Pochyby (2008)

Výborné psychodrama. M. Streep jako fanatická strážkyně morálky velmi uvěřitelná.

Bitva v ústí Šeldy (2020)

Válečné filmy mívám spíše v oblibě, protože z nich bývá vidět snaha o autentičnost. Takže i k tomuto jsem přistupovala s očekáváním... Ten film pro mě však naprosto zabily filtry a ztráta kontrastu. Jakoby znal jen hnědou, hnědošedou a hnědozelenou. Toto "ozvláštnění" způsobilo, že jsem si nedokázala najít vztah k postavám. Pořád jako by byli za nějakou ušmudlanou neproniknutelnou zástěnou. Dokonce jsem film v půlce vypnula, že se dodívám jindy, jak mě to štvalo, ale pokračovalo to i napodruhé. Rozčilovalo mě to tak, že jsem, přiznávám otevřeně, ten film nedokoulala. Totiž i za války byl svět barevnej. V létě víc, v zimě míň, ale byl barevnej.

Greta - osamělá žena (2018)

Zezačátku mě zaujal způsob, jakým manipulovala psychopatka - oháněla se láskou, což mi připadalo jako vítaná změna oproti psychopatům, kteří jsou "jen" agresivní. Bohužel ve třetině filmu se z toho stává fantasmagorie, postavy se začnou chovat příliš přes čáru, film ztratil uvěřitelnost a pro mě klesl v hodnocení.

Whiplash (2014)

V tomto filmu je do extrému přivedeno úplně všechno. Dirigent - manipulativní psychopatický pošuk, student Andrew, posedlý bubnováním, který v touze po uznání se sebou nechává vorat, stádovití členové hudebního tělesa, kteří bezmezně uznávají svého "guru" a nevzepřou se jeho metodám, i když z nich s radostí dělá pitomce, a nakonec i tatínek, který hecuje své syny, aby někde "uspěli". To je na jeden film trochu moc. Pokud jde o představitele hlavní role, tvářil se buď unyle, nebo útrpně, nic jiného. Sečteno a podtrženo, nemám na tom filmu co pochválit.

25 let neviny (2020)

Dost věrně a přesvědčivě natočené selhání. Hrůza. Asi už se na to víckrát nepodívám, ale některé scény si beztak budu pamatovat dlouho. Taky se nemůžu zbavit dojmu, že kdyby ten odhodlaný kriminalista nechodil na ryby s těmi správnými lidmi, že by nebylo o čem točit.

Dark Waters (2019)

Pátá * je za statečnost a vytrvalost advokáta. 85%.

Simon Birch (1998)

Krásný film s hlubokým emocionálním a myšlenkovým dojezdem. Přiměl mě klást si otázky a našla jsem v něm odpovědi - nemusí to být na první pohled patrné, ale má pevnou vnitřní logiku, takže se tam ty odpovědi najdou.  Jeho sledování mi pomohlo zvědomit si poměrně zásadní věci, které nás ve škole, ani v "nedělní" škole a většinou ani v rodině nikdo nenaučí, ale jsou rozhodující pro psychickou stabilitu. Navíc jsme pak lépe ovladatelní, když si je neuvědomujeme, a taky psychologové a dealeři drog by mohli přijít o obživu, kdyby jejich klienti nehledali to, co potřebují, mimo sebe. Neříkám, že ten film může změnit život, ale něco ovlivnit ano. Držím palce, aby si tam každý našel to svoje.

Temple Grandinová (2010) (TV film)

Film měl našlápnuto na víc, protože v sobě nese hezké poselství a obsahuje nejméně 2 dobré postřehy o působení na chování savců, tedy nejen dobytka, ale i lidí, obecně. Bohužel však film pracuje s divákem jako s primitivem, kterému je třeba všechno stokrát vysvětlit a dvěstěkrát názorně ukázat. Celé to nakonec shodí patetický závěr s účastí hlavní hrdinky na konferenci, který má na svědomí sešup z původně zamýšlených 4 hvězdiček na 3. Já fakt nevím, proč musí každý druhý druhý americký film končit veřejnými projevy.

Sabrina (1954)

Překvapivě film s rostoucí tendencí. Začátek slabý, prostředek ucházející a závěr mě pobavil, takže ty ne úplně zasloužené 4 * dám.

Lawrence z Arábie (1962)

Pěkné scenérie, obloha modrá bez mráčku, prostě vizuálně, hlavně co do barev moc pěkné. Ale... ale strašně dlouhé, zbytečně natažené záběry. Mé sympatie si hlavní hrdina nezískal, ve smyslu jak byla ta role napsaná. A její představitel na mě působil nepřesvědčivě, divně, s tím svým málo proměnlivým výrazem.  Když to shrnu, mě na  tom filmu chybí něco jako živost.