• Krátkometrážní

Pán prstenů: Společenstvo Prstenu (2001)

Prvně jsem ho viděl v TV a nijak zvlášť mě nezaujal, ale po zhlédnutí Hobbita jsem dal Pánovi prstenů 2. šanci, v extended verzi, abych pochopil případné souvislosti. Po překonání předlouhé, příliš výpravné seznamovací pasáže (1 a půl hodiny!!! – oproti tohu u hobita cca 40 min) přichází očekávaný dobrodružný příběh s trochou akce, který není špatný, ale místy to Jackson s výpravou přehání (taky oproti Hobbitovi chybí humor – ano, proč by tu měl být, ale v Hobbitovi to šlo, tak proč ne tady). Ještě bych vytknul nesmrtelnost hlavních hrdinů – těm se šípy vyhývají snad víc než současným akčním hrdinům. Dám šanci i zbylým dílům, třeba se dočkám více akce. # [viděno: monitor, 5.1, extended] # příběh 7 | hudba 8 | humor 0 | akce 4 | napětí 3 | pustil bych si znovu 5

Bareuge salja (2007)

Ryzí komedie, žádné drama, komediální hudba, někdy podaná trochu vážně, což jí přidává na zábavě a neshazuje trapnosti, zkrátka je realistická. Trochu mi připomíná zloděje-klauna Belmonda. Aneb, jak to dopadne, když policajti uspořádají cvičné přepadení banky a zlodějem určí jednoho, kdo svou práci bere poctivě. Herci v pohodě, sranda byla, tohle se nedá nedoporučit. # Zaujala mě Su-Jeong Eom ve vedlejší roli, snad ji ještě někde uvidím. # [viděno: monitor, 2.0->5.1] # příběh 7 | hudba 7 | humor 6 | akce 3 | napětí 1 | pustil bych si znovu 8

Hobit: Neočekávaná cesta (2012)

K Hobbitovi jsem byl spíš skeptickej, protože už Pán prstenů mě obzvlášť neoslovil (viděl jsem 2 díly). Hobbit mi zkraje připadá roztahanej. Jednoduchá scéna se neobejde bez stovky detailu, připadá mi to dost natahovaný; s akcí to je nalevačku, moc výpravný, moc řeči, seznamování s vedlejšími příběhy, paměť mi nestíhá pobírat jména zmíněných postav. Ale někdy v třetině se to zlomilo a příběh a jeho atmosféra mě začaly víc a víc pohlcovat. Přibylo akce, akceptoval Jsem Jacksonův styl „vedlejších“ příběhů, které mě navíc začaly bavit, a to doslova, protože celý film je protkán lehkým humorem (místy možná až moc současným, viz např. houbičky, ale funguje a odlehčuje děj). Navíc titulky obsahují nemálo lidovějších obratů, které v nich sedí jak prdel na hrnci. Ten svět (franchise) mi připomíná Star Wars – podobný přístup, taky různé skupiny tvorů, které spolu porůznu (ne)vycházejí, jde hodně do šířky, není to okleštěná spojnice začátku a konce, jen cesta odněkud někam, ale je vyplněná dobrodružstvím, které je nosné. Dokonce i Glum, který mi v Pánovi prstenů neskutečně lezl na nervy, tu má moc zábavnou epizodku. Vytknul bych fakt, že když šlo výpravě o kejhák, na poslední chvíli je vždycky někdo zachránil, to je trochu lacinější. Ohledně herců – nechápu, jak Ian McKellen ve svých letech zvládá ty skoro gymnastické kousky, ale co, dneska se pomocí triků zvládne leccos. Ten starej blonďák s pohublym ksichtem mi moc nevoněl. Po technické stránce je dost povedená kamera, je znát, že film byl zamýšlen pro 3D; bohužel taky je znát, že současné rozlišení pro filmové plátno nestačí, některé detaily se prostě nekonají (ale to není problém filmu; navíc jsem tomhle ohledu perfekcionista). # [viděno: kino, 2D] # příběh 7 | hudba 8 | humor 3 | akce 6 | napětí 2 | pustil bych si znovu 7

Loft (2008)

Slušně zamotaný a promyšlený thriller, palec nahoru. I když mohl být působivější a napívaější – občas jsem si připadal jako náhodný kolemjdoucí, kterému je jedno, co se děje. Možná to bylo jen mou náladou. Přesto je to určitě nadprůměr. Jen škoda titulků, které byly místy nepřesné a jazykově kostrbatější. # [viděno: monitor, 5.1] # příběh 8 | hudba 7 | humor 0 | akce 0 | napětí 3 | pustil bych si znvou 7

50/50 (2011)

