepokazili. Chcelo by to však pritvrdiť. Tvorcovia nám ponúkli celkom zaujímavý príbeh o prekliatom liste, ktorý nie je tak jednoduché doručiť na správnu adresu. O tom sa presvedčí hlavný hrdina, ktorý napokon nebude mať inú možnosť, ako začať pátrať po histórii dopisu. Je to veľmi pekne nakrútené, atmosféra by sa taktiež našla, občas potešia démonické zjavenia (aj keď žiaľ len v minimálnom množstve) a kratučká stopáž len niečo vyše hodiny taktiež nie je na škodu. Len keby sa divák aspoň občas zľakol. Takto mi to miestami viac pripomínalo mysterióznu kriminálku.

The Midnight Man (2017) odpad!

Takmer hodinu a štvrť dlhá konverzačka medzi troma nesympatickými hlavnými postavami. Síce sa tam objavili nejaké náznaky, že by mohlo dôjsť aspoň k nejakému mučeniu, keď bol manželský párik poviazaný a záporák chcel od nich peniažky, ale aj tak k ničomu nedošlo a drístali ďalej. V záverečných minútach, keďže to má byť aj horor, tam tvorcovia drbli démonov, ale keď som videl tie amatérske masky, tak mi bolo trápne za všetkých, ktorí sa na tejto extrémnej zhovadilosti podieľali. Nenašiel som žiaľ nijaké plusy, a ani náznak režisérskeho talentu.

Atroz (2015)

Južná Amerika je v tých torture pornách celkom šikovná, takže ani tento kúsok ma podľa očakávania nesklamal. Dočkáme sa znásilnení, mučenia prostitúta, či krvavých hrátok s pohlavnými orgánmi, takže účel bol opäť raz splnený. Všimol som si však, že kamera sem tam zbytočne uhýba, kde nebolo treba. Takže na viac ako tri to nebude. Síce, na ten minimálny rozpočet je to nakrútené viac ako obstojne. Videl som však aj omnoho väčšie zverstvá (napr. na taký Visceral sa to nechytá ani náhodou).

The Night Sitter (2017)

Do tretice všetko dobré. Alebo možno aspoň mierne nadpriemerné. Predchádzajúce dva snímky o pestúnke v trabloch dopadli z môjho pohľadu o niečo lepšie, aj keď to zase neznamená, že by sa jednalo o zlý horor. Pestúnka peknučká, detský hrdina našťastie neotravný. Len keďže sa jednalo o horor o démonických čarodejniciach, tak nejako som čakal väčší nárez. Tempo pokladám za najväčšie mínus. Postavy sa začali konečne poriadne masakrovať až v záverečnej 15-minútovke, zatiaľ čo prvá polovica filmu bola na môj vkus až príliš rozťahaná a neudialo sa v nej dokopy nič. Ale keď sa to gore konečne objavilo, sťažovať som sa nemohol. Čo sa týka masiek, poctivá robota. Odporúčať myslím môžem, aj keď tohtoročný a podobný The Babysitter mi prišiel o triedu lepší. Nechápem, prečo si tvorcovia to najlepšie nechali až na koniec a nechali diváka tak dlho čakať.