Jak vyrobit motor pro tryskové letadlo (2010) (TV film)

V tomto dokumentu se podíváme do anglického městečka Derby, kde se v továrně společnosti Rolls Royce vyrábí jeden z nejsložitějších motorů na světě, od kterého je požadován bezchybný chod po miliony kilometrů. Do detailu prozkoumáme, jak se z těch nejmenších součástek, na které jsou kladeny obrovské nároky, postaví převratný proudový motor do Boeingu 747 Dreamliner. Smysl pro dokonalý detail je při výrobě nutný standard a mne, jako diváka, to naprosto fascinuje. 95%

Uprchlík (1993)

Výborná akční honička, kde je uznávaný doktor neprávem obviněn z vraždy své ženy. Shodou okolností se při eskortě dostane na svobodu a prchá před policií. Zároveň však nepřestává hledat skutečného vraha. Až na pár much (přehrada a kecy Jonese) skvělý film, který si lze čas od času připomenout a neokouká se. Špičkové herecké výkony a propracovaný scénář vás vtáhnou do děje a vy si pak nepřejete nic jiného, než aby Harrison tomu zlému policajtovi Jonesovi utekl. 85%

Portugalsko, iberský poklad (2010) (TV film)

Další z řady dokumentů, které vám představí úžasnou krajinu, přírodní bohatství, zvyky a obyčeje dané oblasti. Portugalsko je nádherná země a tento dokument vás o tom přesvědčí. Možná mi tam něco málo chybělo, ale určitě mne to utvrdilo v tom, že se sem někdy musím osobně podívat. 85%

Planeta Krull (1983)

Pěkná pohádka ze staré školy, kterou jsem kdysi viděl jako malý kluk. V těch dobách byly efekty, provázející roztomilé sci-fi dobrodružství, fascinující a strhující a každý je hltal. Dnes, když jsem si tuto zaprášenou relikvii připomněl, to na mé tváři vykouzlilo jen lehké pousmání a v srdci melancholické píchnutí. Je to pěkný a jednoduchý příběh s řadou plochých a nikterak promyšlených postav. Smysl má už jen pro pamětníky a fandy starého filmu, jinak Planetu Krull asi nikdo neocení. Hezká vzpomínka. 65%

Skotsko, zrcadlo času (2007) (TV film)

Velice pěkný a pohodový dokument o nádherné a drsné zemi, která si po staletí uchovává svůj osobitý ráz a zvyky. Podbarvený typickou skotskou hudbou představuje ta nejkrásnější a nejzajímavější místa, která stojí za to navštívit. Když jsem se díval na ta malebná městečka, krčící se u skal na pobřeží, najednou se mi zachtělo tam žít. Skutečně poutavé. 90%

Válečné hry (1983)

Nostalgie, spojená s krásnou naivní myšlenkou, že válka je vlastně nesmysl, ve kterém jsou poraženými všichni. Utopie světového míru, zaobalená do pěkného a jednoduchého filmu. Laciný scénář a šílené dialogy, podpořené předpotopním dabingem minulé éry, kdy prakticky každá věta končila slovíčkem "Oukej", vyvažuje celkem sympatické herecké osazenstvo a odkaz, který v sobě samotný film nese. Nic světoborného, ale jako malý jsem to žral. 65%

Stůj, nebo maminka vystřelí! (1992)

Stejně tak, jako devadesátým létům vévodily akční filmy, vyklubalo se i pár pokusů narvat akční hrdiny do bláznivých komedií. Nemohu říci, jestli se to povedlo vždy, ale tento případ to rozhodně není. Neskutečně otravná a nudná záležitost s vyšklebeným Stallonem, který vypadá dost bídně, když u toho nedrží v prackách alespoň středně těžký kulomet. Vyumělkovaný humor je místy až trapný, a když už se tam náhodou naskytne ryze směšný moment, pouze to s vámi lehce zacuká. Na salvy smíchu ale rozhodně zapomeňte. 30%

Letecká záchranka (2014) (pořad)

Takový lidský dokument o letecké záchranné službě, která je tu pro nás v případech nejtěžších. Při střízlivém, ale věcném vyprávění jednotlivých účastníků daných nehod mnohdy zamrazí. Smekám svůj širák a odhazuji v dál. Nesmírně si cením těchto obětavých lidí, kteří mnohdy nasazují i vlastní život, aby pomohli jiným. 90%

Jak postavit jadernou ponorku (2010) (TV film)

Dokument o tom, jak z milionu malých dílků kovu postavit jeden z nejsložitějších strojů na světě. Jaderná ponorka. Líbí se mi, že dokument se nevěnuje jen válečnému náhledu na situaci, ale skutečně poukazuje na každého jednotlivce, ať už je to svářeč, nebo sexy elektrikářka s výstřihem, který lahodí oku. Vysvětluje postup a problémy, které jsou spojeny se složitou stavbou. Některé technologie jsou z důvodů utajení zamlčeny, ale jinak se dostaneme hluboko do ústrojí tohoto složitého stroje. Dle mého názoru pěkná a zajímavá práce. 70%

Krásy evropského pobřeží (2005) (seriál)

Občas na tento několika minutový spot narazím jako na vsuvku mezi pořady a moc se mi líbí letmé seznámení s evropským pobřežím. Krátké, nenucené a rozhodně lepší než reklama nebo teleshoping s Horstem Fuchsem. Víc takových drobných dokumentů, které vás alespoň malinko nalákají k návštěvě těchto míst. 90%