Drama o tom, jak se mladý kluk vypořádává s rakovinou, lehce odlehčené (= není to komedie, ale ani dusné drama). Anna je prima bordelářská terapeutka. Oceňuju lehkou romantickou linii, žádný slaďák. Vadilo mi pomalejší tempo, občas chyběla hudba. Po skončení mám ze snímku dobrý dojem, obzvlášť po Pearl Jam. # [viděno: monitor, 5.1] # příběh 6 | hudba 5 | humor 1 | akce 0 | napětí 1 | pustil bych si znovu 5

Norman a duchové (2012)

Animák spíš pro mladší. Animace nejsou z těch, které mám rád, ale neměl jsem s nimi problém. Dějově nic náročného, ale koukatelné to je. # Anna Kendrick má moc sexy hlas. # [viděno: monitor, 5.1] # příběh 5 | hudba 6 | humor 2 | akce 4 | napětí 1 | pustil bych si znovu 5

Lůno (2010)

Případ pro Freuda. Puritáni by mohli říct, že je to zvrhlé. Já říkám kontroverzní. Děj pomalu vleče, doprovodná hudba takřka neexistuje, ale překvapivě jsem to dokázal skousnout, možná proto, že tím vynikala napjatá atmosféra. Vadilo mi, že z dialogů nebylo jasné, jestli jde o klon nebo těhotenství. Samotný příběh je až trapně jednoduchý, ale nosné je to, jaké otázky přináší, to je síla. Pointa je taková, že člověk by si měl důkladně promyslet, co dělá; a také že nesobecký skutek často bývá dobrý skutek s určitou dávkou vypočítavosti (v dobrém slova smyslu). # [viděno: monitor, 5.1] # příběh 6 | hudba 1 | humor 0 | akce 0 | napětí 1 | pustil bych si znovu 5

Paříž-Manhattan (2012)

Film působí jako pocta Allenovi, kterého stylově nemusím. Příběh je přirozený, ze života, je z něj znát Francie a to je dobře. Alice není moc společenská a má hezčí sestru, která ji vyfoukne chlapa, který se jí konečně líbil. Nikoho nemá, rodina jí neustále někoho dohazuje. Ale děj má i další linie; není to výrazná komedie, spíš má občas takový nádech, zasmál jsem se všehovšudy dvakrát. Kromě ALice, kvůli které jsem si film pustil stojí za zmínku i Michel Aumont a Patrick Bruel. # [viděno: monitor, 5.1, EN sub] # příběh 5 | hudba 5 | humor 2 | akce 0 | napětí 0 | pustil bych si znovu 4

Resident Evil: Odveta (2012)

Přestože si myslím, že tahle série měla už dávno skončit, nakonec neodolám a ze zvědavosti si pustím její nejnovější výšplecht. Tenhle je schůdnější než ten předchozí (aspoň někam spěje), ale i tak to je takřka bezduchá akce ve sci-fi kulisách, kterou drží nad vodou právě ta akce, Milla a hudba. Aspoň že mi na začátku shrnuli vše podstatné z minulých dílů, co už jsem dávno pustil z hlavy. # [viděno: monitor, sluchátka] # příběh 5 | hudba 7 | humor 0 | akce 9 | napětí 2 | pustil bych si znovu 4

Ladíme! (2012)

Začnu obsazením – Anna Kendrick, kvůli které jsem si snímek pustil, je pěkná, umí hrát a správně divně se kření, Rebel Wilson snad poprvé v roli, kde mi navedí, ba naopak, Liz Banks s pěkným hlasem, který zbožňuju, ve vedlejší roličce, stejně tak brácha bezďák z The Big C. Ostatní neznám. Hudba není vždy šálek mého čaje, ale každý si najde svou hitovku. Mě moc potěšili Simple Mind. Navíc jsem si to pustil přes sluchátka, což je prostě lepší zážitek. K filmu – nemám rád nic o soutěžích a stejně tak o amerických vysokoškolských spolcích (z filmů mám dojem, že vysoká v USA je jen o tom být součástí nějakého ujetého spolku psí psí ómíkrón a podstupovat rituály), ale tady se to jakž takž dalo přežít, dokonce si i tvůrci poradili, jak se v pěveckých soutěžích vyhnout trapnému vyhlašování vítězů a rozjuchanému publiku. Zkrátka všechno to trapný, kvůli čemu se na podobné kousky nedívám a styděl bych se někomu zmínit, kdybych něco takového kdy viděl, je tu podáno tak nějak stravitelně. # [viděno: monitor, sluchátka] # příběh 6 | hudba 6 | humor 2 | akce 0 | napětí 0 | pustl bych si znovu 5