Pinocchio Guillerma del Tora (2022)

Stejně jako Enšpígl jsem měl obavy, že budu poslouchat uzpívanou\utančenou pohádku navíc s elektronicky upraveným hláskem, který mi rval uši. (viděno s cz dabingem) A dočkal jsem se krásně odvyprávěného příběhu, který zasáhne nejedno borovicové, lidské, opičí i cvrččí srdce. +za fašounského skrčka Mussoliniho a boj s mořskou obludou v precizní stop motion animaci. 80%

Tajemství staré bambitky (2011) (TV film)

Nemůžu si pomoct, ale tahle tv inscenace působí strašně lacině asi jako, když sem kdysi škemral o dvě stovky na diskotéku, do kterejch se musel vejít lístek, cigára a pak nějaký to čůčo či broskvová kořala a při odchodu z baráku jsem dostal postřeh na konec ´´ a né abys to všechno utratil!!´´ Čenský s Kostkovou museli dostat každej tak tři litry za ty jejich 3 repliky, jinak hrůzně naivní vedení království byla holá zoufalost. Radní Vladyka s Lábusem jim rozkrádají pokladnu, uvrhají místní lid do obrovské chudoby a panovník si jezdí po dovolené. Všechno zachraňuje hrnčíř ´´Zorro Hood´´, který s přehledem vypráská čtyři chlapy z královský gardy, protože má jedinej široko daleko bambitku na jednu ránu...no potěž koště. 40%  PS: a neříkejte mi, že Eva Leinweberová není pravá matka Kamili Janovičové, ta podobnost je šílená. :)

Krakonošovo tajemství (2022) (TV film)

Konečně trochu svěžího filmového větříku z režiserského slovače. Sice pohádkovou nápaditostí to nevytrhne, ale konečně to nevypadalo po dlouhé době jako mydlinkové šílenství plné paskvilních a v křečích se utápějících postavičkách. Pěkně zemské, civilnější, hezké interiéry a exteriéry, příjemné neotřelé nepitvořící se tváře. Možná bych tomu v jistých chvílích přidal ještě na dramatičnosti ala Hastrman, ale to by už taky místní, konzervativní princezny ze mlýna možná nedaly. Myslím, že kompromis, který Bebjak s týmem stvořil je celkem trefenej na české publikum. Věřim v pokračování, kde se ukáže opravdu zlý Prachař alias Trautenberk. :)  75%   +za role Švehlík, Sokol

Šílená noc (2022)

Upřímně celkem zklamání a zmatení. Tváří se to jako nová revoluční moderna v rodinném vánoční šílenství, ale prostě nevim, co si z toho vzít. Rodina bohatých a nesympatických lidí je téměř povražděna při příjemné vánoční hudbě. Hrajou tam děti, jsou tam po zuby hloupí a ozbrojení teroristé, zřejmě zfetovaní/opití rukojmí vklídku a jeden nadpřirozeňák, který za staletí chlastání zapomněl proč změnil povolání z vikingského boha války se stal létajícím poštákem s dárky v cocacola marketingové úpravě?? Tvůrci míchají pokleslou a zábavně krvavou podívanou do jasného poselství Vánoc, která má být suprincoolbaby? Evidentní inspirace úchylným santou vs. kříčícím Kevinem. Santa je úchyl sem si pustil okamžitě potom na spravení pachutě a už teď se moc těším na dnešní #tvprímasmrdoureklam a jeho Sám doma v 20.15. Tohle se nikdy nestane vánoční stálicí sorry pane Wirkola.  40%  Šťastné a veselé..

Fabelmanovi (2022)

Rozporuplné pocity ve mě zanechal až příliš komfortním pojetím poskládaných scén, ze kterých občas vykoukla ta podmíjivá jiskra kouzelných osmdesátek a velkých pohádkových vyprávění ve stylu rozjařených dětských očí nad ET ufonkem. Židovský kluk bojující s nepřízní svých větších spolužáků, první platonické lásky, zahálející matka a vlastní utváření respektu pomocí magického světa filmu. Vše je tak krásně uspořádáno a dokonale nasvíceno až to utíká někam z reality. Herci jsou dokonale vedeni a film na pár dojemných chvil ze života budoucí filmové hvězdy pomalu dojde do asi jediné scény, která mi i po uplynutí 14vteřin skončí  v dlouhodobé paměti. Grandiózní postava režiséra Forda v podání dalšího oblíbence Davida Lynche blafající doutník..dokonalost  70%  Jéé teď koukám, že Steven dnes slaví 76 narozeniny, tak všecičko nej a děkuji za splnění dětského snu o dinosaurech.

