Saturnin (1994)

Nevím, jak je filmový (či ten televizní) Saturnin věrný či nevěrný knižní předloze, ale jako divák se u něj už od dětství koušu nudou. Dnes, ve sváteční den, jsem mu dal asi třetí šanci a opět jsem byl zklamán plytkostí děje i filmařským zpracováním (ty šedo-bílé, takřka snové filtry, jsou utrpení). Hlavní postava je mi navíc nesympatická, čímž však nijak nesnižuji herecké umění pana Víznera, který mě v jiných filmech baví. Vyzdvihl bych Ondřeje Havelku a mistra Lipského, jinak bohužel není moc co chválit. Jeden z nejnudnějších českých snímků napříč časem, se kterým jsem se dnes asi sešel naposledy.

Profesionál 2: Samotář (1987)

Dá se říct, že Samotář je poslední opravdu velkou Belmondovou rolí, minimálně co se jeho klasických kriminálek týče. Velký Bebel, zde ve svých čtyřiapadesáti letech, natočil nadprůměrný a drsný snímek, který sice nedosahuje kvalit např. Profesionála či Strachu nad městem, ale dodnes, i po více, než třiceti letech, má stále co nabídnout (plusem je i tradičně špičkový český dabing filmu, což bylo v oné době naprosto běžným standardem). P.S. Kdyby šlo komentářům dávat palce nahoru, můj dostane dobytek.

Parta hic (1976)

Všechny moje hvězdičky pro tuhle mléčnou komediální podívanou, jsou samozřejmě za skvělé herecké výkony hlavních představitelů (Babka, Menšík, Dvořák, Nárožný, Kemr), pár dobrých fórků (např. jízdní řád) a vtipné cameo Karla Gotta. Jinak je to pochopitelně celkem prázdný film, bez nějakého náročnějšího příběhu, ale dá se u toho docela dobře odpočívat. P.S. Když v závěru filmu kouzelník Petr Nárožný provádí triky s truhlou a meči, pokaždé se smíchy neudržím.

Bláznivá střela 2 a 1/2: Vůně strachu (1991)

VŮNĚ STRACHU je jednou z nejlepších dvojek v dějinách kinematografie a minimálně v komediálním žánru všem pokračováním rozhodně kraluje (ano, znám Žhavé výstřely). Scénář (narozdíl od trošku slabšího, i když také výborného třetího dílu) nesklouzává k trapnosti, Priscille Presley to stále moc sluší a hlavně - největší tahoun Leslie Nielsen stále jede svůj mód Drsný Harry, prokládaný nemalým množstvím životních mouder a citátů. Závěrečná scéna s deaktivací bomby, patří do zlatého fondu komedie. Výborný film s opět vynikajícím dabingem pana Brabce.

Připoutejte se, prosím! (1980)

Vynikající rozcvička tvůrčího tria Zucker-Abrahams-Zucker, před legendární Bláznivou střelou. Už úvod, kdy ocas letadla brázdí mraky, za Williamsova slavného hudebního motivu z Čelistí, dává tušit, že diváky čeká nevšední zážitek. Mám druh humoru, který tihle ztřeštění tvůrci praktikují - opravdu rád. Po letech jsem si snímek pustil a opět jsem se dobře bavil. Stará dobrá klasika, kde mě vždy nejvíce potěší šedovlasé herecké duo Lloyd Bridges-Leslie Nielsen.

Bolt - pes pro každý případ (2008)

Jeden z těch nemnoha případů, kdy i prašivá kočka, je vám sympatičtější, než pes, přítel člověka. Vůbec nevím, proč na to koukám? Krátit čas do zápasu Slavie, se dá i házením tenisáku o zeď. Nuda, Bolta utratit.

Tajemství mého úspěchu (1987)

Není na světě moc jiných herců, kteří jsou mi sympatičtí, jako Michael J. Fox (Michal Dlouhý k němu pasuje, jako Filipovský k Funésovi či Vlastimil Bedrna k Homeru Simpsonovi). Tohle je pohodová komedie ze zlatých 80. let, kdy ještě Hollywood uměl točit filmy na oddych a kdy ještě Amerika byla v pořádku. Navíc z mého oblíbeného New Yorku. P.S. Holky z osmdesátek byly nejlepší kosti.

Captain Marvel (2019)

Těšil jsem se na dobu, kdy se začnou natáčet filmy dějově zasazené do 90. let a ta éra je možná konečně tady. Nevěřil bych, že tak učiní zrovna Marvel, ale byl to skvělý nápad, na chvíli zase nakouknout zpět (velké plus nejen za Nirvanu či No Doubt, ale i za odkazy na Pulp Fiction, Mlčení jehňátek aj.). Když přežijete trošku pomalejší úvodní půlhodinu, dostane se vám dobře natočené a vtipně podané zábavy, se sympatickou hlavní hrdinkou a vynikajícím Samuelem L. Jacksonem, zde posilněným digitálním elixírem mládí. Já jsem moc spokojen. Díky, Stane!

47 metrů (2017)

Filmy o žralocích mě fascinují (i děsí zároveň) již od chvíle, kdy jsem v dětství poprvé viděl Čelisti. 47 metrů jsem si tedy nemohl nechat ujít a i když je to samozřejmě za vlasy přitažená blbina, musím uznat, že atmosféru a napětí snímek rozhodně nepostrádá. Po Otevřeném moři, Mělčinách či Útesu smrti, další povedený žraločí film, s poměrně překvapivým závěrem. Já jsem se dobře pobavil a o to jde.

Růžový panter (2006)

Před lety jsem tento film vnímal, jako obrovský propadák, leč s postupem času jsem mu celkem přišel na chuť. Martin se sice někdy pitvoří až moc a přeřeků je zbytečně víc, než českých epidemiologů, ale scéna s hodným a zlým poldou, mě pobaví pokaždé. Jo a mihne se tady i jeden týpek z Expendables... POZOR: Nikdy nesrovnávat s legendární sérií, ve které září nedostižný Peter Sellers, to je úplně jiný sport.