Kopytem sem, kopytem tam (1988)

Povodne sa malo jednat o urcity druh zltacky, ktory nakoniec tvorcovia zmenili na AIDS. Film bol prvotinou pre panov Steindlera a Vavru. Pani Chytilova nechala urcitu volnost pre tvorivost clenou z divadla Sklep a musim povedat, ze sa im to aj vydarilo i ked natacanie s pani reziserkou nebolo velmi zabavne a napriek problemom to dotiahli do zdarneho konca. Kazdopadne sa jedna o velmi vydareny kusok kde pan Hanak predviedol, ze naozaj dokaze hrat.

Tři oříšky pro Popelku (1973)

Nas prvy videorekorder a nasa prva videokazeta s filmami Hriesny tanec a Popelka - slo to imrvere cely cas, od rana do vecera a u nas sa striedali ludia aby si to pozreli zas a znova. Cestne musim povedat, ze Tri orisky pro Popelku som videl asi 25 krat aj s celou nasou rodinou. Dobre sa na to pozera ked nakoniec dobro zvitazi na zlom a popoluska najde svoje stastie u kralovskej rodiny, (zrejme preto lebo jej jedinej v kraji pasuje crievicka). "Saty s vleckou, ale princezna to neni jasny pane." 85%

Rocky IV (1985)

Tomuto snimku nechyba snad nic - adrenalin sa z neho vali prudom, treningy ktore Vas strhnu, neustavajucujou akciou nabity, hudbou podmanivy a hlavne ide o suboj davida a goliasa. Vyborne situovani medzi zapad a vychod a myslienka tiez bravurne prenesena na divakov a to, ze kazdy sa moze zmenit ak ma dostatok ochoty a kuraze v sebe. Jednoznacne top zo vsetkych pokracovani o Rockym. Dnes uz je to rozhodne klasika zanru. 85%

Bohové musí být šílení (1980)

V dobe ked tato komedia dorazila i do nasho obecneho kina som prakticky nevedel o co ide, ale siel som i s kamosmi sa pozriet. Vyborny a vtipny pribeh na ktory som sa siel pozriet este raz aj s rodicmi a to bolo myslim prvy a posledny krat kedy som s nimi spolu bol vobec v kine. Pametam si, ze to bolo v ceskom zneni a to sa moc casto nestavalo u zahranicnych filmov, tak som si to mohol v tej dobe plne vychutnat. Nedavno som mal moznost tuto komediu vidiet i v povodnom (anglickom) zneni a bol to opet zazitok. Ako spoznat dobru komediu od plevov? Tim, ze Vas i s odstupom casu dokaze znovu rozosmiat a tento film to v plnej miere plni. Ani vo sne by ma predtym nenapadlo co vsetko sa da s pomocou flasky urobit. Nostalgicka spomienka.

Gangsteři (1991)

Milovnikov gangsteriek tento krimi snimok urcite neurazi. Trosku ma prekvapuje nizke hodnotenie spolukomentatorov kedze film je inspirovany skutocnymi udalostami a ako taky nemoze prilis vybocovat zo scenara ktory mu nalinkoval zivot. Pre ma urcitim osviezenim a prisiel som si na svoje, vecne intrigy a boj o peniaze. Uz od nepameti neslo mafii o zabijanie ale hlavne o zarabanie penazi. Cim viac tim lepsie a zabijanie bolo az na poslednom mieste. Christian Slater podava slusny vykon a Mayer Lansky mu tiez zdarilo sekunduje a to nevravim o panu Quinnovi, ktory svojo donna zahral naozaj bravurne. Velmi nedocenneny film 85%

Dědictví aneb Kurvahošigutntág (1992)

Znamenita komedia ktorej cas neuskodil a da sa povedat, ze stale aktualna. Urcite slovne spojenia z tohto majstrovske diela pretrvavaju dodnes medzi ludmi s ktorymi sa stretavam a pracujem. Viera Chytilova si nastavila latku tak vysoko, ze ju bohuzial uz nicim inym neprekonala. Takmer cely film stoji a pada na magehviezde cesko-slovenseho filmove neba a to panovi Polivkovi, ktory sa do postavy Bohumila poriadne vzil. Dovolim si tu dnes tvrdit, ze s hlavnym predstavitelom mal nejeden zlozvyk spolocny. "Jak na dno, do dna!" Zaroven to bolo jednym z poslednych vystupeni Jozefa Kronera vo filme.

