Gladiátor (2000)

Antický chlapácký doják jak má být. A tomu říkám zábava a SPORT, ne vaše teploušský fotbaly - kam to lidstvo dopracovalo :(

Florida Man (2015)

Dávka pouliční moudrosti z prostředí městských parků a pláží, liquor shopů a nočních benzinek. V dobrém smyslu jako by to točil Harmony Korine. Bral bych klidně víc takových. "Once you get to Florida, you don’t ever want to go back north."

Ben Hur (1959)

Historicko-biblický velkofilm má svých pár silných pasáží, přesto mě ubil vší svou vatou a zdrcující stopáží. Chápu appeal a status legendy, u mě ale nic moc přesvědčivý.

Prázdniny v Římě (1953)

Vysoce líbivá, povznášející a skvěle napsaná "postcard" klasika s přesahem za běžný romantický film. Má jedno velký štěstí - pro princeznu prostě nemohlo existovat lepší obsazení. Vida, pouhých osm let po té největší válce a člověk tu má pocit, jako by snad žádná ani neproběhla :)

Agenti chaosu (2020) (TV film)

Musím říct, že po čtyřech hodinách maximální pozornosti na téma trollení, dezinformace, leaky, hackování, pochybné vazby a vůbec všelijaká ruská neplecha ve volbě 2016, se má mysl cítí solidně přepjatá... Rozhodně bych tady ten Gibneyho dokument neoznačil za pouhé špinění Trumpa na bázi domněnek bez pevných základů, čehož jsem se předem trošku obával, nepřináší žádné senzační nálezy, nýbrž jde o překvapivě pragmatický, odborný a detailní rozbor toho, jak potupně a velkolepě si Amerika dala nasrat na hlavu. Zároveň dobrý pohled do temných chodů zahraniční politiky. Bez vaty a se silnou plejádou komentátorů. Koho dále zajímá, doporučuji knižní titul "Cesta k nesvobodě" od T. Snydera, který je tu mimo jiné také dotazován. "As long as you wind up on top, who cares if the whole motherf*cking system burns to the ground?"

Americká 60. léta (2013) (seriál)

V řadě první z dekádových přehledů od CNN a byť (logicky) nejde nijak informačně hluboko, může působit sušším dojmem a sestává výhradně z dobře známých témat, práce to je solidní. Od atentátu na Kennedyho a pád do vietnamský šlamastiky, přes Kingův pochod na Washington a invazi britských boybandů, až po krizový rok ’68 a legendární Apollo 11; šedesátá léta v USA byla v dění velmi nabitá a země se ocitla slušně v prdeli a rozpolcená - hodně štěstí dnes. Kdo chcete vzít úplně hopem, doporučuji příslušný díl (x) v sérii America in Color.

Safeguard: An Electoral College Story (2020)

Obhajoba tzv. sboru volitelů v USA, jeho význam v rámci principu brzd a protiváh a demokracie jako takové. Nabízí řadu velmi silných argumentů, proč se nejedná o pouhý nesmyslný přežitek v Ústavě, který už má nejvyšší čas na odpis - jak se může na první pohled zdát a jak bylo tak často slyšet po poslední prezidentské volbě. :)

Sociální síť (2010)

Řemeslně tip-ťop kousek, velmi poutavý a soustředěný, za těch 10 let poněkud zlověstnější... (x)

Asfaltová džungle (1950)

Film, který se přímo podílel na definici žánru heist, u mě ztratil ve své první třetině (kdy mě mírně uspal). Byl bych pro zrychlit fázi dealování financí, přesunul se k samotné vloupačce a snaze utéct s kořistí. Drama je to časem solidní, herecky a po stránce charisma bez výtek, ba naopak, v kontextu letošních událostí mě pobavilo poselství o nutnosti policejních strážců pořádku a bezpečí - byť jeden ze sta bude podmazaný :) "It’s a dark realisation, one that would drive film noir again and again thereafter: the desperate escape from a scenario where, even by chief of police’s own admission, the jungle wins."

Ďábel (2020)

Velmi dobrý, temný a ďáblem nasáklý “southern gothic” thriller, kde po celou dobu někdo páchá zlo a dějí se dost hrozný věci, přesto ale (zajímavě) nevyzní na úplně beznadějně depresivní notu. Vyniká tu nejen atmosféra a pánbíčkářský prostředí appalačských zapadákovů, ale i skvěle užitý vypravěč a výtečný herecký obsazení - všechny postavy táhnou a fungují. Pattinson vystřihl super kněze chlípníka.