• Pohádka

O statečném kováři (1983)

Když se umí napsat scénář tak, že se co nejvěrohodněji dodrží originální psaná podoba, a když se k Tomu přidají tak věrohodní herci jak pan Müller, Čepek apod., tak z toho vznikne mistrovské dílo. Pro mě je tato pohádka jednou z nejlepších, které jsme kdy měli, a to nejen pro svou skvělou hudbu, jež výborně podkresluje už tak úchvatnou a do děje vtahující atmosféru.

Zlatá přadlena (1975) (TV film)

Škoda, že autoři nedodrželi více knižní předlohu u hádání onoho skřeťáka (v podání skvělého pana Kopřivy), ale jinak jde o příjemnou a dobře udělanou pohádku.

Zlatovláska (1973) (TV film)

Škoda, že je v této pohádce příliš mnoho skladeb, jinak bych hodnotil určitě výše.

Taneček přes dvě pekla (1982) (TV film)

Hlavní myšlenka pohádky o peklu první a druhé kategorie je výborná, stejně jako herecké výkony ať už p. Větrovce, Nárožného či Trávníčka atd., avšak nikdy jsem nebyl v pohádkách příznivcem přílišného používání skladeb na úkor děje, jelikož to pak působí spíše jako muzikál, než-li jako pohádka a navíc je děj neustále přetrháván a diváka to pak ruší. A z tohoto důvodu dávám pouhé dva body.

Strach má velké oči (1980) (TV film)

Trošku bláznivější druh pohádky co se scénáristiky týká, avšak zahraný naprosto na jedničku. "Janžurka" jako čarodějnice nemá chybu a její manžel loupežník Rudla Hrušínský (nejst.) je také parádní. Érový Ondra Havelka jako Chytrolín je trefně obsazený, přimomíná mi chytače motýlů ve filmech s Old Shatterhandem a jeho rudým "bráchou".

O buchtách a milování (1986) (TV film)

Tato pohádka sice není nijak velkolepě pojatá či bůhvíjak rozpracovaná do detailů, ale je zde řečeno vše, co bylo potřeba a p. Donutil se do role vesnického burana hodí asi jako Bohuš (v Dědictví ...) pasoval p. Polívkovi. Použitá Moravština, respektive Hanáčtina, dodá také tu správnó atmosféró :-) .

Loupežnická pohádka (1980) (TV film)

Trošku mě mrzel nepohádkový a pro děti zbytečně tvrdý konec, ale tlupa okolo jedinečného pana Menšíka byla dokonalá, stejně jako učitel pan Vinklář.

Jak se Franta naučil bát (1959)

Skvělé obsazení, příjemná atmosféra typická pro pohádky 50. a 60. let a kdyby se trochu vylepšilo strašení, které bylo ke konci slabší, bylo by to na plný počet bodíků.

Princezny nejsou vždycky na vdávání (1985) (TV film)

Kouzlo dřívějších tzv. Hodinových pohádek bylo v tom, že i přes minimální výpravu a rozpočtově skromné pojetí, dokázala spousta z nich přinést divákovi tu pravou atmosféru a věrohodnost příběhu tak, jak to známe od pana Erbena, paní Němcové apod. . I tato Hodinovka mě dokázala díky výborným hereckým výkonům upoutat, pobavit i dojmout. Navíc krásný nápad v podobě zvonečku, který příjemným popěvkem (autor písně Ladislav Štaidl) na princezny vždy "práskne", jestli je ta pravá pro legračního, avšak kvalitně zahraného prince v podání Ondry Havelky.

O princezně na klíček (1987) (TV film)

Pokud bych měl tento film hodnotit jako muzikál, bylo by to na dvě hvězdy. Ovšem z hlediska pohádky je tento scénář jasný odpad, neboť příběh je o ničem a nemá s pohádkou nic společného, a to nejen kvůli neustálému prozpěvování. Dávám jeden bod jen za výtečné herecké obsazení a za povedené robotické skeče mimky Nálepkové, jinak tato "pohádka" bohužel nestojí za nic.