Michael Collins (1996)

Vydarena rekonstrukcia rokov nedavnych v Irsku popisujuca jejich boj o oslobodenie. Je to ohromujuci a strhujuci pribeh obycajnych ludi tuziacich v dnesnej (toho casu) demokratickej dobe po samostatnosti a slobode. Po zhliadnuti tohto snimku urcite clovek pochopi preco je Bono Vox takym vlastencom a propagatorom slobody ( dokonca i pre Africke zeme ). Surovy pribeh hrstky ludi, ktory sa postavili proti okupantom so zbranou v ruke. Dodnes sa v Irsku ludia (moji znamy a kolegovia) nevedia zhodnut na tom, ze dostat pod kontrolu iba juznu cast ostrova bola pre nich vyhra. Mnohi naznacuju, ze Michael Collins ich zapredal co mne ako nezaujatemu pozorovatelovi pripada nanajvys divne, pretoze znacne rady mladych Irov polozilo zivot za jejich nezavislost. Dnes vacsina mladych Irov hovori dvoma jazykmi, materinskou irscinou a anglicky. Kazdopadne im patri obdiv za to, ze sa dokazali postavit tyranovi a vydobit si aspon ciastocnu slobodu. 90% za vypovednu hodnotu.

Lepší už to nebude (1997)

U tejto prijemnej komedie musim uznat, ze dabing je na velmi slusnej urovni a v povodnom zneni az tolko tych vtipkov nechytam. Jack udava ton celej tejto komedialne ladenej romanci a zdarilo mu Helen asistuje v nelahkej spleti vztahov medzi vsetkymi zucastnenimi. S postupom casu sa z vecne namosureneho hlavneho hrdinu stava ludomil ktory sa nam dokonca zalubi a vyznanie podava nanajvys smiesne co vedie k mnohym humornym situaciam. Oskar urcite zasluzeny za skvelu paletu grimas a hereckeho talentu. 85%

Ally McBealová (1997) (seriál)

Ally McBealova je hlavne favoritkou mojej manzelky, tak cas od casu sa na to pozriem v jej spolocnosti. Je to velmi prijemny a vesely serial kde se clovek odpocinie a dosyta sa zasmeje, takze sumasumarum je to nadstandardny serial s pohodovymi hercami a lubivou hudbou. 85%

Beverly Hills 90210 (1990) (seriál)

Tento komentar patri k prvej serii - V dobe vzniku a v dobe vysielania som patril medzi tinedzersku mladez a serial sme neskutocne hltali kazdu nedelu podvecer. Po skonceni sme netrpezlivo vyckavali na dalsi tyzden aby nas tento mladeznicky serial uputal na svojich 45 minut k sedackam v kreslach. Slasti a starosti surodencov Brendy a Brendona sme si nemohli nechat ujst. Zahadny Dylan, sexi-slecna Kely spolu s Tori, skromna Andrea, neviniatko Davia a vecny rozumbrada Stiv odohrali pokazde zaujimavu partiu so skrytym kladnym odkazom. Serial jednoznacne urceny mladym a ako mozeme vidiet nie valne prijaty niektorymi spolukomentatormi...Musim uznat, ze dalsie serie sa uz moc nevydarili a skor odradili divakov. Co sa tyka serie 1 partila k vynikajucim serialom, tie ostatne bohuzial stratili na originalite. Kazdopadne hodnotim prvu seriu ktora bola pre mna vzorom a sprevadzala ma na ceste k dospelosti - 90%