Vzpoura na Bounty (1962)

Nehledě na nechvalně proslulý zákulisí vznikl parádní námořnický dobrodružnák, kde vládne jak důstojnický hejsek Brando (manýry během natáčení se... tak nějak hodí k postavě), tak Howard v roli tvrdýho kapitána. Jejich rostoucí vzájemná nevraživost mě bavila. Stopáž sice celé tři hodiny, ale je tu jak dost dění, tak i příjemná pasáž z ostrovního prostředí. Navíc velmi pěkný čistě vizuálně. Nemám zatím sice srovnání jiných verzí, tady jsem ale nenašel jediný mínus, spokojeně probděl půlku noci.

Jsem Ali (2014)

Není to klasický životopisný dokument, který by vás provedl všemi zápasy a milníky hezky jak šel čas. Jde spíš o lidský, rodinný portrét Aliho, s důrazem na některé z myšlenek a světlo v něm, ale i hrdost - ten "mladý černoch s prořízlou pusou", co si nedal srát na hlavu a stal se inspirativní, sám se definující osobností. Stinné stránky a osobní selhání jsou tu pouze taktně v krátkých zmínkách a náznacích. Vesměs vzpomínky blízkých, některých fanoušků a celebrit, domácí audio nahrávky, zběžný přelet kariérou - slušná pocta. "See the greatest sports title doesn't mean nothin' mister, if you can not be free."

The Mexican-American War (2006)

Pěkný zběžný pohled na válku o území dnešní Kalifornie, Nového Mexika a řady dalších států, která přes politicky-militantní šikanu "zjevného údělu" tak úplně nezapadá do americkýho vlasteneckého vzorce a zůstává kontroverzním tématem, kterému se nevěnuje zdaleka tolik pozornosti jako válce občanské, či té o nezávislost. Mix vyprávění, reenactment záběrů, obrázků a úryvků z deníků mi vyhovoval a byl dobře stravitelný. Prezident Polk, generálové Taylor, Scott a Santa Anna, účast pozdějších hvězd (McClellan, Grant, Lee) a pár působivých momentů v dění, jako byl zvrat u Buena Vista, vylodění u Velacruz, nebo "boy heroes" při obraně Mexico City. Při troše zájmu rozhodně stojí za pozornost! A já si rád dám ještě důkladnější tohle.

Goon: Last of the Enforcers (2017)

Komu se líbila jednička a nemá nějak přehnaný cinefilní nároky, bude mít radost. Správný kanaďan Baruchel věděl, že má v rukou fandovský zlato, nijak nespěchal a šel do toho od srdce - vrátil všechny oblíbený postavy, obsadil pár skutečných rváčů (Parros, Orr, Prust, Laraque, Angelstad, PP od Violent Gentlemen) a vychrst ještě větší litry krve. Papánek Cain má jako záporák něco do sebe, srandy je tu kopec, snad jedině ubrat těch všech sračiček s rodinou... V součtu ale hezky vděčný sequel. Kdokoli rád hokejový násilí + název "poslední z bitkařů" mi jednoznačně evokuje, doslova upalujte pro loňský dokument ICE GUARDIANS.

Městečko Twin Peaks - Epizoda 14 (2017) (epizoda)

Pro mě třetí špičkový díl, kde se archivně mihne Bowie, snově Monica Bellucci, odehraje divná lesní procházka, ještě divnější vězeňský psycho, neméně divná story týpka s gumovou rukavicí a brutální smrt truck you hulváta. Nechápu jak, ale funguje to, miluju Lynche v roli Gordona, mám už ve zbytek série slušnou důvěru a začíná mi být celkem jedno, zda se Dougie Cooper probere, anebo neprobudí. Jen nebýt těch unylých songů na konci...

American Experience: The Great War (2017)

Precizní mini-série o první světové z perspektivy američanů. O motivech jejich vstupu do války, zákulisí během i selhání Ligy Národů v době po. Překvapivě střízlivě a bez otravných medů. Od profilu Wilsona a jeho moralistického pokrytectví, ten podezřele idealistický záměr, přes zásobení a dluhopisy, nátlak k podpoře válečného úsilí, propagandu, nevídané oprese, kontextů rasismu a sufražetek, až po bližší pohled na newyorskou patnáctou, lost battalion, meusko-argonskou ofenzívu i osobnosti jako byl Pershing, Chapman, Rickenbacker, York (x)... Skvělé je zlidštění díky úryvkům z dopisů, stejně jako koláž dobových fotek a záběrů - až jsem někdy nechápal, že některé z nich vůbec existují. Výprava je příjemná a v návaznosti dává smysl. V součtu tedy perfekt okénko na moment zlomový, určující k americké roli ve světovém dění pro nadcházejících minimálně 100 let. [běželo v rámci cyklu AMERICAN EXPERIENCE] "There is such a thing as a man being too proud to fight. There is such a thing as a nation being so right that it does not need to convince others by force that it is right."

Strážci Galaxie Vol. 2 (2017)

Skvělý - nápady, sranda, pěkný star-trekácký masky, nějaký nádherný vizuály, cit pro retro pocty a písničky, castingový radosti. Když digi film, tak takový. Neříkám, že to v druhé půlce nekolísá, ale takhle vypadá komiksová týmovka, která nepočítá s tím, že jsou její diváci totální nenáročný hlupové (jako ta hlavní marvelácká...). A jde od srdce.

Bílá velryba (1956)

Musím potvrdit, že na dobu svého vzniku je to pořádně temný fatalistický dobrodružňák, kde máte od počátku do konce to neblahý tušení, že vás ani postavy nečeká žádná velká špetka radosti a veselí. Boduje to nejen atmosférou, duchem, technicky, budováním napětí a uceleným dojmem, ale i dramatickým gala G. Pecka, jehož vyšinutě pomstou posedlý Achab je to hlavní, proč je ’58 verze dodnes braná za nejlepší převedení jednoho z nejslavnějších mořských příběhů (další a další takový). Je to i film, který dosud nezchátral a určitě mám chuť dát si ještě (ne)jednou, stejně jako knížku - kterou jsem sice četl, ale tehdy pořádně nevnímal a neocenil.

Wilson (2017)

Malinko drsnější tragikomedie, kde hlavní postava dostává od života tak neúnavně na prdel, až je to devastující spíš než jakkoli feel-good. Což není výtka. Jenže přes to, že Woody tu padne jak vyšitý a pár vtípků je skvělých, celá linie s ex bohužel kazí celý film, navíc Laura Dern tomu nepřidává nijak herecky. Takže sice scénáristicky nedotažený, ale i tak lepší průměr a nezaslouží si propadnout. Zvlášť pokud pro vás důvod sem zabrousit byl taky čistě Harrelson, tak to stojí za to vidět.

Stařec a moře (1958)

Tehdy brzká adaptace tu z Hemingwaye doslovně cituje, trocha knižní strnulosti nijak neškodí a klasický zápas starce o hrdost drží strhaný Tracy, který s přehledem vtahuje do děje - ať už v rozjímání k přírodě, nebo když z posledních sil bije žraloky. Filmařinou zastaralé v dobrém slova smyslu, hudba drama ještě podtrhuje, dívalo se na to hezky. Jak lákadlo ke knize a má-li být, tak myslím i vhodná náhrada na referát.