UFC 282: Blachowicz v Ankalaev (2022) (pořad)

Turnájek ochuzený o možná největší válku tohoto roku kvůli ošklivě poraněnému ramenu našeho BJP bombera nabídl mnoho hezkých zápasů a konečný fight o uvolněný pás. Zmíním z prelims 23vteřinovou mašinu Rozenštrůka a nového 18letého prospekta Rosase Juniora, který dokazuje absolutní sebevědomí zejména v JJ. Třetí v řadě nezvládnutý zápas divočáka Tilla, a tak můžeme spekulovat, co s ním Danna udělá dál. Očekávaný zápas Paddyho Pimbletta ukázal možný strop, přes který ho ale evidentně přenesli rozhodčí. Chápu, že kontrola na kleci není nijak bodovaná a atraktivní pro diváka, ale pořád je to kontrola, kterou by měla nová hvězda z britských ostrovů zvládat odmítat, a tak bych ocenil spíše perfektní připravu Jareda Gordona, který se stal bohužel jen dalším schůdkem pro blonďaté zjevení. Hlavní zápas večera samozřejmě přinesl velmi napínavý match. Troufám si říct, že ho měl skvěle rozjetý Janek, který bolestivě rozžhavil Rusovo lýtko přesnými a tvrdými calf kicky. Bohužel oponent jak jinak vzal zápas na zem a mocně válel a bušil. Další z podivných rozhodnutí, kdy jeden rozhodčí viděl výhru kola při absolutní dominanci Rusa stejně pro Janka, rozhodlo o podivné remíze, za kterou byl nakonec rád Blachowicz. Ankalaev byl rozhořčen, ale myslím, že jen tak utíkat z organizace nebude a počká si na další příležitost. Pás LHW je nadále volný a připravený pro vítěze brazilského turnaje UFC283 Teixera vs. Hill.

Zázračné houby (2019)

Krásně snímaný dokument, který sám navozuje diváckou transcendenci úniku z denodenní reality a popisu účinků a smyslu tohoto úžasného společenství, které tu obývá planetu daleko před prvními složitějšími organismy. Dokáží vám, že existuje svět za hranicí každodennosti. Ukáží vám nejhlubší nitro vaší duše a dokáží měnit náhled na svět. Možná se v nich skrývá dávno daný lék na rakovinu a spousty dalších chorob. Houby jsou fascinující a rozhodně lidstvu ještě přinesou mnohá překvapení. Když o tom tak přemýšlým. Nezdá se vám povědomá podobnost podhoubí-nervová zakončení-mozek-oční duhovka-clustery hvězdných soustav tvořících vizuálně shodný fraktál. Nežijeme náhodou uvnitř houby, která dávno před dávnými věky vytvořila svůj vlastní fantastický vesmír plný kooperujících symbiotiků? A pokud ne, dost možná už ho na mnohých planetách ovládá. :)  85%

Wednesday (2022) (seriál)

Lacinej filmovej trik. K smrti sarkastickej Středě dejte na pokoj petrobarevnýho, cáklýho vlkodlaka a bude to fungovat. Snést povahově dvě Ortegy v jednom seriálu o Addamsových bez Addamsových s příchutí pottrovských bradavic? To bych se radši zabil. Né že by nehrála danou polohu z rodiny, ale spíše nežli její vlastní povaha to působí jako maska před nechtěným průnikem jakýchkoliv citů z okolí. PS: Fred Armisen byl tragickej tah a Christopher Lloyd jakožto strýček Fester je na hony nepřekonanej..

Generál Patton (1970)

Scottova čtyř hvězdičková kariéra neochvějně stoupla k oscarovému ohodnocení podle slavného a velmi svérázného vojevůdce a filozofického válečného romantika. Skoro tří hodinový snímek právě pojednává o konci jeho kariéry a vlastně i života od roku 43 až do roku 45. Drsný nepoddajný muž obdivující válečnou vřavu, hrdinské činy svých vojáků a zatracující nervově zhroucené zbabělce byl skvěle ztvárněn nejen fyzicky, ale dost možná i psychicky. Přidám skvělou výpravu v podání africké, sicilské a nakonec belgické štvanice za nacisty. PS: Jeho již tehdejší nedůvěra k Rusům jako národu je dnes více jak aktuální a pravdivá u mnohých z nás. 85%

Marrowbone (2017)

Civilně rozjetý a namíchaný mindfuck zkazila přílišná rozplizlost a sténání na konci. 55%